Zaha davet’de mali incelemelerde tedirginlikler son buluyor

Zaha davet’de mali incelemelerde tedirginlikler son buluyor

Sunumunu Gelir İdaresi Daire Başkanı Faruk Gözübüyük, Grup Başkanları Abdullah Karaboyacı Ve Mesut Uçak'ın Yaptıgı " Defter Beyan Sistemi, İzaha Davet Ve Diger Güncel Konularla "İlgili Seminer Gaziantep Ticaret Odası Konferans salonunda yapıldı.

Seminere Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay ,Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bayhan Hıdıroğlu,Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Ali İhsan Kaya,çok sayıda muhasebeci ,yeminli mali müşavir katıldı

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Ali İhsan Kaya yaptığı açılış konuşmasında “486 sıra no’lu vuk genel tebliği ile yapılan düzenlemeye göre basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbapları 1 Ocak 2018, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren defterlerini elektronik ortamda tutmaya başladığını gerekli başvuruları serbest meslek erbapları  31 ocak 2018, basit usule tabi olan mükellefler ise 30 haziran 2018 tarihine kadar yapabileceklerini” ifade etti.

Kaya konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“Seminerimizin diğer konusu vuk. İzaha Davet düzenlemesi 26.08.2016 tarihinde 6728 sayılı kanunla düzenlenmiş ve “izaha davet müssesesi”  25.07.2017 tarihinde 482 sayılı vuk. tebliği ile 1.eylül.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Bu düzenleme ile mükelleflerle ilgili incelemelerde hem maliyeye hemde mükelleflere yeni kolaylıklar getirilmiştir.

Bu düzenleme ile; 482 sayılı tebliğde belirtilen kapsamda 16 konudaki tespitlerle ilgili mükellefler maliyenin “izah değerlendirme komisyonu” tarafından izaha davet edilecekler ve 15 gün içerisinde yapacakları izah komisyon tarafından kabul edildiği takdirde konu ile ilgili işlem yapılmayacak, ancak, aksi durumda ise 15 gün içerisinde mükellef gerekli düzeltmeyi yaptığı takdirde % 20 oranında bir vergi ziyaı cezası ödeyecektir.Gerekli düzeltmeyi yapmadığında ise incelemeye veya takdir komisyonuna sevk edilecektir. 

Daha önce mükellef direk incelemeye veya takdir komisyonuna sevk ediliyor.Bu da hem mükellefin hem mali müşavirin hem de vergi müfettişinin mesaisini alıyordu.

İzaha davetde ise hem mükellef ve maliyenin bu konudaki iş yükü azalmakta hem de mükellef ve meslek mensubu inceleme tedirginliği yaşamamakta ve her iki taraftada kazanmış olmaktadır.

Bu bakımdan düzenlemeyi çok olumlu buluyor ve destekliyoruz.

Ancak, bu düzenlemede verilen 15 günlük sürede mükellef düzeltme yapacak ve ödeme yapacak. düzeltme yapıp 15 günde ödemezse ceza % 50 ye çıkıyor.

Bu nedenle bu sürelerin bir aya çıkarılması ve ödeme geciktiğinde ise yalnızca gecikme zammı uygulaması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca zaten mükellef matrah farkına gecikme zammı da ödeyeceği için % 20 vergi ziyaı oranı da çok yüksek olup, % 10’ a çekilmesi uygun olacaktır.

  1. olarak yasadaverginin ziyaıkapsamda olduğu halde, tebliğde yalnızca 16 konu sayılarak kapsam oldukça daraltılmıştır. Bu da yasanın amacını ve uygulama alanını daraltacaktır. Kapsamın tebliğde de yasada olduğu gibi genişletilmesi gerektiği kanısındayız.

Ancak bu şekliyle de yasanın mükelleflere çok yararlı olacağını düşünüyoruz.Ve bu uygulamayı destekliyoruz.

Son olarak hazır bakanlık temsilcileri burada iken üyelerimizin son zamanlarda doğan bazı sorunlarını da belirtmek istiyorum.

1.si nakit iadelerde son tahsilat Genel Tebliği sonucu mükelleflerden sgk ve Gümrük müdürlüklerinden borcu yok yazısı istenmekteydi. Bu sorunun sistemden kontrolü uygun olacaktır. Bu sağlanıncaya kadar ise Sayın Vergi Dairesi Başkanımızın gayretleri ile şu an için pratik bir şekilde çözüleceğini dün v.d. başkanımız bize müjdeledi kendisine çok teşekkür ediyoruz.

  1. olarak sn. GİB. Daire Başkanımız Faruk Gözübüyük üstadın eseri diyebileceğimiz, naçizane bizim de katkımız olan, 45 smmm. ve ymm. Tebliğinin güncellenerek tek tebliğde toplanması ve mesleğin standarda kavuşması ile ilgili tebliğin biran önce çıkarılması bekliyoruz. Bu tebliğ ile son zamanlarda karşıt incelemelerde karşılaştığımız sorunların da kırtasiyeden olabildiğince arındırılarak uygulanabilir şekilde düzenleneceğini bekliyoruz.

Bu seminer için Sayın Maliye Bakanlığı temsilcilerine teşekkür ediyor ve bu seminerin hem mükelleflere hem de meslek mensuplarına faydalı olacağı düşüncesiyle Gaziantep Ymm odası adına hepinize saygılar sunuyorum.”

15 Ocak 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz