Sanayide enerji güneş olsun

TMMOB Gaziantep Makina Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu, artık OSB’lerde fabrika çatılarında güneş enerji santralleri görmek istedikleri söyledi. 

Sanayide enerji güneş olsun

Ülkemizin, güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça zengin bir konumda olduğuna dikkat çeken Ovayolu, “Eenerjimizi kendimiz üreterek, özellikle de güneş enerjisinden faydalanarak içinde bulunduğumuz kriz ve olası krizleri aşabiliriz” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, enerjide güneşe dikkat çekti. Ovayolu, yaptığı yazılı açıklamayla, enerjinin, üretim için olmazsa olmaz temel unsurların başında geldiğini vurguladı.

DÖNÜŞÜM SÜRECİNDEN GEÇİYORUZ

 “Gerek dünyada gerekse ülkemizdeki artan nüfus, modern hayatın getirdiği yenilikler, sanayi ve teknolojideki gelişmeler, enerji ihtiyacını hızla arttırmaktadır” diyen Ovayolu, şu ifadelere yer verdi: Diğer taraftan sınırlı enerji kaynaklarının, dünya üzerindeki dengesiz dağılımı ve ülkelerin paylaşım hırsları, insanlığı yeni ve temiz enerji kaynakları bulmaya zorlamıştır.  Bu çerçevede bütün dünya, güneş, jeotermal, rüzgâr gibi alternatif enerji kaynaklarından mümkün olduğunca daha fazla faydalanmak ve mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanmak üzere bir dönüşüm sürecinden geçmektedir.”

KAZANIMLAR TARTIŞILAMAYACAK KADAR BÜYÜKTÜR

Ülkemizin, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli bakımından oldukça zengin bir konumda odluğunun altını çizen Ovayolu, şunları kaydetti: “Bu kaynaklara ivedilikle yönelmek artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Enerjiyi; ithal etmek yerine, kendi öz kaynaklarımız ile üretmek, enerjiyi tasarruflu kullanmak, iyi yönetmek ve enerji tasarrufunu sağlayan yeni teknolojiler geliştirmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Yeni ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmenin, Ülkemiz için sağlayacağı kazanımlar tartışılamayacak kadar büyüktür.”

ENERJİYE İNANILMAZ MİKTARLARDA ÜCRET ÖDÜYORUZ

Ovayolu, şöyle devam etti: “Ülkemizdeki ithal olan fosil yakıta dayalı enerji kullanımı; ülkemizin dışa bağımlılığını artırırken, çevre kirliliğinin de önemli ölçüde artmasına neden olmaktadır. Ülkemiz yüzde 70 oranında enerjide dışa bağımlıdır. Bu şartlarda ve bu enerji maliyetleri ile dünya piyasası ile rekabet etmemiz mümkün değildir. Ülkemizin enerjide ki dışa bağımlılık oranını rüzgâr, güneş ve su gibi yerli ve aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynakları ile aşmamız gerekmektedir. Enerjide dışa bağımlılığın ortadan kalkması bugün ülkemizin birçok sorununun kendiliğinden çözülmesi anlamına gelmektedir. Ülke olarak enerjiye inanılmaz miktarlarda ücret ödemekteyiz.”

OSB’DE ÇATILARDA GES GÖRMEK İSTİYORUZ

Sanayicilere gerekli ek destekler verilerek kendi çatılarında GES kurabilmeleri teşvik edilmeleri gerektiğini ifade eden Ovayolu, şunları söyledi: “Artık, OSB’deki firmaların çatılarında güneş panellerini görmek istiyoruz. GES’lerin amortisman süreleri önemlidir ancak iletim hatlarında ki kayıplar, arazi ve alt yapı için gerekli ek yatırımlar vb. diğer giderler düşünüldüğünde dağ başı araziler, fabrika çatıları ile kıyaslanamamaktadır.  Yerinde üretim yaparak rekabet gücünün artmasını sağlamalıyız. Sanayicilerimizde, devletimizde, bu konuda el ele vererek boş duran fabrika çatılarda GES’lerin kurulması için çalışmalar başlatmalıdır. Ancak ve ancak enerjimizi kendimiz üreterek, özellikle de güneş enerjisinden faydalanarak içinde bulunduğumuz kriz ve olası krizleri aşabiliriz. İvedilikle bu doğrultuda enerji yatırımların yapılmasını ve desteklerin bu yönde geliştirilmesini bekliyoruz.”

12 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz