Abdulkadir Çıkmaz’ın yerinde olsam Türkhan’a oyumu verirdim

Abdulkadir Çıkmaz’ın yerinde olsam Türkhan’a oyumu verirdim

Oda ve borsa seçimleri bitti. Şimdi tüm gözler Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin (GAİB) seçimlerine çevrildi.

GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, 25 Nisan’da yapılacak seçimlerde aday olamayacak. İyisiyle kötüsüyle dile kolay 32 yıl hizmet verdi. Şimdi bir hoş seda bırakma zamanı…

Abdulkadir Çıkmaz, 4 yıl önce İbrahim Türkhan karşısında az farkla Kuru Meyve İhracatçılar Birliği seçimlerini kazanmıştı. Artık kendisi yok. Ama Türkhan yeniden aday. Çıkmaz’ın yerinde olsam hiç tereddüt etmeden kaç oyum varsa, tüm oyları Türkhan için kullanırdım.

Çok da şık olurdu… Ama uzaktan sesler pek öyle gelmiyor. İlk önce oğlunu yerine hazırladığı dedikodusu çıktı. Akabinde Malatya’dan birini aday göstereceği kulaktan kulağa dolaştı. Her gün yeni bir isim zikrediliyor.

32 Yıl hizmet verdiği birliği böyle veda etmemeli… 4 Yıl önce seçimleri az farkla kazandığı İbrahim Türkhan’a koltuğunu devretmesi daha şık olurdu…

Ki İbrahim Türkhan, öyle boş bir adam değil. Şirehan esnaflığından Amerika’ya uzanan bir ticari geçmişi var. Sadece Türkiye’de değil dünyada ceviz ve badem ihracatında söz sahibi…2023 Yılında tek başına 1 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunuyor.

Böyle bir donanımlı birine koltuk seve seve devredilir.

Doğru olan da tek adaylı bir seçimin yapılması…

Benimkisi tamamen varsayım…

Ama seçim yaklaştıkça hiç de hoş olmayan iddialar dolaşmaya başladı.

Firma bilgileri sızdırılması doğruysa, bunda zararı sadece firma görmez, birlikte görür. Bir de yılın son ihracat gününde 37 firmaya 5’er bin dolarlık ihracat yapılması konusu var. 37 firma, aynı gümrük firması üzerinde tek bir firmaya ihracat yapılıyor.

Neden?

5 Bin dolr ve üzeri ihracat yapan her firma, oy kullanma hakkı elde ediyor. İddia o ki, ihracatı yapan firmaların kuru meyve ile uzaktan yakından ilgisi yok. Sektörden dışından firmalar… Bunlar çok hoş şeyler değil.

Abdülkadir Çıkmaz’ın buna tevessül edeceğine inanmak istemiyorum.

Bir de birliğin 365 üye sayısı 237’lere düşmüş. 500 Milyon doların altında ihracatı olan birlikler kapanma tehlikesiyle karşı karşıyayken, çok sıkıntılı bir durum.

Neden 237 düşmüş. Dillendirilen sebepler can sıkıcı… İnanmakta güçlük çekiyorum. Bu üyelerin neden Akdeniz ve Ege İhracatçılar Birliği’ne kaçtıkları ciddi ciddi sorgulanmalıdır. Ve geri dönmeleri için gerekli kolaylıklar derhal sağlanmalıdır.

İbrahim Türkhan’ın güzel projeleri var. En başta Abdülkadir Çıkmaz, bu projelere destek vermeli İbrahim Türkhan’a yolun açık olsun demeli.

O projeleri haya geçirilmesinin ilk adımını kendisi atmalıdır.

Tanıdığım bildiğim Abdülkadir Çıkmaz seve seve bunu yapabilir.

17 Nisan 2018 (Ruhi AYTAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

HDP, Millet İttifakı’nın bal gibi ortağı

Demokrasi Meydanı bir tek Erdoğan’dan mı soruluyor?

Adayları tanıyalım-2

Adayları tanıyalım-1

En masumunuz Fatma Şahin

Pis kokular alıyorum…

Gaziantep anketi ne diyor?

Naylon (Millet) ittifakı

Mehmet Altıparmak Gazişehir’in sebebi sensin!