“TÜRK TIBBI, HER ZAMAN BİLİMSEL TIP OLARAK KALDI

Prof. Dr. H. Hüsrev Hatemi, Türk tıbbının, Anadolu’daki yaşamında hiç geri gitmediğini, bazen durakladığını, fakat her zaman bilimsel tıp olarak kaldığını, sihirbazlığa dönmediğini söyledi.

“TÜRK TIBBI, HER ZAMAN BİLİMSEL TIP OLARAK KALDI

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından, “Dünden Bugüne Tıbbiye” konulu, “14 Mart Tıp Bayramı ve 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma Toplantısı” düzenlendi.

Ülkemizin önde gelen fikir, sanat ve bilim insanlarından Prof. Dr. H. Hüsrev Hatemi, etkinlik kapsamında “Ülkemizde Tıp Eğitiminin Geçirdiği Devreler” konulu konuşma yaptı.

“Türk tıbbı, Anadolu’daki yaşamında hiç geri gitmemiş, bazen duraklamış fakat her zaman bilimsel tıp olarak kalmış, sihirbazlığa dönmemiştir” diyen Prof. Dr. Hatemi, şöyle devam etti:

“Anadolu’da Selçuklu Devleti kurulduğunda, Selçuklular Akdeniz Medeniyeti çevresine geçtikler. Artık onların da düşünce biçimleri ve bilim felsefe anlayışları, Akdeniz Medeniyet çevresinin bilim ve felsefe anlayışı ile aynı idi. Bu bakımdan Anadolu tıbbında Şamanist veya Budist Tıp bilimi dönemi yoktur.

Selçuklular Tıp Bilimi uygulamalarına Hipokrat, Galen ve İbn-i Sinâ yolunda başladılar ve Osmanlı da aynı yolda devam etti. Fakat 15’inci yüzyılda Avrupa’da başlayan Rönesans karşısında, yeni gelişmelere uymakta geç kalındı. Ancak bu bir gecikmeydi yani Osmanlı bilimde sadece geç kalmıştı, yol değiştirip Şamanizm tıp yöntemlerine asla geri dönülmedi.”

18’İNCİ YÜZYILIN İKİNCİ YARISINDA UYANMA BAŞLADI

  1. yüzyılın ikinci yarısında bir uyanmanın başladığını, kara ve deniz mühendishaneleri kurulduğunu, 1827 ve 1838 yıllarında da tıp eğitimi modernleştirilmesiyle, tıptaki geri kalmışlığın önünün alındığın vurgulayan Prof. Dr. Hatemi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu modernleşme Mekteb-i Tıbbiye’nin kurulmasıyla oldu. 1928’de Tıphane olarak açılan ilk modern tıp okulundan sonra 1838’de kurulan Tıp Mektebi, Fransızca Tıp Eğitimi yaparken, 1870 yılında Türk dilinde eğitime geçildi. 1908’de Tıp Mektebi, Darülfünun Tıp Fakültesi adını aldı.1933 Üniversite Reformu ile bir modernleşme hamlesi daha yapılmış oldu.”

Toplantı sonunda SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Prof. Dr. H. Hüsrev Hatemi’ye, üniversitenin rozetini takdim etti.

Sunuculuğunu Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Cansu Türkmen’in yaptığı toplantı,  Prof. Dr. H. Hüsrev Hatemi ve Prof. Dr. Şahin A. Sırmalı’ya SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Metin Bayram ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın tarafından teşekkür edilerek, armağan ve teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.

18 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz