7 BİN AİLEYE BİNER TL YARDIM

Şahinbey Belediye Meclisi koronavirüs tedbirleri kapsamında dar gelirli vatandaşlara yapılacak yardımları görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

7 BİN AİLEYE BİNER TL YARDIM

Meclis kararıyla ilçede Sosyal Market’ten faydalanan 7 bin aileye biner lira nakdi yardım yapılması oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Gün, birlik günüdür. Hepimize vazife düşüyor. İnşallah el birliğiyle bu sorunu atlatacağız” dedi.

Ülkemizde her geçen gün vaka ve ölüm sayısının arttığı koronavirüs salgınında alınan tedbirler artırılıyor. İçişleri Bakanlığı çeşitli kısıtlamalar getirilirken, dar gelirli vatandaşlara yönelik uygulamalar da hayata geçiriliyor. Şahinbey Belediyesi de dar gelirli vatandaşlar için örnek bir yardım kararına imza attı.

OLAĞANÜSÜ TOPLANDILAR

Gelir seviyesi düşük vatandaşlara yönelik yardımları yılın 12 ayı sürdüren Şahinbey Belediyesi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında olağanüstü Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Tek maddenin görüşüldüğü mecliste gündem dar gelirli vatandaşlara yapılacak yardımlardı.

TOPLU ETKİNLİKLER DURDURULDU

Meclis Toplantısı öncesi ilçede alınan tedbirlere yönelik bilgilen veren Şahinbey Belediye başkanı Mehmet Tahmazoğlu, toplu etkinliklerin durdurulduğunu, ilçede hemen her noktada dezenfekte çalışmaları yapıldığını söyledi. İçişleri Bakanlığı’nın taziye evlerine kısıtlama kararı getirmeden önce dezenfekte çalışmalarının yapıldığını bildiren Tahmazoğlu, şunları söyledi:

BANKLAR KALDIRILDI

İlçemizde bulunan taksi ve durakları dezenfekte edildi. Aile Sağlık Merkezleri, hastaneler, karakollar, tüm camiler ve çevresi, bankalar, Turistik Çarşı’da dezenfekte çalışmaları yapılıyor. Fahiş fiyat artışı için de zabıta ekiplerimiz denetimlerini sürdürüyor. Parklarda bulunan banklarımızın bir kısmı kaldırıldı.”

7 BİN AİLEYE BİNER LİRA YARDIM

Tahmazoğlu’nun bilgilendirmesinin ardından gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. İlçede Şahinbey Sosyal Market’ten faydalanan 7 bin dar gelirli aileye biner lira nakdi yardım yapılmasını oybirliği ile kabul edildi. Tahmazoğlu, sayının dinamik olduğunu belirterek, yardım yapılacak aile sayısının artabileceğini söyledi.

HİÇBİR TEDBİRİ HAFİFE ALMAMALIYIZ

Tahmazoğlu, Sosyal Market’te faydalanmayan dar gelirli vatandaşlara da gıda yardım kolisi yardımı yapacaklarını, ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilerine de kitap dağıtacaklarını söyledi. Tahmazoğlu, koronavirüs uyarılarının dikkate alınmasını isteyerek, şunları söyledi: “Bana bir şey olmaz düşüncesi ile hareket ettiğimizde herkesi riske atıyoruz. Hiçbir tedbiri hafife almamalıyız. Gün, birlik günüdür. Hepimize vazife düşüyor. İnşallah el birliğiyle bu sorunu atlatacağız.”

TEMİZLİK MALZEMELERİ DAĞITILACAK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu belediye olarak meclise sunulan maddeler hakkında açıklamalarda bulunarak, " Herkese sabun ve temizlik malzemesi dağıtacağız Öte yandan Sosyal Marketlerden gıda yardımı alamayan vatandaşlarımıza gıda desteği verilmesi için çalışmamız var, gıda kolileri hazırladık. Gıda kolisi yardımları ile vatandaşlara destek olacağız. Bu süreçte kimsenin mağdur olmaması için çabalıyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞLARA EL SABUNU DAĞITILACAK

Başkan Mehmet Tahmazoğlu vatandaşlara el sabunu dağıtımı yapılacağını ifade ederek, “Sosyal marketlerimizden yardım alan 7 bin ailemiz var. Bunlara hijyen malzemeleri dağıtıyoruz. Bunun dışında vatandaşlarımıza da el sabunu dağıtılması konusunda çalışma yaptık. Bunlar hazır, tüm vatandaşlara el sabunları dağıtımına bağlıyoruz. Sosyal Marketlerimizden faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç duydukları malzemeleri ekiplerimiz ile evlerine götürüyoruz. Uygulamamız dün itibariyle başladı. Sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlarımız değil, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Yardım Destek Grubu tarafından, 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.” dedi.

ESNAFI RAHATLATACAK ÇALIŞMA

Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay ertelediklerini kaydeden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Vergi ve harçlar konusunda bir çalışma yapamıyoruz. İlan ve reklam vergisinin taksitlendirme konusu belediye meclisi yetkisine bırakılmış. Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay erteleyerek Kasım ayına bırakıyoruz. İş yeri açma harcında 1 TL alma uygulamamız sürdürülecek. Fenni muayene ücretlerinin indirilmesi konusunda meclisimizin yetkisi var, bunda da yüzde 50 oranında indirim yapıyoruz.”

ESNAFA KİRA DESTEĞİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi ve iştirakleri tarafından kiraya verilen alanlarda kapalı kalınan süre zarfında kira alınmayacağını belirterek, “İç İşleri Bakanlığı tarafından kapalı olan iş yerlerinden kira alınmaması konusunda genelge yayımlandı. Kapanma kararı itibariyle geçen süreçte kira alınmayacak. Diğer konuda inisiyatif bizlere bırakıldı. İşlerinde azalma olan işletmelerle ilgili olarak, yüzde 50 kira indirim planladık. Bu oranın daha da aşağıya çekilmesi konusunda encümene yetki verilmesini istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde esneklik istiyoruz” dedi.

23 Mart 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz