UCUZ PROMOSYON!

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, Türkiye’de en yüksek promosyon ihalesinin Gaziantep’te gerçekleştirildiğini açıkladı. Ancak gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıktı.

UCUZ PROMOSYON!

Gaziantep’te en yüksek promosyon ihalesinin gerçekleşmediği HABER Gazetesi yaptığı araştırmalar sonucunda gün yüzüne çıktı. 12 bine yakın sağlık personelinin görev yaptığı kentte, ihaleyi 5 bin 135 lira ile Ziraat Bankası kazandı. Gaziantep, 5 yıllık sözleşme yapan iller arasında Arayıcı’nın sözlerinin aksine oldukça gerilerde kalarak 33 il arasından 31. sırada yer aldı.

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerinde görevli sağlık çalışanlarının promosyon ihalesi geçtiğimiz aylarda yapıldı. 11 bin 740 sağlık çalışanını ilgilendiren promosyon ihalesine 6 banka katıldı. Açık artırma usulü yapılan ihaleyi Ziraat Bankası 5 bin 135 lira teklif ile kazandı.

ARAYICI’NIN SÖYLEDİKLERİ YANLIŞ ÇIKTI

İhalenin ardından yazılı bir açıklama yapan Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, Türkiye’de en yüksek promosyon ihalesinin Gaziantep’te gerçekleştirildiğini söylemişti. Ancak, gerçek haftalar sonra HABER’in araştırmalarıyla gün yüzüne çıktı.

Mehmet Ali Arayıcı

ARAYICI NE DEMİŞTİ?

Arayıcı, ihalenin ardından yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi olarak promosyon ihalesi öncesi gerçekleştirdiğimiz yoğun çabanın sonucu oluşan rekabet ortamının ürünü olarak Türkiye'de en yüksek promosyon ihalesine imza attık. Her zaman üyelerinin menfaatleri için çaba gösteren Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi, promosyon ihalesinde de farkını ortaya koyarak, üyelerine en yüksek promosyonu almasına katkı sunmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. İhale sonucu göre, sağlık çalışanları 5 yıllığına 5 bin 135 lira promosyon alacak. Bu para tek seferde ödenecek. Hem sağlık çalışanlarına hem de ihaleyi kazanan Ziraat Bankasına hayırlı olsun.”

GERÇEK FARKLI ÇIKTI

Tüm illerde gerçekleşen promosyon ihalelerinde en yüksek oranın Gaziantep’te verilmediği anlaşıldı.  12 bine yakın sağlık personelinin görev yaptığı Gaziantep’te ihale sonuçları çalışanları da memnun etmedi. Arayıcı, en yüksek promosyonun Gaziantep sağlık çalışanlarına verileceğini haftalar öncesinden duyursa da gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıktı.

ARAYICI’NIN SÖZLERİNE TEPKİ

HABER Gazetesi, Türkiye genelinde yapılan promosyon ihalelerini inceledi. Buna göre, Gaziantep kişi başına 5 yıllık 5 bin 135 lira promosyon ile geri sıralarda kaldı. Sağlık çalışanlarının yüzünü güldürmeyen bu tutarın en yüksek oran olarak duyurulması, sağlık camiasından tepkiyle karşılaşandı.

 

 

EN YÜKSEK PROMOSYON GAZİANTEP’TE DEĞİL KIRŞEHİR’DE

Diğer yandan Arayıcı’nın, gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkan “en yüksek promosyon”u da Kırşehir’de görev yapan sağlık çalışanları alacak. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı kurumlarda çalışan 2 bin 688 personeli ilgilendiren promosyon ihalesinde, kişi başı 6 bin 900 TL'de anlaşma sağlandı. Bu oranla Kırşehir, oranın en yüksek olduğu il oldu.  Gaziantep ise 5 yıllık anlaşma yapan 33 il arasında sağlık çalışanlarına 5 bin 135 lira promosyon ile 31. sırada yer aldı.

4 Aralık 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz