Seçim istiyoruz!

3 Mayıs’ta gerçekleşen GESOB seçimlerinde Ömer Küsbeoğlu’na karşı başkanlığı kaybeden, Servisçiler Odası Başkanı İsmet Özcan 20’den fazla oda başkanının desteğini alarak seçim çağrısında bulundu.

Seçim istiyoruz!

Esnaf ve Sanatkârlar ikiye bölündü:

 Özcan, olağanüstü genel kurul için 144 imza toplandıklarını belirterek, “3 Mayıs’tan sonra değişen hiçbir şey olmadı. Birliğimizi mahkemelerde süründürmeden, seçim istiyoruz” dedi.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği(GESOB)’nde seçim sesleri yükseliyor. 3 Mayıs’ta gerçekleşen Olağan Genel Kurulu’nda Ömer Küsbeoğlu’na karşı kaybeden Servisçiler Odası Başkanı İsmet Özcan, bir otelde düzenlediği basın toplantısında seçim çağrısında bulundu.  20’den fazla oda başkanı ile gazetecilerin karşısına çıkan Özcan, bazı odaların zor durumda olduğunu savunarak, olağanüstü seçim için 144 imza topladıklarını söyledi.

GESOB’U MAHKEMELERDE SÜRÜNDÜRMEK İSTEMİYORUZ

Birlikte sıkıntıların olduğunu iddia eden Servisçiler Odası Başkanı İsmet Özcan, “Türkiye bir hukuk devleti. Yasalara göre birliğimizin 1 ay içerisinde karar alıp seçim tarihini belirlemesi gerekiyor. Ama yapmadı. Bunula ilgili elimizde örnek mahkeme kararları da var.  Sayın birlik yönetimine seslenmek istiyorum. Karalar ortada, kendilerine de gönderebilirim.  Biz odamızı, birliğimizi mahkeme kapılarında süründürmek istemiyoruz. Yargıya başvurmak istemiyoruz” diye konuştu.

METAL YORGUNLUK VAR

“Durum ortada. 144 tane delege iradesini göstermiş. İmzalarını atmış” diyen Özcan, olağanüstü seçim gerekçelerini şu sözlerle açıkladı: “Bizim baskı yapma gibi bir şansımız zaten yok. Bir görevimiz yok çünkü. Biz seçime gitmek istiyoruz. Zaten esnafımız sorunları yüzünden biz bu olağanüstü kongre kararı istedik. 3 Mayıs’ta yapılan seçimlerden sonra başkanlarımızla bir araya geldik. Dedik ki herhâlde her alanda farklı çalışmalar çıkar. Fakat değişen hiçbir şey olmadı. Yılların vermiş olduğu bir yorgunluk var. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bir metal yorgunluk var inşalarda.”

DUR DEMEK İSTİYORUZ

10 tane odanın kapanmak üzere olduğunu, 30-30 odanın da durumların iyi olmadığını ileri süren Özcan, şöyle devam etti: “Bizim 10 tane odamız kapanmak üzere. 30-35 tane odamızın durumları gerçekten iyi değil. Odalarımız genel sekreterinden çaycısına maaşları ödeyemiyor. Bazı vefakâr oda başkanlarımız kedi emekli maaşlarını harcıyor. Odanın hiçbir geliri olmadığı için esnafa hizmet vermek adına kendi emekli maaşını harcıyor. Biz bunlara dur demek istiyoruz.”

TASARRUF YAPILSIN

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin 2017 yılı bütçesinin 2 milyon 700 bin liraya yakın olduğunu ifade eden Özcan, şunları kaydetti: “Birliğimizin bütçesine baktığımızda 2 milyon 700 bin liraya yakın yıllık geliri var. Gider de buna yakın. Denk bütçe. Yani biraz tasarruf edilerek biraz daha farklı harcamalar yapılarak bu odalarımıza bu yardımlar yapılabilir düşüncesindeyiz.”

SEÇİMDEN NEREYE KAÇILIR Kİ?

Özcan şöyle konuştu: “Seçimden sonra oda başkanlarımız tekrar yanımıza geldi. Dediler ki: “biz 4 yıl daha burada harcarsak sıkıntı çekeriz. Esnafa hizmet veremez oluruz. Olağanüstü kongre kararı alın, imza toplayalım. Sağ olsunlar başkanlarımız kendi gayretleriyle 144 tane imza buldular. Noter onaylı kendilerine gönderdik. Haber bekliyoruz. Seçimden kaçmakla bir yere varılmaz. Ben birlik yönetimini bir kaçma olarak görüyorum. Sandıktan nereye kaçılır ki?”

ENTERESAN ŞEYLER OLUYOR

Özcan, GESOB yönetiminin, imzaları yok saydığını ileri sürerek, şunları söyledi: “”Sayın başkanımızdan ve yönetiminden ricam birliğimizi mahkemelerde süründürmeden, mahkeme kapılarında bekletmeden kanunu yerine getirmeleri. Biz demokratik hakkımızı kullanıyoruz. bu kanunu biz yapmadık. Yıllar önce bir kanun çıkmış. Biz bunu istiyoruz. Şu anda 144 tane delegenin isteği odanın seçime gitmesi. Enteresan bir şey var ki, sanki böyle bir şey yokmuş gibi davranıyorlar. Bu başka bir siyaset herhalde, biz bunu bilemiyoruz. Sanki yok sayılıyor.”

HARCAMALAR FAZLA

GESOB’ta harcamaların fazla olduğunu savunan Özcan, “Birliğimizin bütçesini sorsak zaten yok diyorlar. Ama 12 tane danışman, tarife komisyonu, danışmanlık komisyonu başkanlardan, sorumlu, ilçelerden sorumlu danışmanlarımız da var. Onlara da ücret ödeniyor. 30’a yakın da yönetim, denetim, disiplin üyesi var. Etti 42” açıklamasında bulundu.

LÜZUMSUZ GİDERLER VAR

“Hesap yapmayı hepimiz biliyoruz” diyen Özcan şöyle dedi: “Biraz tasarruf etmemiz gerekiyor. Birlikte kaç kişinin çalıştığını da biliyoruz. Aşağı yukarı rakamlar belli. Ama bize göre bazı lüzumsuz giderler vardır. Başkanın maaşı 10 bin 500 lira, yönetim 5’te 1’i, denetim de 4’te 1’i. Biz eğer seçilirsek bütçe bulamazsak bu iş gönül işi biz geçim kaynağı olarak bir meslek olarak görmüyoruz. Biz kendi maaşlarımızı da bağışlayıp, odalarımızı ayağa kaldıracağız inşallah.”

İMZALARIN GERİ ÇEKİLMESİ

Özcan, imzaların geri çekildiği yönündeki iddialar ilişkin ise şunları söyledi: “İmza çekme yasal değil. Bunu birliğin avukatına da sorabilirler. Bu kanuna uygun değil.  Şu anda eğer biz mahkemeye gidersek, birliği, bakanları beklersek birliğimizi kayyum seçime götürür. Kendileri seçime götüremezler.”

İŞTE İSMET ÖZCAN’A DESTEK VEREN ODA BAŞKANLARI:

Züccaciyeciler Odası BaşkanI Mehmet Hayri Sürücü        

Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık           

Bakkallar Odası Başkanı Vakkas Katırlı    

Elektrikçiler Odası Başkanı Sadık Keş      

Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Kaplan   

Kamyoncular Odası Başkanı Tevfik Göğüş            

Kantinciler Odası Başkanı Ali Şefik Alkurt             

Lokantacılar Odası Başkan Vekili Muzaffer Boztoprak    

Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava  

LPG Odası Başkanı Mustafa Demir          

Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Akdeniz           

Mahrukatçılar Başkanı Müslüm Keklik   

Milli Piyangocular Odası Başkanı Sabri Yıldırım   

Sayacılar Odası Başkan Vekili Reşit Yılmaz            

Triportörcüler Odası Başkanı Mehmet Deniz      

Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mahmut Özsoy       

Turistlik Eşyacılar Odası Başkanı Hüseyin Yaz      

Nizip Bakkallar Odası Başkanı Mustafa Öztaş     

Nizip Terziler Odası Başkanı Bahattin Kayışbacak             

İslahiye İnşaat Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Yadın   

Araban Şoförler Odası Başkanı Mustafa Karademir         

Oğuzeli Şoförler Odası Başkanı İsmet Uğur          

Karkamış Şoförler Odası Başkanı Mahmut Göğebakan   

 

20 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz