Teknoloji Oturumlarında Yerli Olmak

Dr. Ayhan Demir

Teknoloji Oturumlarında Yerli Olmak

Etrafıma bakıyorum da her yer planlanan zirveler, paneller, oturumlar, teknoloji yarışmaları gibi etkinlerle dolu, bu son 10 yılda özlemini çektiğimiz hatta artık olsun dediğimiz güzel etkinlikleri yapanlardan Allah razı olsun.

Biraz daha incelemek için bir kaç etkinliğe katıldım. Müthiş bir şey “Milli siber güvenlik zirvesi” inanın çok heyecanlandım ama yine olan olmuştu çünkü böyle bir oturumun bence sponsoru Vestel, Arçelik vs diğer Türk teknoloji firmaları olmalıydı veya olmamalı sponsora ihtiyaç mı var? Bu zirvenin sponsoru “Microsoft” , “symantec” Allah aşkına nasıl milli ve yerli kelimelerini kullanıyorsunuz?

Nasıl milli anlayışı… Baktığımda bu tür panellerin tüm konuşanları yabancı firmaların Türkiye temsilcileri, ne anlatıyor kendi yazılımları ve nasıl sözde üstün özelliklere sahip olduklarını, bu tür etkinlikleri düzenleyenler ise Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşları, ne amaçlanıyor farkındalık ama neyi yaptıklarının farkında bile değiller çünkü onlar üst makamlara biz bu etkinliği yaptık demenin peşindeler, peki bunlar cahil ya etkinliği düzenlemekte olan çalışanları!

Etkinlikte emekleri olan güzide insanlar Allah aşkına lütfen bir kaç tane Türk Firması girişimci çağırın, teknoparklarda bulunan firmalardan toparlayın bırakın konuşsunlar, kendilerini anlatsınlar, biraz özgüvenleri gelsin, motivasyonları artsın, neden çekiniyorsunuz yoksa duyulmasını istemediğiniz şeyler mi söyleyecekler, peki ne diyecekler, biz yapıyoruz ama tercih edilmiyoruz çünkü tercih edecekler yabancı hayranı mı diyecekler, tercih edecekler unvanlarına yabancı unvan ekleyecek mi diyecekler, ürün yapıyoruz ama mentörlük alacak hiç bir kurum yok, teknoloji bakanlığı dahi yabancı firmaların Türkiye çözüm ortaklarını öneriyor mu diyecekler, siz bize sahip çıkmadınız biz silikon vadisine götürüldük ürünlerimizi satmak için yönlendirildik mi diyecekler, Türkiye’de açık kaynak kod geliştirmek isteyen bakanlığa “arkadaş Türkiye’de açık kaynak kodlu yazılımlar var hatta yazılım platformları var ve adamlar bu yazılım platformunda ERP geliştirmişler mi diyecekler, Sayın Cumhurbaşkanımız yerli yazılım, yerli teknoloji derken, yerli firma adı altında yabancı yazılımların nasıl kurumlara alındığını mı söyleyecekler?

Allah aşkına bırakın, eğer kendimize geleceksek söylesinler, hatta girişimci Türk gençlerinin Türkiye’de önemsenmediğini ama Avrupa’da tüm beyin takımının Türk gençlerinden oluştuğunu dile getirsinler ama korkmayın söyleyemezler çünkü sizler onları konuşturmuyorsunuz. Sadece avantaj sağlayacağınız yalakaları konuşturuyorsunuz ki Allah’tan onlar da konuşuyor ama kimse anlamıyor. Dile getiremediğim bir sürü olaylar, sayamadığım haksızlıklar, kim yapıyor içimizde hiçbir şey anlamayan ama maalesef vasıf kazandırılmış cahiller ordusu evet ordusu diyorum.

Çünkü tüm kurum ve kuruluşlarda karşıma çıkıyor, bireyden anlamıyor ama title kazanmak için bilmem ne developer denmesi için gidip kuruma o yazılımı veya ürünü alıyor. Bu kadar olumsuzluğa karşı durmadan çalışan, üreten, ülkesi ve milleti için kalbi çarpan Türk milletinin öz evlatlarına selam olsun.

Selam olsun kira geliri elde etmek için açılan teknoparklarda yine de başaracağız diyen tüm firma ve girişimcilere, selam olsun Ayyıldız’ın gölgesinde ölürüm de firmamı, girişim konumu dışarıya satmam deyip ülkemizde kalanlara.

Bakınız MİLLİ olma ve YERLİ olma artık zorunluluktur, neden mi çünkü Venezüella da günlerdir elektrik yok, Katar’da aynı durum. Neden çünkü teknolojik alt yapıları yok, dışa bağımlılar.

Peki bizde olay nasıl? Anlatayım firma dünyada 1 kaç kişinin yapabildiği bir savunma sanayii ürünü geliştiriyor, açılan ihalede veya kuruma baş vurduğunda bazı belgeler isteniyor ki bu istenen belgeler Avrupa’dan alınıyor, Arkadaş bu firma nasıl alacak o belgeleri yahu savaşın belgesi mi olur?

Yabancı firma sırf kendisi girsin diye bir sertifika uydurmuş kendisinden başkasında yok alması da imkansız, firma satamıyor ürünü, bunun gibi tüm kurum ve kuruluşlarda olaylar mevcut. Bu olayları anlatmanın sonu yok tek diyeceğim şey teknoloji devrimi yaşanılan ülkemizde yapay zekadan, blockchain gibi unsurlar üzerinde çalışan firmalar mevcut.

Gelin ben anlatayım size hatta o firmalar öyle projeler geliştirdi ki dinleyecek bir makam bir yetkili bulamıyorlar, yabancı firmalara gerek yok tek söylenmesi gereken şey EY TÜRK TİTRE VE KENDİNE GEL, ÇÜNKÜ NE GİDECEK BAŞKA BİR ÜLKEMİZ NE DE BAŞKA BİR YERİMİZ VAR. Kendini düşünmüyorsan etrafına bak ve çocuklarımızı, çocuklarını gör.

Onların geleceğini TÜRK’TEN BAŞKASINA EMANET ETME sizden önceleri etti ve ülkede darbeler hainlikler yaşandı.

Bari sen BU ÜLKEYE SAHİP ÇIK…

7 Nisan 2019 (Dr. Ayhan Demir )

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Biz bu vatan için ne yapıyoruz?

Popülerleşen "Millileşme" Kavramı ve Yerli Yazılım Üzerine