Şiddet yasası bir an önce çıkarılmalı!

Gaziantep-Kilis Tabip Odası sağlıkta şiddete dikkat çekti. Yazılı bir açıklama ile son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 şiddet olayının kayıtlara geçtiği anımsatıldı.

Şiddet yasası bir an önce çıkarılmalı!

Gaziantep-Kilis Tabip Odası sağlıkta şiddete dikkat çekti. Yazılı bir açıklama ile son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 şiddet olayının kayıtlara geçtiği anımsatıldı. Oda, şu öneride bulundu: “Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır.”

Gaziantep’te, hafta sonu psikiyatri hastası M.P. (23), istediği ilacı yazmayan Doktor Salih K.'yı darbetti, Acil Servis'teki masa ve bilgisayarları kırdı. Görevi başında saldırıya uğraya doktorun ardından Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu yaptıkları yazılı açıklama ile saldırıyı kınadı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin acı durumuna dikkat çekildi.

5 YILDA 46 BİN ŞİDDET VAKASI

Yönetim Kurulu Üyeleri açıklamasında “2018 verilerine göre son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 şiddet vakası kayıtlara geçmiştir. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak defaten basın açıklamaları ve nöbet eylemleri yaparak, konunun ciddiyetine dikkat çekmeye çalıştık, çözüm önerileri sunduk. Sağlıkta yapısal sorunlarla birlikte büyüyen şiddetin katlanılmaz boyutlarda olduğunu, önleyiciliği olan bir Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını ve sağlıkta yapısal sorunların çözülmesini talep ettik. Ayrıca bu konuda çözüm ortağı olma yönünde irade ortaya koyduk” ifadelerine yer verdi.

YERLERDE SÜRÜKLENİP ÖLDÜRESİYE DÖVÜLÜYORUZ

Çeşitli nedenlerden dolayı sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldığı belirtilen açıklamada, “Bazen kafamıza kurşun sıkılıyor, kalbimize bıçak sokuluyor, kaldırım taşlarıyla, sopalarla, uçan tekmelerle kafamız,  burnumuz, elimiz, ayağımız kırılıyor.  Yerlerde sürüklenip öldüresiye dövülüyoruz. En okkalısından küfürler ve tehditlere maruz kalıyoruz. Hastanede odalarımız yakılıyor, kliniklerimiz talan ediliyor. Bu tür olaylarda işin içinde ölüm ya da ağır yaralanma yoksa basına haber bile olamıyoruz” denildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Açıklama şöyle devam etti: “28 Haziran 2019’da Mücahitler Devlet Hastanesi plastik cerrahi uzmanı arkadaş hiçbir tıbbi aciliyeti olmayan hastanın lipom ameliyatını hemen yapmadığı için darp edildi. 2 Ağustos 2019’da Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde doktor arkadaşımız acil servis de iğne yaptırmak için sıra beklemek istemeyen bir hasta tarafından darp edildi. Evet, biz hekimler bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Bu yeminde hasta hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene var. Önce zarar vermeme var. Ama bu yeminde hastanın her istediğini yapmak yok! Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok! Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok! Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok!”

CEZAİ YAPTIRIMLAR OLMALIDIR

Yönetim Kurulu şu önerilerde bulundu: “Biz öz veri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki:  Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarda da cezai yaptırımlar olmalıdır. Bu yasa düzenlene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır. Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı kaldırılmalıdır.”

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN

“Sağlıkta şiddet acilen sona ERSİN” denilen açıklama, şu ifadeler kullanıldı: “Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki yapılacak her değişiklikte sahada uygulayıcı olan bizler diyaloğa hazırız. Uygulama esnasında her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz! Sağlık sisteminin yapısal sorunlarının sorumlusu bizler değiliz. Bu sorunları gelin ortak akılla birlikte çözelim. Buradan meslektaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve olayı şiddetle kınıyoruz. Merkezi ve yerel yetkililerimize görev ve sorumluluklarını bir kez daha hatırlatarak, meslektaşlarımızın tıbbi, adli ve idari süreçlerinde her zaman yanında olacağımız noktasında kararlılığımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

5 Ağustos 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz