TÜKETME KULLAN!

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, koronavirüs sürecinde kentte kullanılan su miktarının arttığını söyledi.

TÜKETME KULLAN!

Geçen yıllara oranla günlük tüketilen su miktarının 350-375 bin metreküpten 450 binlere yükseldiğini belirten Sönmezler, su kullanımı konusunda uyarıda bulundu: “Suyu tüketmemek, kullanmak lazım.”

PANDEMİ SÜRECİNDE SU TÜKETİMİ ARTTI

Gaziantep’e getirilen suyun yüzde 85’inin Düzbağ tarafından karşılandığını söyleyen Sönmezler, “Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte su tüketimi arttı. İnsanlar ilk başlarda biraz daha fazla tüketiyordu ama biraz alıştık galiba. Normale döndük biraz. Gaziantep’in Nisan aylarında günlük tüketilen su 350-375 bin metreküpken, bu yıl 450 bin metreküpe çıktı.  Şu an Kartalkaya Barajı’ndan şehre su vermiyoruz. Şehir suyunun yüzde 85’i Düzbağ’dan, yüzde 15’i de Narlı kuyularının suyuyla besleniyor” diye konuştu.

YAZ AYLARINDA BİR SIKINTI YAŞANMAYACAK

Pandemide normalleşmenin ilk adımların atıldığı 1 Haziran ile birlikte 100 günlük kritik bir döneme girildiğini anlatan Sönmezler, “1 Haziran itibariyle 100 günlük kritik döneme girdik. Yaz ve Eylül ayının ilk on günü, bugün Kartalkaya’dan su vermiyoruz. Yeterince suyumuz var. Ama yazın günlük tüketimin 500 bin metreküpü geçeceğini tahmin ediyoruz.  Eğer Düzbağ’dan gelen su azalır veya bir sıkıntı olursa Kartalkaya’yı devreye alacağız. Pandemi sürecinde bir sıkıntımız yok. Mayıs ayı yağışları uzun yıllar ortalamasının biraz altında seyretti. Ama hem Kartalkaya’da hem Düzbağ’da suyu veriyor olmamız, şu an itibariyle yaz aylarında bir sıkıntı yaşamayacağımızı gösteriyor” şeklinde konuştu.

SU, TÜKETİLMEZ KULLANILIR

Su kullanımı konusunda da uyarılarda bulunan Sönmezler, pandemi sürecinin başladığı Mart ayı ortalarından Nisan ayı ortasında kadar aşırı su tüketimi ile karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi: “başlangıçta aşırı su tüketimi oldu. Şimdi biraz daha normale döndük. Ama biz her zaman söylüyoruz. Suyu tüketmemek, kullanmak lazım. yeterinde kullanmak lazım. Su tüketilecek bir şey değil. Dünyada artık sağlıklı suya erişilebilirlik eskisinden daha zor. Şükürler olsun Gaziantep’te su olmamasına rağmen 130 kilometre mesafeden suyu getirdik. İyi ki de o zaman getirmişiz.

DÜZBAĞ OLMASAYDI SU SIKINTISI YAŞANIRDI

Bugün 2 milyar tutarında sadece 1,5 milyar boru bedeli olan Türkiye’nin ve dünyanın en büyük projelerinden birisi gerçekleşti. Pandemi sürecine Düzbağ olmadan girseydik, çok büyük sıkıntılar yaşardık. Belki de Allah korusun kesinti bile yapmak zorunda kalabilirdik.”

SU FATULARINDA KOLAYLIK

Pandemi sürecinde su faturası ödeme güçlüğü çekenler için kolaylıklar sağlanacağını da ifade eden Sönmezler, “Ciddi gelir kaybımız var. Biz insanların suyunu kesmiyoruz. Gelir sıkıntısı olanlar ve ödeme yapmayanlar için zaten pandemi sürecinde bize başvurmaları halinde gelir kaybını yaşadığını ispat ettiği zaman 3 aylık faizsiz bir ödeme planı hazırlayacağız. Gerçek anlamda mağdur olan insanlara yardımcı olacağız. Ama bizim faturalarda çok ciddi kayıplar var. Biz bu suyu buraya getirebilmek için çok büyük elektrik faturaları ödüyoruz. Bizim sistemimizin de çekip çevrilmesi lazım. Ciddi bir gelir kaybına uğradığımızı söyleyebilirim.  Bu paralar ödenmezse bütün şehir sıkıntı yaşar. Mağduriyet yaşamayanların faturalarını ödemeleri sistemin sürdürülebilir hale gelmesi açısından çok önemli.

AYLIK 23 MİLYON TL ELEKTRİK FATURASI

GASKİ’nin aylık 23 milyon TL elektrik faturası ödediğini kaydeden Sönmezler, mağdur olanlar için kimsenin suyunun kesilmediğini belirterek, Nisan Mayıs ve Haziran ayı su faturaları içi yardımcı olacaklarını da sözlerine ekledi.

1 Haziran 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz