TEDBİRİ UNUTTUK

Gaziantep’te peş peşe  koronavirüs kısıtlaması gelmesine rağmen maske ve sosyal mesafe kuralına uyulmuyor.

TEDBİRİ UNUTTUK

Kentin en işlek caddelerinde özellikle karşılaşılan bu manzaranın yanında yapılan denetimlerde sadece bir günde bin 699 kişiye idari para cezası kesildi. Diğer yandan kentte 15 Eylül’den itibaren kamu kuruluşlarına girişlerde HES uygulamasına başlatılacak.

YENİ KARARLAR ALINDI

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Davut GÜL başkanlığında toplanarak, yeni kararlar aldı. Buna göre, artık tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde, 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasının başlatılmasına karar verildi.Diğer yandan kentteki piknik/mesire alanları kapasitelerinin tespitinin Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen hususlara göre ilgili kurumlarca yapılması ve piknik/mesire alanlarının kapasitesi oranında içeriye giriş sağlanacak.

UYMAYANLARA CEZA

Belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası(şahıslara 900 TL, işletme sahiplerine 3150 TL) verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna, oybirliği ile karar verildi.

KARAGÖZ VE GAZİLERDE TEDBİR UNUTULDU

Vaka sayısındaki artışla dikkat çeken Gaziantep'te, meskenler hariç tüm alanlarda takılması zorunlu olduğu halde sokakta maskesiz dolaşanlar görüldü. Bazı kişilerin ise maskeleri çenelerinde tuttuğu ya da koluna taktığı gözlendi. Kentin en işlek caddelerinden Karagöz ve Gaziler'de sosyal mesafe kuralının da ihlal edilmesi dikkat çekti. Çarşıda alışveriş yapanlar, tedbirlerin artırılmasının yerinde karar olduğunu belirtirken, esnaf da vatandaşı kurallara uymaları için sürekli uyardıklarını söyledi. Zabıta ekipleri, denetim yaptıkları caddelerde maskesiz dolaşanları uyardı.

BİN 699 KİŞİYE CEZA

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kentte koronavirüs tedbirlerinin uygulanmasına yönelik denetimlerin sürdüğü belirtildi. Dün yapılan denetimlerde de maske takmayıp, sosyal mesafe kuralını ihlal ederek, tedbirlere aykırı davrandığı belirlenen bin 699 kişiye idari para cezası kesildi. Denetimlerde ayrıca karantina hükümlerine aykırı hareket eden 6 kişi hakkında işlem yapıldı.

10 Eylül 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz