SİNERJİ OLUŞTURALIM

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, GTO işbirliğinde Güneydoğu Enerji Forumu’nun sonuçlarını paylaştı.

SİNERJİ OLUŞTURALIM

Ülkemizde enerji teknolojilerinde önemli atılımlara imza atılması gerektiğine dikkat çeken Arıkan, enerjinin ülkeler arasında tehdit ve ambargo unsuru olarak kullanıldığını, GES yatırımlarının tamamının yerli, milli olması ile bu tehdit ve ambargolara karşı daha dirençli olabileceğimizi söyledi. Arıkan tasarrufun da önemine değinerek, güneş enerjisi sektöründe bölgesel bazda sinerji oluşturmak, ülkemizi, Gaziantep’i bu konuda önemli bir üretim üssü haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

 Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, 26 Kasım’da EMO-Gaziantep Ticaret Odası(GTO) işbirliğinde düzenlenen “Güneydoğu Enerji Forumu”na ilişkin açıklamalarda bulundu. Forumun yoğun katılım ve başarı ile tamamlandığını kaydeden ifade eden Arıkan, güneş enerjisi sektöründe bölgesel bazda sinerji oluşturmak, ülkemizi, Gaziantep’i bu konuda önemli bir üretim üssü haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Çatı, cephe ve arazi tipi güneş enerji santralleri konusunda, konuşmacılar tarafından güneş enerji santral teknolojileri, doğru fizibilite, doğru projelendirme, doğru uygulama konularında bilgilendirme yapıldığını aktaran Arıkan, “Ülkemizde enerji teknolojilerinde de önemli atılımlara imza atılması gerekmektedir. Savunma sanayinde gösterilen başarının yakın tarihte bu sektörde de olacağın inancımız tamdır” diye konuştu.

YERLİ VE MİLLİ VURGUSU

“Günümüzde enerji ülkeler arasında tehdit ve ambargo unsuru olarak kullanılmaktadır” diyen Arıkan, GES yatırımlarının tamamının yerli, milli olması ile bu tehdit ve ambargolara karşı daha dirençli olacağını söyledi. Arıkan, şöyle devam etti: “Afetlerden etkilenen ulusal elektrik kesintilerine karşı, yerel santraller daha az etkilenecektir. Yerinde üretim, yerinde tüketimin önemini, çatı GES’ lere geçiş gerekliliğini, bunun içinde yeni imara açılan bölgelerde binaların çatılarının mümkünse güney, kuzey istikametinde yapılması, mimari ve statik projelerin çatıda güneş enerji santrali kurulacakmış gibi projelendirilmesi, panellerin montajını kolaylaştıran ekipmanların da, bina yapımı aşamasında hazır hale getirilmesini daha önce önerdik, öneriyoruz.  Gaziantep OSB’nin çatı GES kapasitesi çok yüksektir. Buradaki yatırımlarda mühendislik hizmeti esastır. Dünyanın tüm üreticileri ile diyalog kurabilen, sektörün altyapısını takip eden bir meslek camiası olan Elektrik Mühendisleri Odası’nın, Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin etkin olarak bulunması önemlidir. GES bir Mühendislik ürünüdür ve hizmetidir. Yapılacak santrallerde, Ulusal ve uluslararası standartlara uygun olması, statik, tasarım, gölgeleme, kirlilik, topraklama, montaj, izleme, raporlama, işletme ve bakım gibi konulara önem verilmelidir.

HUSUSLAR NETLEŞTİRİLMELİDİR

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği neticesinde; OSB’lerde bir uygulama birlikteliğine ihtiyaç vardır. OSB’lerde çatılarda kurulacak güneş enerji santrallerinde üretilen elektriğin üretim fazlasının aboneye ödenmesine ilişkin husus netleştirilmelidir. Tam olarak anlaşılamadığı ifade edilmiş, ancak; Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah Tancan ve foruma konuşmacı olarak katılan EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Sn. Refik Tiryaki, konuya açıklık getirmiş ve OSB’lerin de bir dağıtım şirketi olduğu, aynı uygulamanın onlar içinde geçerli olduğu ve elektrikte mahsuplaşmanın aylık olarak yapılacağını ifade ederek, durumu netleştirmiştir. Elektrik altyapısına bağlı olarak lisanslı GES için, bölgelerin, şehirlerin kotaları yayınlanmaktadır. Ancak tüm OSB’leri, İllere verilen kota olarak değil, OSB puant gücünü dikkate alarak bir kota tayini yapılmasını, GES yatırımlarından ayrı olarak değerlendirilmesini öneriyoruz. Mevcut doğalgaz santralleri olan sanayici, işletmesine bir GES yatırımı yapamamaktadır. Mevzuat buna izin vermemektedir. GES-Kojenarasyon hybrit sisteminde mevzuat değişikliğine ihtiyaç bulunmaktadır.

YÜZDE 1 TASARRUF BİLE ÇOK ÖNEMLİ

Dışa bağımlı olduğumuz enerjide, yüzde 1 de olsa küçük tasarrufların çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Elektrik Mühendisleri Odası, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin girişimleri ile, öğrencilerimizin çabaları ile bir uygulama geliştirilecek olup, her elektrik abonesinin bu uygulamaya erişeceği, evinde, işyerinde kullandığı ekipmanın özelliklerini gücünü sisteme gireceği, elektrik tüketimini, elektrik birim fiyatını, tüketime karşılık gelen elektrik faturasını görebileceği ve nasıl tasarruf edebiliri mi deneyeceği, verimlilik ve tasarruf bilincinin oluşturulacağı, geliştirileceği simülasyon programı çalışmalarına başlanmıştır. GEF 2019’da EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı yaptığı konuşmasında, RES-GES hibrit sisteminin çalışması için, mevzuat çalışmalarının yapıldığı ifade edilmiştir.”

5 Aralık 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz