ZAMLI TARİFEDEN MUAFİYET TALEBİ

ELEKTRİK TARİFESİ RAHATSIZLIĞI

 

ZAMLI TARİFEDEN MUAFİYET TALEBİ

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’dan sanayiciler adına önemli taleplerde bulundu. Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranının yüzde 125 olduğunu ve bu anlamda Türkiye’de ilk 5 il içerisinde bulunduklarını anlatan Konukoğlu, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan ve sanayicinin elektriği zamlı kullanmasına neden olacak Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nden OSB’lerin muaf tutulmasını istedi.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin İskenderun Limanı’na ulaşımını kısaltacak Hassa-Dörtyol Tünel Projesi’nin yatırım programına alınmasından duyduğu memnuniyeti anlattı.  Kredi Garanti Fonu uygulaması, istihdam teşvikleri ve KDV alacaklarının ödenmesi konularındaki destekleri için Başbakan Yıldırım’a teşekkür eden Konukoğlu, “Gaziantep’te, son 3 yılda yatırımı milli görev kabul eden özel sektör tarafından 1,5 milyar dolarlık proje gerçekleştirildi. Bunu yaparken en büyük dayanağımız, bayrağımızın dalgalanmasını sağlayan devletimizin gücüdür, istikrarlı siyasi iradedir. Geçen yıl 177 ülkeye 6,7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Yılın ilk üç ayındaki rakamlar, ihracatın sürekli arttığını gösteriyor. Bunları yeterli görmüyoruz ve 365 gün 7/ 24 çalışarak daha çok üretim, daha çok istihdam ve daha çok ihracat sloganıyla yol alıyoruz” dedi.

ELEKTRİK TARİFESİ RAHATSIZLIĞI

Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranının yüzde 125 olduğunu ve bu anlamda Türkiye’de ilk 5 il içerisinde bulunduklarını anlatan Konukoğlu, sanayiciler adına şu taleplerde bulundu:

“Ekonomideki olumlu gelişmeyi daha da iyileştirmek için vergi reformunun, reel sektörün uluslararası alanda rekabet gücünü artıracak şekilde düzenlenmesini ümitle bekliyoruz. 1 Nisan 2018’de yürürlüğe girecek uygulamaya göre, yılda 50 milyon kilovat saat üzerinde enerji kullanan tüm tesislerde uygulanacak olan tarife, aynı zamanda organize sanayi bölgelerinde de geçerli olacaktır.

Ancak, organize sanayi bölgelerindeki sanayicilerin hiçbiri tek başına 50 milyon kilovat saat üzerinde enerji kullanmamaktadır. Organize sanayi bölge müdürlükleri toplu alım yapmaktadır. Ekonomideki iyiye gidişi desteklemek ve sanayinin rekabet gücünün korumasını sağlamak için uygulamadan OSB’lerdeki tesislerin muaf tutulmasını ve yönetmelik yürürlüğe girmeden talebimizin değerlendirilmesini takdirlerinize sunarım.”

LİSELERİN YÖNETİMİ OSB’DE OLACAK

Yatırım yapmanın yanı sıra, kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması gerektiğinin altını çizen Konukoğlu, bunun için mesleki teknik liselerin sayı ve kapasitelerinin artırılmasının şart olduğunu kaydetti. Konukoğlu, bu noktadan hareketle, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın kentte, 12 mesleki teknik lisesinin yönetiminin organize sanayi bölgesi ve odalara verilmesi teklifinin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından onaylandığını hatırlatarak, Bakan Yılmaz ve Vali Yerlikaya’ya teşekkür etti.

Sanayileşmesi ile Türkiye’ye örnek, bölge illerine model olan Gaziantep’in bu konuda pilot il olarak seçilmesinin, mesleki eğitim projesinin başarısına ivme kazandıracağına dikkat çeken Konukoğlu, “Ayrıca, Gaziantep’te kurulması düşünülen ikinci devlet üniversitesinin Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi olmasını istiyoruz. Bu vesile ile Gaziantep için yaptığımız her çalışmaya destek veren başta Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek, Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül, Sayın Valimiz, Sayın milletvekillerimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımız olmak üzere, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.”

“BU HAZZI, PARA PUL KARŞILAMAZ”

Başbakan Binali Yıldırım ise sanayiciliğin üreten, istihdam oluşturan, ülkeyi kalkındıran, geleceğe taşıyan bir sektör olduğunu belirterek, “Bir ürün ortaya koymanın verdiği hazzı para, pul karşılamaz” dedi. Sanayiciliğin, para kazanmak için tercih edilecek bir iş olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Az çok bu işi yapmış biri olarak söylüyorum. Büyük sanayicilik yapmadım ama üretim yaptım. Bir ürün ortaya koymanın verdiği hazzı para, pul karşılamaz. O iş bitip eserinizin karşısında durduğunuz zaman her şeyi, yorgunluğunuzu unutursunuz. Sanayicilik akıl teri, alın teri yüksek bir iş. Sanayicilik, üreten, istihdam oluşturan, ülkeyi kalkındıran, geleceğe taşıyan bir sektördür” dedi.

26 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz