Yeşil altından sonra şimdi de 'BEYAZ ALTIN'

Antepfıstığı ile ününü dünyaya duyuran Gaziantep, beyaz altın olarak adlandırılan sarımsakta da oldukça iddialı.

Yeşil altından sonra şimdi de  'BEYAZ ALTIN'

 Son 15 yılda kuru sarımsak üretim alanının yüzde bin 255 oranında arttığı kentte, 2017 yılı verilerine göre 25 bin 405 ton ürün elde edildi. İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep’in sarımsakta ülke üretiminin yüzde 18’ini gerçekleştirdiğini söyledi.

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, HABER’e yaptığı açıklamada Gaziantep’te sarımsak üretimini son 15 yılda ciddi bir oranda artış kaydettiğini söyledi. Karayılan, son yıllarda Araban İlçesi’nde yetiştirilen Araban Sarımsağı’nın da Taşköprü Sarımsağı ile anılmaya başladığını aktardı.

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI İLE ANILMAYA BAŞLADI

İl Tarım ve Orman Müdürü Karayılan, “Sarımsak çevre şartlarına iyi adapte olabilen yapısından dolayı ülkemizin her tarafında yetiştirilmekle birlikte ideal üretim alanlarının geçit kuşağı bölgelerinde olduğu kolayca görülür. Kastamonu, Amasya, Tokat illerimizde önemli boyutlarda sarımsak üretimi başarıyla sürdürülmekle birlikte son yıllarda ilimizin Araban ilçesinde yetiştirilen Araban Sarımsağı da Taşköprü Sarımsağı ile anılmaya başlanmıştır” diye konuştu.

ÜRETİMDE CİDDİ ARTIŞ

Kentte hem taze hem de kuru sarımsak üretiminin yapıldığına değinen Karayılan, son 15 yılda üretimin ciddi anlamda artış gösterdiğini kaydetti Karayılan, “İlimizde hem taze hem de kuru sarımsak üretimi yapılmaktadır. Son 15 yılda taze sarımsak üretim alanımız yüzde 11 oranında, kuru sarımsak üretim alanımız ise yüzde bin 255 artmıştır” açıklamasında bulundu.

25 BİN TON ÜRÜN ELDE EDİLDİ

Kentte üretilen sarımsakların ülke üretiminin yüzde 18’ini karışladığını dile getiren Karayılan, şöyle konuştu: “2017 yılı verilerine göre; İlimizde 2 bin 857 da alanda taze sarımsak üretimi yapılmış olup, 4 bin 879 ton ürün elde edilmiştir. Ülkemiz üretiminin yüzde 18’i ilimizde gerçekleştirilmiştir.  Kuru sarımsak üretimi ise 18 bin 563 alanda yapılmış olup, 20 bin 626 ton rekolte elde edilmiştir. Ülkemiz üretiminin yüzde 17’si ilimizde gerçekleştirilmiştir.”

SARIMSAK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KURULACAK

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Araban’da Sarımsak Üreticileri Birliği kurulması önünde yoğun bir çaba sarf ettiklerine değinen Karayılan, şunları kaydetti: “İl Müdürlüğümüzün Araban ilçemizde Sarımsak Üreticileri Birliği kurulması yönünde yoğun çaba ve çalışmaları mevcuttur. Birliğin kurulması ile Bakanlığımızdan bölgedeki sarımsağı işlemek üzere yapılan projelere yüzde 50 hibe desteği verilmesi yönünde talepte bulunulacaktır.”

PROJE TASLAĞI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Karayılan, şöyle devam etti: “İl Müdürlüğümüz, Gaziantep sanayi odası ve Gaziantep Ticaret Odası ortaklığında ülkemizde üretilmeyen ve ithal edilen soğan ve sarımsak tozunun üretiminin sağlanması ve yaygınlaştırılması amacıyla işleme tesisine ait makine ve ekipman alımı, eğitimler verilmesi ve teknik gezi düzenlenmesi içerikli bir proje taslağı üzerinde çalışılmaktadır. İl Müdürlüğümüzce hem verim, kalite ve üretimi arttırılması buna bağlı olarak da fiyat dalgalanmalarının önlenmesi azaltmaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir.”

ÜRETİCİYE EĞİTİMLER VERİLİYOR

Karayılan, İl Müdürlüğü teknik personellerince köylerde sulama, bitki besleme, toprak işleme gibi verimi etkileyen tüm unsurlarla ilgili ilimiz üreticilerine bilgi, birikim ve farkındalık oluşturmak üzere eğitimler verildiğini sözlerine ekledi.

24 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz