ŞOK CEZALAR

Gaziantep’te FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yöneticilerinin tutuklu yargılandığı Naksan Davası’nda karar çıktı.

ŞOK CEZALAR

Naksan Davası’nda karar çıktı

 Duruşmada Taner Nakıboğlu 15 yıl, tutuksuz yargılanan Emre Nakıboğlu terör örgütüne üye olmak suçundan 11 yıl 3 ay, baba Cahit Nakıboğlu ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cahit Nakıboğlu’nun sağlık sorunları göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verildi.

Gaziantep’te, Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) para kasası’ oldukları iddiasıyla 4’ü tutuklu 27 sanığın yargılandığı Naksan Holding’e yönelik davanın 12nci celsesinde karar duruşması yapıldı. 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Naksan Holding’in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Tanıkboğlu, Cihan Dağcı, Murat Zar, tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, geçen celse karara varmak için dosyayı incelemeye aldıklarını hatırlatarak, sanıklara son sözlerini sordu.

CAHİT NAKIBOĞLU, BERAATİNİ İSTEDİ

Tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu, uzun süredir tutuklu olduğunu ve ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirterek, "2012 yılında Mehmet Kocatürk'ü (firari bölge imamı) odamdan kovdum ve şirketlerime girişini yasakladım. Suçsuzum, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum." dedi.

TANER NAKIBOĞLU KAYYUMLARIN KALDIRILMASINI İSTEDİ

’Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet’ suçlarından son kez hakim karşısına çıkan sanıklardan Taner Nakıboğlu, şirketlerine konulan kayyumların kaldırılmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında sanıkların cezalandırılmalarını ve tutukluluk hallerinin devamını istedi.

TANER NAKIBOĞLU’NDAN CUMHURKANI ERDOĞAN VE FATMA ŞAHİN AÇIKLAMASI

Tutuklu sanık Taner Nakıboğlu, son savunmasında 28 Mart 2014’te Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine Zirve Üniversitesi ve İpek Vakfı ile sorunlarının olmadığını belirttiğini öne sürdü. Taner Nakıboğlu, 26 Mart 2016’da tarihinde Külliye’de babası Cahit Nakıboğlu ile Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde ise Erdoğan’ın babasından Zirve Üniversitesi mütevelli heyetinden istifa edilmesini istediğini açıkladı. Nakıboğlu, kendisinin de 6 Nisan’da bu görevden istifa ettiğini belirtti.

30 KİŞİDEN SADECE BEN TUTUKLUYUM

Tutuklu sanık Taner Nakıboğlu suçlamaları kabul etmeyerek, "Zirve Üniversitesinin (kapatılan) 30 kişilik mütevelli heyetinden sadece ben tutukluyum. Suçlamalar doğru değildir." ifadesini kullandı. Sanık Cihan Dağcı da uzun süredir tutuklu bulunduğunu kaydederek, tahliyesine karar verilmesini istedi. Sanık Murat Zar ise tutuklanmadan önce Naksan Holdingin İstanbul'daki şubesinde çalıştığını, örgütle bir bağlantısı olmadığını öne sürdü.

MAHKEME BAŞKANI KARARINI AÇIKLADI

Sanık Cahit Nakıboğlu'nun eşi tutuksuz sanık Ferhan ile oğlu Emre Nakıboğlu da suçsuz olduklarını savunarak, beraat talebinde bulundu. Diğer tutuksuz sanıklar da suçsuz olduklarını iddia ederek, beraatlerini talep etti. Mahkeme Başkanı Yılmaz, müzakere için verilen aranın ardından kararı açıkladı.

BABAYA TAHLİYE, OĞULLARINA CEZA

Mahkeme heyeti, Naksan Holding’in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu’na 8 yıl 9 ay hapis cezası verip, sağlık sorunlarını göz önünde bulundurarak tahliyesine, oğlu Taner Nakıboğlu’na ise 15 yıl hapis cezası verip tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme diğer sanıklar Cihan Dağcı ve Murat Zar’a ise 8 yıl 9 ay, Emre Özkayaya 6 yıl 3 ay, Arif Çiftçiye 3 yıl 9 ay, Mesut Çevene 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Tutuksuz sanıklardan Ferhan Nakıboğlu’nun da 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti davadaki diğer tutuksuz sanıkların ise beraatine karar verdi.

İşte tahliye edilen Cahit Nakıboğlu'nun cezaevi çıkışı görüntüleri...

EMRE NAKIBOĞLU’NA TUTUKLAMA ŞOKU

Naksan Davası’nda tutuksuz yargılanan Emre Nakıboğlu da hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemeden beraatini talep eden ve etkin pişmanlıktan faydalanmayı talep eden Emre Nakıboğlu’nun bu talepleri karşılık bulmadı. Mahkeme, Emre Nakıboğlu'nu 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp ve tutuklanmasına karar verdi.

AİLE GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Karar, ailenin bulunduğu bölümde şok etkisi yarattı. Bazı izleyicilerin yüksek sesle ağlamaları duyuldu, kendinden geçenler oldu. Karar anında büyük şok yaşayan Emre Nakıboğlu, salonda hazır bulunan polisler tarafından gözaltına alındı. Emre Nakıboğlu, ailesiyle gözyaşları içerisinde vedalaştı ve cezaevine gönderildi. Emre Nakıboğlu'nun kısa bir süre önce eşinden boşandığı da öğrenildi.

Mahkeme, Naksan davasında Cahit, Taner, Emre Nakıboğlu'na ceza yağdırırken, Hasan Hüseyin Nakıboğlu'na beraat verdi. İstanbul'da yaşayan Hasan Hüseyin Nakıboğlu, Naksan davasında, Gaziantep'teki gayrımenkulunü Kimse Yok Mu Derneği'ne kiraladığı için yargılanıyordu. Hasan Hüseyin Nakıboğlu, daha önce dosyadan ayrılmak istemiş, mahkeme bu talebi kabul etmemişti. Son duruşmada, Hasan Hüseyin Nakıboğlu'nun avukatı Yaşar Sağlam, müvekkilinin beraatini ve yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.  Mahkeme, Hasan Hüseyin Nakıboğlu'na beraat verirken, üzerindeki kısıtlamaları da kaldırdı.

BAZI ŞİRKETLERE EL KONULDU

Kayyum atanan Naksan Holding konusunda da mahkeme karar verdi. Mahkeme, bazı şirketlere el koyarken, bazı şirketleri ise iade etti. Sanıklar, mahkemede kayyum konulan şirketlerin iadesi yönünde talepte bulundu.  Mahkeme, el konulan Naksan Holding’e bağlı şirketler için de kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, holding bünyesinde bir çok şirkete el konulması kararı verdi. Bazı şirketler için ise, sahiplerine iade karar verdi. Mahkeme hüküm verilen sanıkların şirketler üzerindeki hakları oranınca el koyma kararı verirken, kalanların iade edilmesini karara bağladı. Mahkeme heyeti, ceza alan sanıkların holdinge bağlı 42 şirketteki paylarının da müsaderesine hükmetti.

8 Kasım 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz