Yeni korona yasakları

Gaziantep’te artan koronavirüs vakaları yasakları da beraberinde getiriyor. Vali Davut Gül başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısından yeni kararlar çıktı.

Yeni korona yasakları

Alınan kararla, koronavirüs tedbirlerine uymayanlara 900 TL para cezası uygulanacak. İhlalin tekrar ettiği işletmelerde ise süreç ruhsat iptaline kadar gidecek.

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanan kurulda salgın sürecinde hastalığın yayılmasının engellenmesi ve kamu sağlığının tehlikeye düşürülmemesi amacıyla gündemdeki konular görüşülerek yeni kararlar alındı.

KARANTİNAYA UYMAYANLARA ADLİ İŞLEM

Valilikten yapılan açıklamaya göre, alınan tüm kararlar oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre,  14 günlük karantinaya alınan, ancak karantinaya uymayanlara ilk etapta 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 TL idari para cezası uygulanacak. Tekrarı halinde yurtlarda karantinaya alınmasına, yurtlardaki karantinaya uymayıp karşı çıkanlar hakkında ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi gereğince adli işlem başlatılacak.

TOPLU ULAŞIMDA İHLALE 7 GÜN MEN

Tüm açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları, her ölçekteki özel işyerleri, pazar yerleri, cami ve mescitler, toplu ulaşım araçları, ticari araçlar vb. kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılmasının 21.06.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zorunlu olmasına yönelik 20.06.2020 tarih ve 2020/60-01 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına ilaveten, toplu taşıma ve ticari araçlara maskesiz yolcu alan araçların tespiti halinde 7 gün süre ile trafikten men edilecek.

O YAŞ GRUBUNA TOPLU ULAŞIM YASAĞI

Toplantıdan 15 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için de yeni yasak getirildi. Buna göre,  15 yaş ve altı gençler ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sabah 07.30-09.30 ile akşam 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları geçici süreliğine yasaklandı.

İŞLETMELERLE İLGİLİ YENİ KARAR

Diğer bir karar ise işletmelerle ilgili. Kentte, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren (kuruma ait veya hizmet alınan özel işletme) çay ocağı ve büfe tarzı işletmelerde; çay, kahve vs. bardakla sunulan içecek hazırlık, sunum ve ikramlarının durdurulmasına, açık ve ambalajsız ürünlerin satış ve servisinin yapılmamasına, gerekli görüldüğü hallerde tek kullanımlık bardak, araç ve gereçlerin kullanılmasına karar verildi.

  1. İHLALDE RUHSAT İPTAL EDİLECEK

Tüm özel işyeri ve işletmelerde maske kullanılmadığında; 1. seferde 900 TL idari para cezası, 2. seferde 5 gün süreli işyeri/işletme kapatma, 3. seferde 15 gün süreli işyeri/işletme kapatma, 4. seferde ise işyeri/işletme ruhsat iptali yaptırımını uygulanmasına dair 20.06.2020 tarih ve 2020/60-05 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararına ilaveten, işyerlerinde çalışanların standartlara uygun maske kullanmaları, çalışanlarına standartlara uygun maske dağıtıp kullandırmayan  işyerleri ve işletmeler hakkında aynı idari yaptırımların uygulanacak.

LOKANTALARA YENİ DÜZENLEME

Lokanta, restoran, kafe, kıraathane, kahvehane vb. toplu bulunulan işletmelerin denetimlerinin arttırılarak, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyulmasının sağlanmasına, söz konusu işletmelerde aynı aileden olanlar hariç olmak üzere tabure kullanılarak oturulan yerlerin kullanımının en fazla 2 kişi ile sınırlandırılmasına da karar verildi.

OYUN YERLERİNE SERTİFİKA ZORUNLULUĞU

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 26.06.2020 tarihli 10202 sayılı “İnternet Kafeleri Salonları ve Elektronik Oyun Yerleri” konulu genelgesinde belirtilen kurallara göre 01.07.2020 tarihinde faaliyete başlayacak olan internet kafe ve salonları ile elektronik oyun yerlerinin işletmecilerine bu yönde gerekli eğitimler verilecek. Eğitim sonundan sertifika verilecek. Sadece belirtilen şartlara uygun işletmelerin çalışmalarına izin verilecek.

 

 

28 Haziran 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz