SON TAYİNLER FETÖ BORSASI’NI BİTİRDİ

Sermet Atay acı gerçekleri dile getirdi

SON TAYİNLER FETÖ BORSASI’NI BİTİRDİ

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, bir otelde düzenlediği basın toplantısında zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Atay, AK Parti Gaziantep eski milletvekili Şamil Tayyar’ın ““Gaziantep’te FETÖ Borsası kuruldu” iddialarının doğru olduğunu söyledi. Şamil Tayyar’ın yaptığı açıklamanın gerçekleri yansıttığını kaydeden Atay, “Gaziantep Adliyesi’nde kırılamayan bir yapı vardı. Bunlar FETÖ işlerini takip ediyorlardı. Son tayinler ile yeni başsavcı ve komisyon başkanın atamasıyla FETÖ Borsası şu anda bitti” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, 24 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez basın toplantısı düzenledi. Bir otelde basın mensuplarıyla bir araya gelen Atay, Gaziantep gündemini meşgul eden sorunlar ve çözüm yollarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Spordan, eğitime, güvenlikten ulaşıma, sağlıktan sınır hattındaki gelişmelere kadar pek çok hassas konu bulunduğunu söyleyen Atay, çözüm önerileri anlattı. Bu kentin ülke ekonomisine yaptığı katkıyla ters orantılı olan bu konulardaki sıkıntıları hak etmediğini açıkladı.

TEK FETÖ’CÜ CAHİT NAKIBOĞLU MU?

Milletvekili Atay çok ses getirecek açıklamalarda bulundu. FETÖ’nün henüz bitmediğinin altını çizen Atay, “Bu memleketin tek FETÖ'cüsü Cahit Nakıboğlu mu? Cahit Nakıboğlu'nun yanında toplantılara katılanlar, Umre organizasyonları yapanlar, Organize Sanayi'de para toplayanlar nerede? Bu adamlar kayıp mı oldular, yerin dibine mi girdiler? Onlar bize yutturduklarını sanmasınlar. Biz yutmayız. Her şeyi görüyoruz. Bir şey söylemiyorsak adalete olan güvenimizden. Ben 30 yıllık adliyeciyim. Kimi kime yutturuyorsunuz? Bazı insanlar FETÖ davalarından nemalanmaya çalıştı. Bunu Adalet Bakanımıza da söyledim. Adalet yıpranmasın diye isimlendirmiyoruz. Gaziantep adliyesi son atamalardan sonra daha iyi olacak. Hem komisyon başkanı hem de başsavcımız değişti" diye konuştu.

GAZİANTEP ADLİYESİ’NDE FETÖ BORSASI VARDI

AK Parti Gaziantep eski milletvekili Şamil Tayyar’ın “FETÖ Borsası” iddialarına ilişkin de konuşan Atay, şunları kaydetti: “Bazı avukat arkadaşlar il dışından gelerek tahliye sözü almak şartıyla yüksek meblağlarla dava alıyorlar. Bu ister istemez Gaziantep Adliyesi’nde bir soru işareti ve şaibe doğuruyor. Zaten gerekli merciler bunula ilgili bilgiyi aldı. Onlarla ilgili gereken önlemleri de aldı.”

ŞAMİL TAYYAR DOĞRU SÖYLEDİ

“Şamil Tayyar doğru söylüyor” diyen Milletvekili Atay, “Gaziantep Adliyesi’nde FETÖ ile ilgili bir takım dedikodular var demiştim. Diğer vekilin söylediği beni fazla ilgilendirmiyor. Ben bildiğim gerçekleri söylüyorum. Şamil Bey’in geçmişte yaptığı açıklama kısmen gerçekleri yansıtıyor.  Gerçekten Gaziantep Adliyesi’nde kırılamayan bir yapı vardı. Bunlar FETÖ işlerini takip ediyorlardı. Şamil Bey buna işaret etti. FETÖ Borsası şu anda bitti” ifadelerini kullandı.

Atay, Adalet Bakanlığı’nın son atamalarından sonra Gaziantep Adliyesi’nin güçleneceğini, adalet mekanizmasının daha hızlı işleyeceğini de sözlerine ekledi.

DAHA FAZLA MÜLTECİ İSTEMİYORUZ

Kent sorunlarını da dile getiren MHP’li Sermet Atay, çözüm önerilerini anlattı. Suriyeli meselesine değinen Atay, “Gazi şehrimiz çok yoğun göç alıyor. Artık bu göçü kaldıramayacak duruma geldik. İdlib’de yeni bir savaş söz konusu. Amerika ve PKK yanlıları bir yandan kuşatmış, bir yandan Rusya ve Esad vuruyor. Oraya sıkışmış yaklaşık 2 milyon insan. Bunların bir kısmının yeni bir göç dalgasıyla Türkiye’ye geleceği söyleniyor. Göç dalgasının ilk durağı da Antakya, Kilis, Gaziantep ve Urfa. Türkiye2de hiçbir şehir bizim kadar çekmedi. Diyorlar ki AB para gönderiyor. Suriyelileri sosyal imkanlara kavuşturun ve barındırın diyorlar. Artık ne Avrupa Birliğinin parasını istiyoruz ne de onlardan daha fazla Gaziantep’e ve Türkiye’ye gelmesini istiyoruz. AB çok istiyorsa alsınlar kendi memleketlerinde kendi verdikleri para ile beslesinler. Bizim Gaziantep ve Türkiye olarak artık bunun üzerine gelecek Suriyeli göçmeni kaldıracak takatımız kalmadı.  Ve mevcut olan Suriyelilerin de orada yaşam koşulları sağlandıktan sonra yani terör bölgesinden arındırılmış bölgede iskan edilmesi gerekiyor. Nasıl bayramda Suriye’ye bayramlaşmaya gidiyorlarsa, bayramlaşmaya giden Suriyeli kardeşlerimizin evlerinde kalmasını rica ediyorum. Gaziantep’e katma değer katan ve üreten Suriyeli  kardeşlerimize diyecek bir şeyimiz yok. Ama parklarda aylak aylak gezen ve nargile içen, hiçbir iş imkanı bulmayan, devletin verdiği imkânlarla geçimini sağlayan, ülkesinde bir savaş varken gencecik insanların topraklarımızda yaşaması bizi artık rahatsız ediyor. Altyapımız yetersiz, elektriğimiz yetmiyor, suyumuz yetmiyor, güvenlik görevlimiz yetmiyor ve hala yük olmaya devam ediyorlar. Türkiye ekonomisi Amerika’nın bize açmış olduğu ekonomik savaş neticesinde zaten büyük bir yara aldı. Biz kendimizi toparlamaya çalışırken bir de Suriyelilerin yükünü çekebilecek durumda değiliz. Milletvekili olarak meclis açıldığında elimizden geleni yapacağız. Gündem maddelerinin ilklerinden bir tanesi de bu olacak. Suriyelilerin memleketlerine dönmesi ve devlet üzerindeki yükün kaldırılması. Bu öncelikli gündem maddemiz olacak. Gaziantep milletvekili olarak bunu mecliste gündeme getireceğiz” şeklinde konuştu.

UYUŞTURUCU VE ADİ SUÇLARDA PATLAMA VAR

Uyuşturucu ve artan adli suçlara ayrı bir parantez açan Atay, şunları söyledi: “Gaziantep'te uyuşturucu ve adi suçlarda patlama var. Bunun sebebi göç. 13-14 yaşındaki çocuklar uyuşturucuya alıştırılıyor. Gaziantep polis teşkilatı şu anda yarıdan az bir kadroyla hizmet vermeye çalışıyor. Gaziantep'te polis eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekir. Gaziantep teröre komşu bir şehir. Olması gereken polis miktarının atamasının bir an önce yapılması gerekir. İçişleri Bakanlığına beraber gidelim ve birlikte bir adım atalım."

EĞİTİMDE ALT SIRALARDAYIZ

Atay, sağlık ve eğitim sorunları ile ilgili ise şunları aktardı: “Gaziantep’te eğitimde alt sıralardayız. Eğitim kadrosunda bir sıkıntı yok. Eksiklik sistemde ve nüfusta. Biz kendi çocuklarımızı eğitirken bir de Suriyeli çocuklarını eğitmek zorundayız. Sınıflarda 35-40 kişi olması gerekirken 50 kişilere ulaşıyoruz. Eğitim alanlarımız yeterli fakat gelen ek nüfuz göz önüne alınmadığı için öğretmenlerimiz eforunun bir kısmını onlara vermek zorunda kalıyor. Suriyelilerin geri dönmesiyle eğitim sorununda kısmen rahatlayacağız.

AMELİYATLAR YAPILAMIYOR

Gaziantep’te sağlıkla ilgili bir problem yok. Gaziantep gerçekten sağlık üssü oldu. Sadece devlet hastanelerinde sıkıntı var o da ödenekten kaynaklanıyor. Aldığım haberlere göre ödeneklerde sıkıntı ve tıbbi malzemelerin alınmaması sebebiyle birtakım ameliyatlar yapılamıyor. Bu çok büyük bir eksiklik. Sağlık müdürümüzü ve yetkilileri göreve davet ediyorum. Sağlık konusunda ekonomi olmaz.”

EĞİTİMDE RANT VAR

Sermet Atay, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’ye de açık çağrıda bulundu: “Eğitim ile ilgili çok büyük şikayetler geliyor. Okullar belirli bir formayı zorunlu koşuyor. Belli bir mağaza ile anlaşıp buradan bu formayı alacaksınız diyorlar. Çok astronomik rakamlara okul forması satıyorlar. Bu haksız kazanç böyle bir şeye göz yumulamaz. Eğitimde bu konuda rant var. Okullara da illi eğitim müdürümüze de çağrı yapıyorum, bu konuya el konulsun. Fahiş fiyatlarla okul kıyafeti satıp velileri bir yere mecbur etmesinler. Gerekirse tek tip kıyafet uygulansın. Kitap konusunda da bu durum geçeli. Yayınevi ile anlaşıp başka kitabı kabul etmiyorlar. Zaten ekonomik kriz insanların boğazına kadar gelmiş. Hala biz kıyafetten, kitaptan para kazanmanın derdindeyiz.”

FATMA ŞAHİN’E ÇAĞRI

Gaziantep’in ulaşım sorunları da dile getiren Atay, "Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı'na çağrıda bulunuyorum. EDS'yi her yere kuruyoruz. Neden Emek kavşağı gibi,  üniversite bulvarı gibi parkların yasak olduğu yere EDS koymuyoruz. Polis ve zabıta göndermeye de gerek kalmaz. Kimsenin gözünün yaşına bakmadan ceza yazılması lazım" dedi.

EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ TRAFİK VE OTOPARK

“Gaziantep’in en büyük sorunlarından biri trafik ve otopark” sözleri ile ulaşımda yaşanan sıkıntıları aktaran Atay, şöyle konuştu: “Otopark olarak ayrılan yerler dükkan yapılmış. Örneğin en fazla trafik Medical Park’ın önünde oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ile satmış olduğu bir otopark var, 6 kata izinli ve ihale 7 yıl önce yapıldı. Otopark yapılmıyor, çünkü alan kişi burayı ticari müessese haline getirip altlarına dükkan yapmak istiyor.  Onun için de inatla 6 katlı otopark ihalesi almasına rağmen yapmıyor. Hastanenin karşısına eczane yapıp aldığı otoparkın fiyatını yükseltmek istiyor. Rıdvan Başkan, otopark yapıyorsan yap, yapmıyorsan aldığın fiyata bize ver dedi. Halk tarafından otopark olarak alınan yerler ticari müesseseye dönüştürülmek isteniyor.”

AF KONUSU EKİM’DE TBBM’DE

Atay Mecliste affı tekrar gündeme getireceklerini de belirterek, şöyle dedi: “Meclis açılır açılmaz affı gündeme getireceğiz. Terör suçlularına ve cinsel istismarcılara af verilemeyecektir. Ancak cezaevlerinde bir ranzada nöbetleşe iki kişi yatıyor. Bunları genel başkanımız söyledi. Cezaevlerindeki doluluk artık insani bir yara halini almıştır. Ekim ayında af kanunu mecliste olacaktır. Bu MHP'nin sözüdür.”

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE İŞBİRLİĞİ KAÇINILMAZ

Yaklaşan yerel seçimler için de AK Parti'yle iş birliği içerisinde olacaklarını belirten Atay şöyle devam etti: "Belediye seçimlerinde ittifak olması için kanuni alt yapı yok. Belediyelerde iş birliği ve birlikte hareket etme olabilir. Bunun gerekliliği artık gözle görülür bir şekilde ortadadır. Cumhur İttifakı'nın ruhunun devam edebilmesi için en az 27-28 Büyükşehir Belediyesi'nde iş birliği yapmamız şarttır. Şer ittifakı kuvvet ve muhtemel belediye seçimlerinde de devam edecektir. Belediye seçimlerinde şer ittifakının devam etmesi neticesinde bölücü örgüt üyelerinin de Büyükşehir Belediyelerinin kadrolarına girmesi kaçınılmazdır. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu MHP kadrolarıyla AK Parti kadrolarının Büyükşehir Belediyelerinde beraber hareket etmesidir. Bu bir rica değil gerekliliktir. Bu konuda gerekli adımlar Ekim ve Kasım ayında atılacaktır."

GAZİANTEPSPOR’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Sermet Atay, zor günler getiren Gaziantepspor hakkında ise şunları söyledi: Gaziantepspor’un maçına gittim. Bit tek siyasi temsilci olarak ben vardım. Gaziantepspor bunu hakketmiyor. Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübüne sahip çıkan sanayicilerimizi, işadamlarımızı ve siyasetçilerimizi Gaziantepspor’a da sahip çıkmaya çağırıyorum. Gaziantepspor ekonomik anlamda bir enkaz. Ve bu enkazın sorumluları elini kolunu sallayarak geziyor. 140 milyonun üzerinde bir borç var hala hesap soran birisi yok. Gaziantepspor’un dosyası hala Yargıtay’da. Kimse çıkıp da Gaziantepspor’un çalınan parası için hesap sormuyor. Gaziantepspor kendi küllerinden doğmuş bir takımdır. Seyircilerimiz maça gelmeli ve Gaziantepspor’a sahip çıkmalıyız. “

11 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz