ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

Gaziantep Valisi Davut Gül, koronavirüs ile mücadelede pasif kalan Sivil Toplum Kuruluşlarına sitem etti.

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

Gül, kentte 2 bin civarında dernek olduğunu ve bunların kimin rektör, başkan, vekil olacağına karışıp, sürece katkı sunmamalarından yakındı: “Sivil toplum kuruluşları şu anda alanda olmayacaksa, katkı sunmayacaksa ne zaman katkı sunacak. Bu süreçte devletin ve vatandaşın yanında olmayan STK’ların bu süreç bittikten sonra kimseye ihtiyaç kalmaz.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Valilik binasında düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vali Gül, kentte ki son durumu da paylaştı.

“STK’LAR ŞİMDİ SAHADA OLMAYACAKSA NE ZAMAN OLACAK?”

Kentte Sivil Toplum Kuruşlarının da pandemi döneminde pasif olmalarına sitem eden Vali Gül, şöyle konuştu: “Sivil toplum kuruluşları şu an sahada olmayacaksa, katkıda bulunmayacaksa ne zaman saha olacaklar? Vatandaşın şuan ihtiyacı var, birkaç ay sonra ihtiyacı olmayabilir. 2 bin tane derneğimiz var. Bu derneklerin, kendi alanlarında sahada kakı sunmaları lazım. Topyekun mücadele gerekiyor.  Her kesimin desteğine ihtiyacımız var. Bu durum uzadıkça, esnaf, memur, işçi, gazeteci, herkes kaybedecek.”

70’İN ÜZERİNDE POLİS KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Gaziantep’in iki önemli sıkıntısı olduğunu kaydeden Gül, “ Birincisi şehirleşme, ikincisi eğitim. 80-70 metrekare evde çok sayıda kişi yaşıyor. Sağlıklı şehirleşme yok, belirli bir izole olma ihtimali olmayanlar var. Pandeminin yayılmasında bunun da etkisi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Vali Gül, kentte 70 üzerinde polisin koronavirüse yakalandığı aralarında hayatını kaybedenlerin de olduğunu da söyledi.

BÜTÜN HASTALAR HASTANEDE YATMIYOR

Çevre illerin tamamında hastanelerde bir yoğunluğun söz konusu olduğunu söyleyen Vali Gül, tüm hastaların hastanelerde yatmadığını belirterek, 3 aşamalı sitemi şu sözlerle anlattı: “ Evinde izole olabilecekler evde izole ediyoruz. Evinde uygun şartları olmayan ve semptomu olmayanları yurtlara yönlendiriyoruz. Doktor gözetiminde olması gereken varsa, sağlık personelinin kontrolü altında bulunması gerekenleri de hastanede tedavi ediyoruz. Bütün pozitif vakalar hastanede kalmıyor. Dünya’da da böyle, Türkiye’de de böyle. Dolayısıyla vatandaşlarımız, testim pozitif çıktı, hastaneye yatırılmadım, kimse ilgilenmedi diye düşünmesin. Kamu görevlileri ve sağlık çalışanlarının süreci şeffaf bir şekilde anlatması ve vatandaşı bilgilendirmesi lazım.”

TESTLER EVDEN YAPILACAK

Kentte önlemlerin arttığını ifade eden Gül, vatandaşların pandemi ile ilgili soru ve sorunlarının bildirebileceği 444’lü bir numara kullanılacağını bildirerek, şunları kaydetti: “Gaziantep’in neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın kolay ulaşabileceği bir sistem olsun istiyoruz. O sistem içerisinde de hastaneye gitme, test olma vb. konularda iletişim kanallarımız açık olacak. Normal sağlık sisteminin, ambulansın dışında şoförlü araç kiralayacağız. Bu sistemde araçlar kendi aracı bulunmayan, toplu taşımada risk oluşturabilecek vatandaşlarımızın evlerinden alınıp hastaneye götürüleceği ve tekrar eve bırakılacağı bir sistemin işleyişini olacak. Olabildiğince testlerin evden alınacağı bir mekanizma oluşturacağız. Sahadan gelen aksayan ne varsa çözmek istiyoruz.”

KONTROLLÜ YAŞAM İKİ YIL SÜRECEK

Kontrollü yaşamın iki yıl daha süreceğinin öngörüldüğünü aktaran Vali Gül, “2 yıllık süre uzmanların tartıştığı konular. İdari bir karar değil. Bir ay evlerimize kapansak, kontrollü sosyal yaşama uymazsak yeniden başlayacaktır. Kalıcı çözüm bulunana kadar risk her zaman var. Herkes 15 gün evinde kalsa ve bu durum ortadan kalksa, 15 günle çözülmeyecek. Dünyada bu ortadan kalkmadıkça çözülmez. Burada Gaziantep ve başka şehirlere düşen, virüsten korunmaya çalışmaktır” diye konuştu.

10 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ KARANTİNADA

Pandemi dönemine rakam açıklamaktan kaçınan Gül, ilk defa sayı verdi. Kentte 10 binin üzerinde karantina altında olduğunu kaydeden Gül, 9 bin kişinin iyileştiği söyledi: “Gaziantep'te vaka sayısı çok fazla. Türkiye'de vaka sayısı fazlayken biz de vaka azdı. Şimdi Türkiye'ye oranla vaka sayımız fazla. Kurallara uymadığımız müddetçe hasta olma olasılığımız yüksek. İyileşen 9 bin hemşerimiz var.”

VATANDAŞLARDAN DÜĞÜN TEPKİSİ

Düğün, kına, çeyiz vb. kısıtlamalarla ilgili vatandaşlardan bir tepki geldiğini anlatan Vali Gül, “Düğün, kına, çeyiz yapalım derseniz herkese yazık etmiş olursunuz. Herkes kendi başına gelene kadar bir başkasının hasta olacağını düşünüyor. Koruyucu ve önleyici tedbir almamız gerekiyor. Herkesin başına polis, bekçi, kamu çalışanı koyamayız. Çalışan sayısı belli, bu personelin pek çok görevi var. Kurallara uymadığımız müddetçe belki doğacak torun babaanneyi, anneanneyi görmeyecek. Tavsiyemiz nikâh olması yönünde. Düğün yapmak isteyenleri ise iki saatlik bir süre ile sınırlandırdık.  Birinci gün kına, ikinci gün çeyiz, üçüncü gün düğün, her düğünde ayrı bir kalabalık etkinlik yapalım denilirse bu şekilde hem kendinize hem şehre yazık olur” ifadelerini kullandı.

KURALA UYMAYANLARA DÜĞÜN SALONLARINA KAPATMA CEZASI

Gül Düğünlerle ilgili alınan yeni kararı da açıkladı: “Düğünlere ilgili kapalı alanlarda kamera kayıtlarını her gün toplayacağız. Kurallara uymayanlar varsa 15 gün süreyle düğün salonunu kapatacağız. Kurallara uymayanlara böyle bir yaptırım uygulayacağız. Sosyal mesafe ihlaline ve kalabalığa girmek doğru değil.”

“MASKE ZORUNLU AMA ELDE TUTUYORUZ”

Salgına karşı alınacak tedbirlerde vatandaşların etkisinin yüzde 90 olduğunu söyleyen Gül, maskenin doğru bir şekilde takılmamasına da tepki gösterdi: “Maske zorunluluk haline getirildi ama maskeyi çenede, elde tutuyoruz. Bu hastalıkta kamu güçleri bizi koruyamaz. Hastalığa karşı alınacak tedbirlerde yüzde 90 vatandaş etkili. Bizim söylememiz ile kurallara uyuluyorsa maske ve mesafeye uyumalı. Maske takan, kurallara uyan tedbirini almış olacak. Maske takmayanlara 900 TL ceza kesiyoruz. Gaziantep'in geneli kurala uymuyor demek haksızlık olur. Türkiye’de kesilen cezaların 3’te 1’i Gaziantep'te yazılıyor. Ceza yazmak istesek bunun 10 katı yazılabilir.”

RİSK VARSA DEVLET OKULLARI AÇMAZ

Vali Gül, kentte okullarla ilgili son durum hakkında ise şu bilgileri verdi: “Bakanlığın üzerinde çalıştığı sistem sınıf mevcutlarının açılması. Bilim Kurulu illerin rakamlarına bakacak ve fiziki şartlarına karar verecek. Risk varsa devlet okulları açmaz. Veli kadar devlet de çocukların sağlığını düşünecektir. Gaziantep olarak, 100.yılda 100 okul kampanyasında 40'lı sayılara ulaştık. Darphanelerde 100.yıla özel madalyalar bastıracağız. Eğitime katkı sağlayanlara verilecek.”

GÜNLÜK BİN 500 CİVARINDA TEST

Gül, kentteki test sayısına ilişkin ise şunları söyledi: “Karantinadaki vatandaşlar için yaklaşık 700 görevlimiz mevcut. Maalesef teması olmadığını söyleyen hastalar sebebiyle yeni vakalar da oluşabiliyor. Temaslı hastaların bir kısmında bu tür yanlış beyanlardan dolayı sorunlar var. Günlük bin 500 civarında test yapıyoruz. İhtiyaç olsa 2 bin, 2 bin 500 test de yapabiliriz. 9 bin civarında İyileşen vatandaşımız var. Vaka sayılarının düşmesi gerekiyor. En azından makul seviyeye inmesi gerekiyor.”

“HERKES BİR BAŞKASININ HASTA OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR”

Bu süreçte en büyük görevin vatandaşlara düştüğünün altını çizen Gül, “Herkes bir başkasının hasta olacağını düşünüyor ta ki kendi ailesinden biri hasta olana kadar. Kendi ailesinden biri hasta olunca da istediği şekilde tüm imkanların seferber edilmesi isteniyor. O zaman başka bir gündem oluşuyor.  Bizim koruyucu ve önleyici tedbir almamız gerekiyor. İki buçuk milyon insanı polisle, jandarmayla hastalıktan koruyamayız. Bu hastalıkta devletin, valiliğin, belediyenin veya bir başkasının bizi kurtarmayacağını herkesin kabul etmesi lazım. Hasta olduktan sonra, hastanın tedavi olması, iyileşmesi, tüm sağlık hizmetlerini en iyi şekilde yapılması kamunun görevi ama hastalığı engelleyecek tedbirlerin uygulanması da yüzde doksan vatandaşlarımızın kendi iradeleri ile olacak.  Bizlerin söylemesi, yazması ile kurallara uyulacaksa, maske takılması, mesafeye dikkat edilmesi gibi alanlarda sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Bunlara uyulmadığı zaman da para cezası yazıyoruz.  Ceza yazmama taraftarıyız ama buna rağmen yazdığımız cezalar Türkiye’nin yaklaşık üçte biri” şeklinde konuştu.

KARANTİNAYA UYMAYANLARA PARA CEZASI

Filyasyon sistemi hakkında da bilgi veren Gül,  pozitif çıkan kişinin temaslıların belirlenerek 14 gün boyunca evinde karantinaya alındığını, imkânı olup ihtiyacı bulunanların bu sürede telefonla sipariş verdiğini, telefonla sipariş verecek durumu olmayanların ise vefa sosyal destek ekibi tarafından alışverişlerinin yapıldığını, ihtiyaç sahipleri için ise talep edilirse hazır yemek verildiği, tercih edilmediği takdirde de gıda yardımı vb. ile destek verildiğini söyledi. Gül, ayrıca karantina altındaki kişilerin ise bizzat aranarak takip edildiğini, karantina koşullarına uyulup uyulmadığı, şüphelinin evde olup olmadığının kontrolünün ise vefa sosyal destek ekipleri tarafında bizzat yerinde görülerek yapıldığını söyledi.  Karantinaya uymayanlara ise önce para cezası verildiği, daha sonrasında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu dile getirdi.

  1. YILDA 100 OKULA ADIM ADIM

En son gelen bir soru üzerine 100. yılda 100 hayırsever kampanyasına da değinen Gül, kampanya kapsamında 40 civarında okul için protokol imzalandığını aktararak sene sonuna okul yaptıran hayırseverlere darphaneden bastırılan madalyaların devlet büyüklerinin katılımları ile gerçekleştirilecek bir tören ile vermek istediklerinin de altını çizdi.

29 Temmuz 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz