Haluk Savaş hayatını kaybetti

Gaziantep Üniversitesi’nden KHK ile görevinden ihraç edildikten sonra beraat etmesine rağmen uzun süre pasaport verilmemesi nedeniyle yurt dışında kanser tedavisi olamayan Prof. Dr. Haluk Savaş, vefat etti.

Haluk Savaş hayatını kaybetti

Uzun süredir hem KHK’lıların hakları için hem de kanser ile mücadele eden Prof. Dr. Haluk Savaş, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’nde akademisyen iken iki yıl önce KHK ile ihraç edilen ve pasaportuna tahkik koyulan Prof. Dr. Haluk Savaş, kanser tedavisi görüyordu. Bu sabah hastaneye kaldırılan Prof. Dr. Savaş, öğleden sonra hayatını kaybetti. Yurtdışı yasağı kalkmasına rağmen KHK’lı olduğu gerekçesiyle pasaportu elinden alınan Prof. Savaş, aynı zamanda KHK TV’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyordu.

Prof. Dr. Haluk Savaş, Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken 15 Temmuz’un ardından 2016 yılında KHK’yle ihraç edildi. Daha sonra cezaevine giren Savaş’a burada kanser teşhisi konuldu. Ameliyat olan Haluk Savaş, daha sonra yurt dışında tedavi edilmek istendi ancak ülkeden çıkışına izin verilmedi. Kamuoyunda tepki çekilen uygulamanın ardından Savaş adına kampanyalar başlatıldı. Bunun üzerine Savaş’ın yurt dışına çıkışına izin verildi.

Prof. Dr. Haluk Savaş Türkiye’de yaşanan KHK zulmüne karşı mücadelenin de sembol isimlerinden birisiydi. Savaş aynı zamanda KHK’lıların mağduriyetlerini anlatan KHK TV Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyordu

30 Haziran 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Gaziantep üniversitesi rektörü Ali Gür nasıl can verecek bakalım tedavi olma imkanini elinden aldı.Kanser hastası adamla savaştı.Allah rahmet eylesin
Yıldız güngör30 Haz 2020 18:11:06