THY mozaikleri getirecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakan Ersoy, 'Çingene Kızı' ile ilgili mozaik parçalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

THY mozaikleri getirecek

 Ersoy, “Çingene Kızı ile ilgili mozaik parçaları son aşamaya geldi. 26 Kasım itibarıyla Chicago'dan THY uçağıyla Gaziantep'e getirilecek" dedi.

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti'nde, 1960'lı yıllarda kaçak kazılarda çıkarılıp yurt dışına kaçırılan ve 2012'de ABD'nin Bowling Green Üniversitesi'nde olduğu belirlenen 'Çingene Kızı' mozaiğinin eksik 12 parçası, Erdoğan'ın uçağıyla Türkiye'ye getiriliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eserlerin iadesi için imzalanan protokolün yerine getirilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Bowling Green Üniversitesi yetkilileriyle görüşmek için ABD'ye gitmişti. Zeugma’nın ünlü 'Çingene Kızı' olarak ün yapan “Maenad” mozaiğinin eksik 12 parçası, Chicago’dan THY uçağı ile geri getireceği öğrenildi.

ÇİNGENE KIZI'NIN KAÇIRILMASI

Zeugma Antik Kenti'nde, 1999 yılında, Belkıs harabelerinin kurtarılması sırasında bulunan M.S. 2'nci yüzyıla tarihlenen Maenad Villası'nın yemek odasının dikdörtgen tabanına ait olan ve kentin simgesi haline gelen 'Çingene Kızı' mozaiğine ait eksik bordürlerinin, 1960'lı yıllarda kaçak kazılarla gün yüzüne çıkarılıp yurt dışına kaçırıldığı ve 2012 yılında ABD'nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Üniversitesi'nin girişindeki Wolfe Sanat Merkezi'nde sergilendiği belirlendi.

İki ülke arasındaki diploması trafiğinin ardından 'Çingene kızı'nın etrafını tamamlayan 12 parçanın iadesi için geçen Mayıs ayında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında Türkiye'nin Chicago Başkonsolosluğu'nda iade protokolü imzalandı.

Ancak üniversite yönetimi, eserlerin iadesi için herhangi bir girişimde bulunmadı. Bunun üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine dahil oldu. Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte mozaik parçalarının Türkiye'ye iadesi için Bowling Green Üniversitesi'nin yetkilileriyle yaptığı görüşme sonuç verdi. Çingene kızı mozaikleri THY uçağıyla Gaziantep’e getirileceği belirtildi.

1 Kasım 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz