Üretim üssü Gaziantep

Sanayi ve ticarette yakaladığı başarısı ile adını dünyaya duyuran Gaziantep, tarım ürünlerinde de oldukça iddialı.

Üretim üssü Gaziantep

Araban, Barak ve İslâhiye gibi önemli ovalara evsahipliği yapan Gaziantep, Türkiye'nin yeşil nane üretiminin yüzde 62'sini, kırmızı biberin yüzde 18'ini, sarımsağın da yüzde 18'ini tek başına üretiyor.

Sanayi ve ticaretinin yanı sıra adını verdiği Antep fıstığı üretimiyle de öne çıkan Gaziantep bazı tarımsal ürünlerde ülke ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Araban, Barak ve İslâhiye gibi önemli ovalara evsahipliği yapan Gaziantep, Türkiye'nin yeşil nane üretiminin yüzde 62'sini, kırmızı biberin yüzde 18'ini, sarımsağın da yüzde 18'ini tek başına üretiyor.

BİNLERCE İSTİHDAM

Biber üretiminde İslâhiye ve Nurdağı ilçeleri büyük üretimleriyle öne çıkarken, sarımsak Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli ilçelerinde, nane üretimi ise Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey merkeze bağlı köylerde gerçekleşiyor. Biber ve sarımsak üretimi büyük ölçekli alanlarda yapılırken, nane üretimi ise daha çok 5 dekarın altındaki küçük sulak alanlarda gerçekleştiriliyor. Yoğun emek gerektiren bu ürünlerin ekimi, bakımı ve toplanmasında binlerce kişiye istihdam sağlanıyor.

26 Ocak 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz