Tamam mı devam mı?

AK Parti’de yaklaşan yerel seçimler öncesi kulislerde hareketlilik başladı.

Tamam mı  devam mı?

2019 yılının mart ayında yapılması planlanan seçimlerde AK Parti Gaziantep’te 10’da 10 hedefi için ince eleyip sık dokuyor. Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkâmil Belediye Başkanlığı için mevcut başkanların tekrar aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kulislerde, taşra ilçelerde sürprizler yaşanması beklendiği konuşulurken, Oğuzeli’nde ise birkaç ismin genel merkeze sunulduğu bildirildi.

2019 yerel seçiminin startını veren AK Parti, saha araştırması başlattı. Aday tespiti öncesi yerel yönetimlerin performansını halka soran AK Parti, belediye başkanlarının icraatlarını da anketlerle ölçüyor. Böylece başkan-hemşerileri arasındaki iletişimin düzeyi ve beklentisi tespit ediliyor.

BAŞKANLAR HALKA SORULUYOR

Bunun yanı sıra halka "Hangi hizmetlerden memnunsunuz, hangilerinden memnun değilsiniz" soruları yöneltiliyor. Ayrıca 2014'te yapılan yerel seçim öncesi verilen sözlerin ne kadarının hayata geçirildiğine yönelikte de çalışma yapılıyor. Yine belediye başkanlarının performanslarına ilişkin parti teşkilatlarından da raporlar isteniyor. Belediye başkanlarına yönelik olarak en önemli değerlendirme ise belediye başkanlarını halkın gönlüne ne kadar hitap ettiği yönünde olacak. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlatılan "gönül belediyeciliği seferberliğine" belediye başkanlarının katkıları ölçülecek.

DİĞER BELEDİYELER DE ARAŞTIRILIYOR

AK Parti önceden kazanıp son seçimde kaybettiği belediyeler başta olmak üzere tüm belediyeler de saha araştırmasına eklenecek. Bu çerçevede AK Partili olmayan belediyelerin halka sunmadığı hizmetler teker teker tespit edilecek.

BÜYÜKŞEHİR’DE FATMA ŞAHİN TEKRAR BAŞKAN

Yerel seçim çalışmalarının başlamasıyla AK Parti’nin Gaziantep’te kimleri aday göstereceği ise merak konusu. Kulislere göre Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mevcut başkan Fatma Şahin’in adı konuşuluyor. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Fatma Şahin’in tekrar aday olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ŞAHİNBEY VE ŞEHİTKAMİL’DE DURUM NE?

Büyükşehir’in dışında Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde de mevcut başkanlar ile devam edilmesi beklenirken, AK Parti Gaziantep milletvekillerinin de görüşleri bu yönde. Şahinbey’de Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil’de ise Rıdvan Fadıloğlu’nun bir sürpriz olmadığı takdirde tekrar aday olması bekleniyor.

OĞUZELİ’NDE BİRDEN FAZLA İSİM KONUŞULUYOR

2014 seçimlerinde Gaziantep’te 10 belediye içerisinde sadece Oğuzeli ilçesini MHP’ye kaptıran AK Parti, 2019’da bu ilçeyi almak için adaylık konusunda oldukça titiz davranıyor. Kulislerde, farklı isimler konuşulurken, kimin aday gösterileceği merak konusu.

İLÇELERDE KİMLER ADAY GÖSTERİLECEK?

Gaziantep’in taşra ilçelerinde ise milletvekilleri adaylık konusunda devam kararı aldığı gelen bilgiler arasında. Kulislerde, milletvekillerinin geçtiğimiz günlerde Hatay’da Ottoman otelde bir araya geldikleri toplantıda Nizip, Yavuzeli, Araban, Karkamış, İslahiye, Nurdağı Belediye Başkanları ile devam kararı aldığı söyleniyor.

1 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz