Yemeğin tadı Gaziantep’in adı

Merakla beklenen GastroAntep festivali başladı. Biber hasadıyla başlayan festival, Gaziantep protokolünün tam kadro katılımıyla kortej yürüyüşüyle devam etti.

Yemeğin tadı Gaziantep’in adı

 

Ünlü televizyon yıldızları ve vatandaşların yoğun katılımın olduğu festivalin ilk gününde oldukça renkli görüntüler oluştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Geliştirme Vakfı (GAGEV)’in ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve Türk Hava Yolları (THY) gibi çok sayıda kurum ve kuruluşların desteğinde başlayan Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep), dün başladı.

PERDE FOTOMARATON İLE AÇILDI

Ülkenin dört bir yanından gelen profesyonel fotoğrafçılar, Çetin Emeç Salonu girişinde sabahın erken saatinde toplandı, kayıt için sıraya girdi. Yarışmaya İzmir’den katılan Bülent Durtaş, Dünya Gastronomi Kenti Gaziantep'in Mutfak Kültürü Ödüllü Fotomaraton Yarışmasının ciddi bir yarışma olduğunu belirterek, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. İstanbul’dan yarışmaya katılan Mine Ertuğrul ise, fotoğrafçılık sanatını uzun yıllardır yaptığını bildirerek, Gaziantep’in yemeklerinin ve tarihinin fotoğraflarla keşfedilmesi gerektiğini vurguladı.

FOTOĞRAFLAR GAZİANTEP’İN EŞSİZ MUTFAĞINA IŞIK TUTACAK

2013 yılı Fotomaraton Yarışması’nın birincisi Giresun’dan Kemal Özkılıç da Türkiye çapında prestijli yarışmaların arttırılmasını isteyerek, yarışmacılara başarı diledi. Yarışmaya katılan İstanbul’dan Sezai Özaltın, "Uluslararası Gastronomi Festivali" kapsamında Dünya Gastronomi Kenti Gaziantep'in Mutfak Kültürü Ödüllü Fotomaraton Yarışması’nın çok önemli bir organizasyon olduğuna parmak basarak, fotoğraflarla Gaziantep’in eşsiz mutfağına ışık tutacaklarını bildirdi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Kaydını yaptıran yarışmacılar, yarın saat 23.00’a kadar, fotoğrafını teslim etti.. Dereceye giren yarışmacılar, çeşitli para ve plaketle ödüllendirilecek. Yarışmada birinciye 6 bin lira, ikinciye 3 bin lira, üçüncüye ise 1500 lira para ödülü verilecek. Ayrıca yarışmada mansiyon ödülü 500 lira olarak belirlendi.

BİBER HASADIYLA BAŞLADI

Ulusalarası Gastronomi Festivali’ Nurdağı’nın Çakmak Mahallesi’ndeki tarlada biber hasadı ile başladı. Hasad öncesi yapılan bir törende katılımcılara festival ile ilgili bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in Mezopotomya ve Akdeniz’in ortasında bereketli topraklara sahip olduğunu söyledi. Evliya Çelebi’nin bütün dünyayı dolaştığını, ama Gaziantep’e gelince ‘burayı anlatmaya ne kalem ne de kelem’ yeter diyerek Gaziantep’in önemini ortaya koyduğunu ifade etti.

 

BİZİM SOFRAMIZ ŞİFADIR

Tarihin, toprağın, güneşin ve bereketiğin birleştiği güzel bir festival başlangıcı yapıldığını belirten Şahin, “Sofra birleştirir, sofra kardeşliktir, sofra paylaşmaktır, zenginliktir. Bizim Gaziantep soframız yardımlaşma ve yapılaşmadır, şifadır, sağlıktır” dedi. Artık altyapı belediyeciliğinin bittiğini dile getiren Şahin, sosyal belediyeciliğin başladığını söyledi. Kültürel belediyecilik anlamında insanların nereye gitmesi gerektiğinide ‘Gaziantep’e gelin’ çağrısı yaptıklarını ve insanları “Artık Gaziantep’e Gitme Zamanı” sloganı ile buraya davet etti.

BEN BURADAYIM

Gaziantep’in aynı zamanda bir Roma, bir Hitit, bir Osmanlı ve bir Selçuklu olduğunu aktaran Başkan Şahin, Gaziantep’in artık bir dünya mutfağına sahip olduğunu belirtti. Bir Meksika’nın biberi, Japonya’nın pirinci ile dünya markası olduğunu, Gaziantep’in ise Anadolu’nun hazinesini bağrında biriktirerek bütün dünya ülkelerine ‘ben buradayım’ çağrısı yaptığını söyledi. Bu açıdan Gaziantep’in fıstığıyla, üzümüyle, biberiyle, zeytiniğiyle ve firiğiyle bir lezzetin birleştiği noktada buluştuklarını açıklayan Şahin, Gaziantep’in 500 yemek çeşidi ile burada bulunduğunu dile getirdi. Dünyanın çekim merkezi ve iddialı olduklarını belirten Fatma Şahin, hedeflerini emin adımlar ile gittiklerini kaydetti.

GAZİANTEP’E DE O KADAR İNSAN GELECEK

San Sebistian’a ne kadar kişi gidiyorsa o kadar kişinin de Gaziantep’e geleceğini vurgulayan Şahin, gastoronimi alanında iddialı olduklarının yineledi. Dünyanın değişik ülkelerinden ve Türkiye’nin değişik şehirlerinden konusunda uzman insanların bugün bu festivale gelmelerinin en büyük gösterge olduğunu aktaran Şahin, gelenlerin dolu dolu 3 gün yaşayacağını belirtti.

GAZİANTEP DURUP DURURKEN GAZİANTEP OLMADI

Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, Gaziantep’in durup dururken ‘Gaziantep’ olmadığını ve bir bütün olarak çalışarak bugüne geldiğini söyledi. Gaziantep’in ülkenin en kurak bölgelerinden birisi olmasına rağmen önemli bir tarım kenti olduğunu belirten Erdoğan, bu duruma gelmek için çok çalıştıklarını belirtti. AK Parti Milletvekili Derya Bakbak da, Gaziantep’in coğrafi yapısı, iklimi ve gastoronomisi ile ilgili katılımcılara bilgiler verdiler. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da, yerel çeşitlerle gastronomi alanına hizmet edecek ürünler ürettiklerini söyledi. Yılmaz, bölgede yaptıkları tarımsal hizmetlerle ilgili teknik bilgiler verdi. Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır ise, Nurdağı ve İslahiye topraklarının her sene iki mevsimlik ürün verdiğini belirtti. Gaziantep olarak tatlının ve acının en iyisini yaptıklarını ifade eden Yıldırır, “Bizim acımız da tatlıdır” dedi. Konuşmaların ardından biber tarlasına giden Başkan Şahin ve beraberindeki heyet tarlada biber hasadı yaptı. Yerli ve yabancı basın mensupları ile tarlada bir süre gezen Şahin, daha sonra İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ve Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır ile birlikte traktöre bindi.

MEŞALAYİ YAKTILAR

GasroAntep kapsamında etkinlikler bununla sınırlı kalmadı. Festival kortej yürüyüşü ile devam etti. Demokrasi Meydanı’nın dolduran binlerce vatandaş, festivalin tadını çıkardı. Festival açılışında, Festival Park’ta sanatçılar Ceyda Düvenci, Tamer Karadağlı ve Engin Altan Düzyatan ile, MISS Turkey güzelleri ve kent protokolü meşale yaktı.

21 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz