YANGIN KADER DEĞİL!

MMO Gaziantep Başkanı Hüseyin Ovayolu, Gaziantep’in endüstriyel yangınlarda eksiklerinin olduğunu söyledi.

YANGIN KADER DEĞİL!

 Ovayolu, yangının bir kader olmadığını belirterek “Şu anda Gaziantep’te yangın tesisatları nizamidir, yönetmeliğe uygundur diyemeyiz. Eksiklerimiz var. Düzgün yangın tesisatları yapılsın. Söndürebilen yangın tesisleri yapılsın” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep şubesi tarafından ‘Yangın Güvenliğinde Mekanik Tesisat Tasarım Esasları ve Endüstriyel Tesislerde Yangın Söndürme Sistemleri’ konulu konferans düzenlendi.  MMO’da düzenlenen ve konuşmacı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Dr. Kazım Beceren ve Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı Başkanı Makine Mühendisi Taner Kaboğlu’nun yer aldığı konferansa  oda üyelerinin yanı sıra İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, ve çok sayıda makine mühendisi katıldı.

NE ZAMAN VE NEREDE BAŞLAYACAĞI BELLİ DEĞİL

Toplantını açılış konuşmasını yapan MMO Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, yangının ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve ne kadar süreceği de önceden kestirilemeyen bir tehlike olduğuna dikkat çekti. “Sanayideki gelişmeler, yeni üretim teknolojileri, yeni enerji kullanımları, çok katlı ve çok amaçlı binalar gün geçtikçe artmaktadır” diyen Ovayolu, “Bu süreçte yeni üretim sistemlerine ve yeni binalara uygun ciddi önlemlerin alınması da gerekmektedir. Bu önlemlerin başında ise yangın güvenliği gelmektedir. Yangın, ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve ne kadar süreceği de önceden kestirilemeyen bir tehlikedir. Yangınlar, ölüm ve yaralanmaların yanında, büyük maddi hasarları da beraberinde getirmektedir. Yangında can ve mal kaybını önlemenin birinci koşulu, yangının çıkmasını önlemek ve buna uygun tedbirleri almak, ikinci koşulu ise yangın çıktığında erken müdahale ederek yangının büyümesini, yayılmasını önlemek ve söndürülmesini sağlamaktır” dedi.

AMACIMIZ EKSİKLİKLERİ GİDERMEK

Ovayolu şöyle konuştu: “Temel amacımız sanayi şehri Gaziantep’imizde yangın konusunda yönetmeliğe uygun uygulamaların yapılması. Yönetmeliğe uygun yangın tesisatlarının imalatının yapılması.  Bu çerçevede de bir farkındalık yaratmak için bu konferansı yapıyoruz. Gaziantep’te eksiklikler var. Bizim amacımız da bu tür konferans ve toplantılarla elimizden geldiği kadar bu eksiklikleri gidermek.”

GAZİANTEP’TE EKSİKLİKLER VAR

Binalarda yangın yönetmeliği çıkalı çok fazla olmadığını anımsatan Ovayolu, “Bu yönetmeliğe uyum için elimizden geldiği kadar böyle toplantıları arttıracağız ki farkındalık yaratalım. Düzgün yangın tesisatları yapılsın. Söndürebilen yangın tesisleri yapılsın. Şu anda Gaziantep’te yangın tesisatları nizamidir, yönetmeliğe uygundur diyemeyiz. Eksiklerimiz var. Biz de Makine Mühendisleri Odası olarak eksikleri gidermek için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Gaziantep’te son 3-5 yıldır yangın konusunda bir gelişme kaydedildiğini aktaran Ovayolu, “Gaziantep’te son 3-5 yıldır yangın konusunda özellikle endüstriyel tesislerde ve nitelikli binalarda yangın tesisatları ile ilgili bir farkındalık var.  Yavaş yavaş kaliteye uygulama ve teknik esaslara göre yapılma konusunda bir gelişme var.  Biz de ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız. Tüm katkıyı koymaya hazırız” şeklinde konuştu.

Ovayolu’nun konuşmasının ardından konuşmacılar önemli bilgiler paylaştı. Daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti. Konferansta; yangın güvenliği, yangın güvenliğinde mekanik tesisat esasları, söndürme sistemleri genel tasarım esasları, duman kontrol sistemleri genel tasarım esasları, endüstriyel tesislerde söndürme sistemleri tasarımı, endüstriyel tesislerde söndürme sistemleri uygulama esasları konuları detaylı bir şekilde ele alındı.

28 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz