SANKO Holding’den 325 milyon dolarlık dev yatırım

Birden fazla sektörde faaliyet gösteren SANKO Holding, 2018 yılı içerisinde büyük yatırımlara imza atacak. SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 2018 yılında Holding’in 325 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

SANKO Holding’den 325 milyon dolarlık dev yatırım

Konukoğlu, “Geçen yıl yaptığımız yatırımın iki katından fazlasını yapacağız. Bunlar; ürün çeşitlendirmesine, kapasite artışına, modernizasyona dönük yatırımlar” dedi.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, ülkenin geleceği için devletin bazı sektörlere pozitif ayrımcılık yapması gerektiğinin altını çizdi. Konukoğlu, “Bu memleket meselesi. Benim sektörümde olmasa bile farklı alanlara pozitif ayrımcılığı desteklerim” diyerek” herkesin fedakarlık yapması gerektiğine dikkat çekti.

KENDİ SEKTÖRÜMÜZ OLMASA BİLE…

Özellikle kimya ve dayanıklı tüketim malları gibi sektörlerin daha güçlü teşvikler ile öne çıkması gerektiğini belirten Konukoğlu, kendi sektörleri olmasa bile bu alanda yapılacak teşvikleri destekleyeceğini belirtti.

ÖNEMLİ OLAN SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRMEK

“2017’ye başlarken herkes daha tedbirli, daha konservatif bir yaklaşım içindeydi” diyen Konukoğlu, şunları söyledi: “Özellikle dolar ve euroda beklenmedik kur artışları, bunun sonuca olarak TL’deki faiz artışları, bütçe dengelerimizi bozdu ve şirketler bilançolarını iyi kapatamadılar. Şirketler kârlılıkta beklentilerin çok uzağında kaldılar. Tek tesellimiz yılın ikinci yarısında işlerin açılma trendine girmesi ve piyasada hareketlenmenin başlaması oldu. Turizm kıpırdandı. Hükümetin aldığı kararlar piyasaya cansuyu oldu. Bu yüzden üçüncü çeyrekte 11.1 büyüme yüzdesini yakaladık. KGF desteğini arkasına bir rüzgar gibi alan ekonomi hızlı bir koşu yaptı. Şimdi önemli olan bunu uzun vade de sürdürülebilir hale getirmek. İleriye dönük olarak yapılması gereken en önemli şey büyüme içindeki özel sektör yatırımlarını arttırmak. Ürünlerimizin ne kadarının millileştiğine bakmalıyız. Hammaddeyi değil, ilk maddeyi ithal edip, buradaki üretim miktarını artırmalıyız.”

2018’DE DAHA UMUTKARIZ

2018 yılında daha umutlu olduklarını kaydeden Zeki Konukoğlu, “Bizim Türkiye’de yaptığımız çabaların yanında asıl lokomotif Avrupa’nın biraz canlanması. Endüstri alanında yapılan anketler bunu gösteriyor. Bu yıl reel ekonomik gelişmelerinin yanında sıcak jeopolitik gelişmelerin de gözlenmesi gereken bir yıl. Güneyimizdeki gelişmeler... ABD ve Kuzey Kore arasındaki sıkıntılı durum, Çin ve Batı arasındaki kızışan rekabet, reel ekonomik gelişmelerin önüne geçebilir. Çin'deki borç oranlarının yüksekliği yakinen izlenmesi gereken bir durum. ABD ve Avrupa’nın agresif faiz artışlarından ziyade yine ihtiyatlı ilerleyeceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

İHRACAT YAPAMAYACAĞIMIZ ÜLKE YOK

Türk ihracatçısının ürün satamayacağı hiçbir ülkenin olmadığını ifade eden Konukoğlu, “Tabii ki farklı ülkelerin, farklı karakterde ve farklı ürünleri öncelikli ihtiyaçları vardır” diyerek şunları kaydetti: “Bunları sektör ve ürün bazında tespit edip oraya odaklanmak verimlilik açısından yapılacak en güzel seçenek olur. Kim ne derse desin Avrupa hala yüksek satın alma gücü ve coğrafi yakınlığımız nedeniyle bizim için en büyük ve en önemli pazar. 2017 yılında Almanya’ya olan ihracatımız yüzde 5 daha büyüdü. Yaşanan siyasi sıkıntılara rağmen, Alman ekonomisinin hareketlenmesi bu etkiyi yarattı. Açıkçası ne Avrupa bizsiz, ne biz Avrupa’sız yapabiliriz. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca İran, Irak ve Suriye’deki sorunların düzelmesi halinde komşu ülkelerimiz büyük potansiyel. Bir diğer fırsat Türk Cumhuriyetleri. Bunları yeniden keşfedip yeni bir sayfa açıp var gücümüzle, oralarda çalışmalıyız. Afrika başlı başına bir dünya. Burada yapılacak çok şey var. Türk sanayicisi gerek ticaret, gerekse yatırım olarak buralarda çok iş çıkaracak bilgi ve beceriye sahip. Cesaret edip hareketlenmemiz gerekiyor.”

ÖLÜME DEĞİL ÖLMÜŞE ÇARE YOK

Konukoğlu, ekonomide işler sıkıntıya girince tüm gözlerin yöneticilerin alacağı önlemlere odaklandığını belirterek, yöneticilere şu tavsiyelerde bulundu: “Bu noktada bizlerin kimyası, kendimize olan güvenimiz çok önemli. Sorunlara değil çözümlere odaklanmalıyız. Denir ki; ‘ölene çare yok’. Ölene çare var, son ana kadar sağlık için mücadele edilir. Bu sözü ‘ölmüşe çare yok’ şeklinde değiştirmeli.”

2018’DE 325 MİLYON DOLAR YATIRIM

Öte yandan, 2018’i yatırım yılı olrak ,lan ettiklerini anımsatan Konukoğlu, “Geçen yıl yaptığımız yatırımın iki katından fazlasını yapacağız. Bunun için 325 milyon dolarlık bir yatırım planladık. Bunlar; ürün çeşitlendirmesine, kapasite artışına, modernizasyona dönük yatırımlar” dedi.

29 Ocak 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz