Şimşek Devrim’i anlattı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, “Yarım Kalan Devrim Rüyası” kitabının yazarı Gaziantepli Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim’i anlattı.

Şimşek Devrim’i anlattı

Şimşek, otomobile benzin konulmadığı için mi projenin askıya alındığı yönünde spekülasyonlara şöyle açıklık getirdi: “Çok spekülasyonlar yapıldı bu konuda. Bizzat Devrim’in mühendisi Kemalettin Vardar’dan (rahmetli) dinlemiştim. Eskişehir’den 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan gece trene yüklenen iki otomobilden (biri siyah, diğeri bej) lokomotife yakın olan siyah renkliye, ki o zaman lokomotifler kömürle çalıştığı için kıvılcım sıçramasına ve dolayısı ile herhangi bir yangına sebebiyet vermemesi için (Ankara’da ikmâl yapılır düşüncesi ile az benzin konuluyor, bej renkli olana ise benzin tam konuyor. Fakat tren Ankara Garına vardığında evdeki hesap çarşıdaki pazara uymuyor ve hemen Meclise gidilmesi gerektiği zira Cemal Gürsel’in beklediği söyleniyor. Bu arada bir bidon benzin Meclis’e yetiştiriliyor, fakat huni olmadığı için ikmâl tam yapılamıyor. Cemal Gürsel siyah renkliye binip “Çek oğlum Anıtkabir’e” diyor. İki yüz metre sonra araba duruyor. “Ne oldu?” sorusuna şoför “Benzin bitti Paşam!” cevabını verince, Paşa o meşhur sözünü söylüyor; “Avrupa mantığı ile otomobil yaptınız, Türk mantığı ile benzin koymayı unuttunuz!” ve hiçbir şey olmamışçasına arkadan takip eden ve benzini tam olan bej renkli “Devrim”e binip Anıtkabir’e ve oradan da törenin yapılacağı Hipodroma gidiliyor. Ancak basın hiç bu güzellikleri görmüyor ve paşanın o sözünü manşete çekerek zaten karşı oldukları otomobil imalâtının israf olduğunu, yapamadığımızı söylüyor.”

BU BİR KOMPO MU?

Şimşek, “bu bir komplo mu” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Ben öyle düşünmüyorum. Tersliklerin, karşı olanların ekmeğine yağ sürdüğü kanaatindeyim. Ancak projenin başında bulunan Orhan Alp yıllar sonra verdiği bir röportajda çok daha farklı düşünüyordu.”

KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR 30 BİN DOLAR OLURDU

Şimşek, Nuri Demirağ’ın uçak fabrikasının atıl hâle getirilmesi, Etimesgut Uçak Fabrikası’nın traktör fabrikasına dönüştürülmesi, Raybus Projesi’nin baltalanması hakkında ise şunları anlattı: “bu başlıklar aslında Cumhuriyet tarihi sanayileşmesinin köşe taşlarıdır. Hem öyle ki; Nuri Demirağ’ın ilk endüstriyel uçak imalâtı (1938), Etimesgut Uçak Fabrikası (1945) ve Elbette Devrim projesi (1961) “Bu ülkede toplu iğne bile yapılamaz” denilen bir yokluk döneminde yapılmış ve başarılmıştır. Her inkıtaa uğrayan proje bizdeki “başaramama” psikozunu tetiklemiş ve adeta “öğrenilmiş çaresizlik” girdabına düşürmüştür. Eğer bu projelerden herhangi biri gerçekleşmiş olsa idi, bugün kişi başı millî gelirimiz otuz bin dolar civarında idi (örnek; o dönemlerde bizden daha kötü durumda olan Kore).”

HER ALANDA TARİHİ BİLMEYEN, MAALESEF O TARİHİ TEKRAR YAŞAR

“Her alanda tarihi bilmeyen, maalesef o tarihi tekrar yaşar” diyen Şimşek, Yarım Kalan Devrim Rüyası kirabını neden kaleme aldığını da şöyle açıkladı: “Bu sebeple kitabı yazmamdaki en büyük saik, gençlerimizin kendine güveninin tesisi ve en imkânsız denilen şartlarda bile bu memleketin evlâtlarının neler yapabileceğine dair bilgilendirme çabasıdır. Eğer geçmişten ders alırsak, geleceğe daha ümitle, daha şevkle bakarız. Bilinmelidir ki: “Aşk imiş her ne var âlemde. İlim bir kîl u kal imiş ancak” der Fuzuli. “Olmaz”ı “Olur”a çeviren iksirdir aşk. Yukarıda bahsettiğimiz projeleri gerçekleştiren isimsiz kahramanlar öyle bir aşkla sarılmışlardı yaptıkları işe.”

28 Haziran 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz