Ali Gür’ün ilaç müjdesi fos çıktı!

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür’ün ‘GAÜN’DEN COVİD 19 İÇİN İKİ İLAÇ MÜJDESİ” olarak duyurduğu koronavirüs ilacının Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaç olduğu anlaşıldı.

Ali Gür’ün ilaç müjdesi fos çıktı!

Gaziantep Üniversitesi Haber Merkezi’nden 13.07.2020 tarihinde GAÜN’den COVİD 19 için 2 ilaç müjdesi” başlığıyla bir haber paylaşılmıştı. Haber aynı tarihte Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Ali Gür tarafından resmi twitter hesabından retweet edildi. Gaziantep Üniversitesi yönetimi tarafından yapılan bu haberin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Gaziantep Üniversitesi’nde sentezlenip üretildiği şeklinde kamuoyu duyurulan gelişme söz konusu ilaç etken maddesi favipiravir TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında yerli olarak sentezlenerek, Atabay Kimya Sanayi tarafından ilaç endüstri seviyesine getirilerek Gebze tesislerinde üretildiği ortaya çıktı.

BİYO-EŞDEĞERLİK GEREKİYOR

Bir ilaç molekülünün klinik kullanım amacıyla ruhsat alabilmesi için biyo-eşdeğerlik çalışması yapılması gerektiği öğrenildi. Biyo-eşdeğerlik çalışmalarının ise Türkiye’de sadece  Ege Üniversitesi bünyesindeki ARGEFAR, Erciyes Üniversitesi bünyesindeki DEKAM gibi devlet kuruluşları veya Ankara’da kurulu Novagenix Biyo-analitik İlaç Ar-Ge Merkezi ve Gaziantep Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kurulu Farmagen Klinik Araştırmalar Merkezi gibi özel sektör şirketlerince yapıldığı öğrenildi.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ’NİN BİR KATKISI YOK

Haberde bahsi geçen İstanbul’da sentez edilerek Gebze Atabay Kimya tesislerinde üretilen favipiravir etken maddesinin biyo-eşdeğerlik çalışmasının Farmagen ve Novagenix özel sektör firmaları ortaklığında gerçekleştirildiği ortaya çıktı.  Gaziantep Üniversitesi’nin ilacın sentezlenmesinde ve üretilmesinde herhangi bir katkısının olmadığı belirtildi. Diğer yandan  Gaziantep Üniversitesi’nin ilacı üretip herhangi bir yere bağış yapmadığı bilgisine ulaşıldı.

ALİ GÜR SAHİPLENMEYE ÇALIŞTI

Ali Gür’ün sahiplenme çabası gösterdiği ilaç ile ilgili Gaziantep Üniversitesi’nin bir katkısının olmadığı anlaşıldı.  Biyo-eşdeğerlik çalışmasının yürütüldüğü Farmagen Klinik Araştırma Merkezi’nin 2009 yılından beri Gaziantep Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde hizmet verdiği, bugüne kadar ulusal ve yabancı ilaç endüstrisine 350’nin üzerinde benzer proje tamamlayan özel bir şirket olduğu öğrenildi. 

16 Temmuz 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Karalaya karalaya adamı yine rektör yapacaksınız.
Şahin Kara17 Tem 2020 00:17:16