Tedbirler alındı mı?

Tedbirler alındı mı?

Uluslararası Tahıl Konseyi'nin son raporunda yer alan veriler ve Türkiye'de bu kış yaşanan kuraklık nedeniyle buğday üretiminde tehlike çanlarının çaldığına dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu konuda hangi tedbirlerin alındığının açıklanmasını istedi.

CHP'li Ekici, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın cevaplaması istemiyle verdiği önergeyle, yaklaşan buğday krizine işaret etti. Uluslararası Tahıl Konseyi(IGC)'nin 18 Ocak 2018 tarihli raporunda, 2018/19 sezonuna ilişkin buğday üretim öngörüsünün, yıldan yılda yüzde 2’lik oranda düşüşile 742 milyon ton olarak açıklandığını kaydeden Ekici "bu düşüş beklentisinin ana unsuru küresel kuraklıktır. Kuraklık, ülkemiz açısından da büyük sorunların habercisi niteliğindedir" dedi. Tarımsal faaliyetler bakımından büyük önem arz eden yağışların, sonbahar ve kış döneminde beklenen düzeyde gerçekleşmediğini ifade eden Ekici bu durumdan, özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nin bir kısmı, Güneydoğu Anadolu bölgesi ve İç Anadolu bölgesinin doğu kesimleri, yani hububat tarımının ağırlıklı olarak yapıldığı yerler etkilendiğini vurguladı.

20 MİLYON TONUN ALTINDA KALINABİLİR

Ekici, tespitlerini şöyle sürdürdü: "Buğday ekim alanlarının son 10 yıllık dönemde 9 milyon hektardan 7,7 milyon hektara kadar gerilemiş olmasına karşın, nüfus artışı ile birlikte artan talep, ülkemizin buğday arzında günden güne yeni risklerle karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Zira, sektörde faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlar ile uzmanlara göre bu yıl Türkiye’nin buğday üretiminde kritik eşik olan 20 milyon tonun altında kalınabilir. Böyle bir durumun ise, çiftçileri ve tüketicileri zor duruma düşüren ithalat, karaborsacılık, fiyat artışı gibi sorunları beraberinde getireceğine kuşku yoktur."

30 Ocak 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz