ULAŞIMA 70 YENİ OTOBÜS

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne 4 adet binek 28 adette kapalı kasa kamyonet araç hibe edecek. Büyükşehir Belediye Meclisi dün protokol için Başkan Fatma Şahin’e yetki verdi.

ULAŞIMA 70 YENİ OTOBÜS

Daha önce CHP'den istifa eden meclis üyesi Ömer Şahin, İyi Parti'ye geçtiğini açıkladı. . Fiyatı yaklaşık 30 milyon lira değerinde olan 70 otobüs alımı gerçekleştirileceği belirtildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 64 madde görüşüldü.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı 1.Birleşiminde söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, “İbrahimşehir köyünde Büyükşehir’in adını kullanarak, Nizip’e giden doğal gaz hattından bir talep olmadan, kamulaştırma olmadan doğalgaz hattı getirilmeye çalışılmış. Orada bu firmaya izin verenlere seslenmek istiyorum, vatandaşın mülkünde kamulaştırma yapmadan nasıl mülküne girmeye çalışırsınız?” diye sordu. Belediye Başkanvekili Osman Toprak ise; “Bizim bilgimiz haricinde personelin, belediye başkanımızın ismi kullanılarak, vatandaşlarımızın hakkını kullanımının önüne geçmek isteyenler varsa; bizde bunun gereğini yaparız” dedi.

DÜZBAĞ PROJESİNDE SON DURUM

Düzbağ projesi hakkında meclise bilgi veren Osman Toprak, “ Gaziantep'in içme suyunu karşılamak üzere Düzbağ projesi inşaat çalışması çok hızlı şekilde devam ediyor. Tünel inşaatı yüzde 55 tamamlanmış durumda. Kahramanmaraş'ın en güzel suyunu alıyor olmamız münasebeyitle hem suyun kaynağının bulunduğu Helete beldesinin hem de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi talepleri vardı. Onlarla yapılmış olan görüşmeler neticesinde kendilerinden gelen taleplerin bir kısmını Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü üzerinden yatırımlar yapılacak. Bununla alakalı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e yetki verilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

MEHMET SUCU ŞİKAYETLERİ GÜNDEME TAŞIDI

Mecliste gündem dışı söz alan meclis üye Mehmet Sucu, “Şehirdeki köylerde bir gezi gerçekleştirdik. Nizip Bölgesi’nde ulaşımla ilgili yoğun şikayetlerle karşılaştık. Kocatepe Mahallesi’ne belediye otobüslerinin gelmediğini, vatandaşların mağdur olduğu yönünde şikayet var. Bu şikayetleri inceledim ve haklı buldum. Sekili ve Mızar Köylerine kadar otobüslerin geldiğini buraya gelmediğini duydum. Kasıtlı olarak yapıldığına dair söylentiler var. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. İbrahimşehir köyüne uğradığımız da Büyükşehir’in adını kullanarak, Nizip’e giden doğal gaz hattından bir talep olmadan, kamulaştırma olmadan doğalgaz hattı getirilmeye çalışılmış. Bu konuda tepki bilgi size iletilmiş, oradaki firma yetkilileri ile vatandaş karşı karşıya gelmiş. Orada bu firmaya izin verenlere seslenmek istiyorum, vatandaşın mülkünde kamulaştırma yapmadan nasıl mülküne girmeye çalışırsınız? Büyükşehir Belediyesi buradaki vatandaşlara sahip çıksın. Geçen yıl size kilit taşı eksik olan yerler olduğunu bildirmiştik o konuda şikayetler devam ediyor. Bir yıl sonra bunun yapılabileceğini söylemiştiniz ama yapılmadı. Buradaki eksiklikleri tamamlayarak, vatandaşlara hizmet götürülmeli” diye konuştu.

BİZE GELEN ŞİKAYET YOK

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Hiçbir şekilde hiçbir köyümüze kasıtlı olarak hizmet götürmemiz söz konusu olamaz. Ancak imkanlar dahilinde biz hizmetlerimizi götürüyoruz. Büyükşehir Belediyemize bağlı 650 tane köy var. 650 köyün tamamına belediye otobüsüne göndermek mümkün değil. İbrahimşehir’den bize gelen bir şikayet yok. Hiçbir kimseye kendi hakkından feragat etmesini söylememiz mümkün değil. Bizim bilgimiz haricinde personelin, belediye başkanımızın ismi kullanılarak, vatandaşlarımızın hakkını kullanımının önüne geçmek isteyenler varsa; bizde bunun gereğini yaparız. Muhtarımızla da görüşerek, sorunu halledeceğiz.”

70 OTOBÜS FİLOMUZA KATILACAK

Büyükşehir Belediyesi’ne 70 yeni otobüs alındığını ifade eden Toprak, “Haziran ayı içerisinde Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilecek. Otobüslerimizde filomuza katıldığı takdir de yakın köy ve beldelerimizin ihtiyaçları karşılanmış olacak. Fiyatı yaklaşık 30 milyon lira değerinde olan 70 otobüs alımı gerçekleştirmiş olacağız.”

650 KÖYÜN TAMAMINA GİTMİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Latif Karadağ, “Kocatepe üzerinde şöyle bir durum var karşısında Uluyatır’a gelen otobüs, Kocatepe’ye 7 kilometre giriş 7 kilometre çıkış yapacak, dolayısıyla oraya devam etme şansı yok. Ulaşım ekibimiz çalıştı, yeni alınacak otobüslerle beraber yeni bir hat düzenlemesi yapılacak. Özellikle vatandaşlar belediye otobüslerinin girmesini talep ediyor. Belediye otobüsü de 650 köyün tamamına gitmiyor. Yarısına gidebiliyor, bu hem talebe bağlı hem de oradaki hat düzenlemesine bağlı. Köy sayısı arttığı zaman ya da otobüs Kocatepe’ye de girdiği zaman ekstra 75 dakika zaman artmış olacak. 3 saate yakın ring süresi oluşuyor. Yeni alınacak otobüslerle birlikte hat tanımlaması yapılacak. Öte yandan biz mahallelerdeki kilit taşı çalışmalarını bitirdiğimizi söylemiyoruz. Dönemsel olarak ihalelerimizi yapıyoruz, ihale tamamlandıktan sonra hali hazırda ihtiyaç duyulan yerlerle ilgili bütçeye göre ihale yapacağız.”

ÖMER ŞAHİN İYİ PARTİ’YE GEÇTİ

Daha önce CHP'den istifa eden meclis üyesi Ömer Şahin, İyi Parti'ye geçtiğini açıkladı. Bir süredir meclis üyeliğini bağımsız olarak sürdüren Ömer Şahin'in İyi Parti'ye geçtiğini belirtti. Böylelikle İyi Parti'nin büyükşehirde ilk temsilcisi Ömer Şahin oldu.

12 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz