SASA’YA SÜPER TEŞVİK

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar belli oldu.

SASA’YA SÜPER TEŞVİK

Teşvik belgesi alan firmalar arasında 2015 yılında Erdemoğlu tarafından satın alınan SASA’da bulunuyor. SASA iki proje ile teşvik almaya hak kazandı.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar belli oldu. 23 adet yatırım projesi için teşvik belgesi düzenlenirken, yatırımların toplam tutarı 135 milyar TL olacak.

Söz konusu sistem kapsamında desteklenecek yatırımların toplam tutarı 135 milyar TL olup, 23 adet yatırım projesi için teşvik belgesi düzenlenecek. Teşvik belgesi alan firmalar arasında 2015 yılında Erdemoğlu tarafından satın alınan SASA’da bulunuyor. SASA iki proje ile teşvik almaya hak kazandı.

Kamuoyu tarafından 'Süper Teşvik' olarak bilinen proje bazlı teşvik sisteminin tanıtımı için Beştepe’de tören düzenlendi.

Sisteme katılmaya hak kazanan 19 şirket belli oldu. Yatırım teşvik programına göre 23 projeye 135 milyar liralık destek sağlanacak.

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Yatırıma katılan şirketlerin çoğu ya yabancı ya da yabancı ortaklı. Bu da Türkiye'ye yatırımın sürdüğünü gösteriyor" dedi.

'Süper Teşvik' ile ilgili bilgi veren Zeybekci, "Proje bazlı yatırım teşviki sistemi kapsamında desteklenecek yatırımların toplam tutarı 135 milyar TL. Sistemde teşviklerin yüzde 75'i yüksek ve orta yüksek teşviklere ayrıldı" şeklinde konuştu. Zeybekci, bu yatırımların cari açığa etkisinin önümüzdeki 2-3 yıl içinde çok ciddi bir şekilde görüleceğini dile getirdi.

Yıldırım: Ülkemizin rekabet gücü artacak

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye yatırıma, ihracata dayalı bir büyüme sürecine girmiştir" diye konuştu.

Yıldırım, "2017 yılının yatırımlarda yüzde 81 oranında bir artışla kapattık. Şimdi ulaştığımız bu rekor seviyeyi teknolojik değişim hamlesi ile taçlandırmak. Burada en önemli aracımız kendi kaynaklarımız ile sağlamak olacak. Biz Türkiye olarak Sanayi 4.0 sürecini ıskalamamak sürecindeyiz. Zamanın ruhunu en iyi okumak zorundayız. Teknolojik gelişme ile birlikte ülkemizin rekabet gücü de artacak" değerlendirmesini yaptı. Yıldırım, "Son 16 yılda ülkemiz yabancı doğrudan yatırımda 180 milyar doların üzerine çıktı" bilgisini paylaştı.

"Bu pakette birçok yenilikler var" diyen Yıldırım şöyle konuştu "Bu paket 135 milyar TL yatırım hacminde ve 34 bin doğrudan 134 bin dolaylı istihdam sağlayacak. İhracatımıza 6 milyar lira üzerinde ilave bir katkı olacak. İhracata sağladığı yararların yanı sıra cari açığı da 19 milyar lira azaltacak bir proje paketi. Kısacası bu projeler hayata geçtiğinde cari açığımız, ihracat artışı ve ithalattaki azalma dolasıyla 25 milyar dolar lehimize gelişmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Yatırımlar hangi illerde yapılacak?

Yıldırım'ın açıklamasına göre teşvikin gerçekleştirileceği iller şu şekilde: İstanbul, Sakarya, Malatya, Adana, Hatay, Yalova, Niğde, Kahramanmaraş, Kayseri, İzmir, Siirt, Edirne, Ankara, Bursa, Kırıkkale, Bingöl, Mardin ve Osmaniye.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada proje bazlı teşvik sistemiyle Türkiye’de yaşanan değişimi ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fazla büyüme isabetli değil diyenler var, neden? Kıskançlık başka bir şey değil. Ya büyüme olmadıktan sonra ne işe yarar. Büyüme oranınız ne kadar artarsa o kadar güçlü olursa, işin aslı o. Türkiye büyüdükçe çalışanıyla, iş adamıyla, devletiyle hep birlikte kazanıyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

SASA’YI 2015’TE ALDI

ÜRETİM merkezi Gaziantep’te bulunan Merinos Halı’yla tanınan Erdemoğlu Holding, Sasa’nın yüzde 51’ini 102 milyon dolara 2015 yılı başında satın aldı. Halka açık olan şirketteki hisse oranı Mayıs 2016’da yüzde 84.8’e çıktı. Böylece Erdemoğlu Holding’in Sasa’ya yatırdığı para 200 milyon dolara yükseldi. Sasa’yı büyütmek üzere 200 milyon dolarlık yatırıma başlayan İbrahim Erdemoğlu, şirketin cirosunun 2019’da 1 milyar dolara ulaşmasını hedefliyor.

Teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar şunlar:

Alvi Medica, Assan, Atayurt, BMC (4 adet proje), CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA (2 adet proje),

İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel,

Sütaş,Tosyalı.

 

10 Nisan 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz