Saldırı planlı

Gaziantep Kilis Tabip Odası Başkanı Ramazan Sürücü, önceki gün saldırıya uğrayan Dr. Kutlay Kandemir’i ziyaret etti. Sürücü, Kandemir’e yönelik saldırının planlı olduğunu söyledi.

Saldırı planlı

Gaziantep Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Sürücü,  25 Aralık Devlet Hastanesi önünde saldırıya uğrayan Dr. Kutlay Kandemir’i tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Kandemir’e geçmiş olsun dileklerini ileten Sürücü, sağlıkta şiddette gelinen son noktaya da dikkat çekti.

Son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 olayın yaşandığını anımsatan Sürücü, “Bu konuda Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak defaten basın açıklamaları ve nöbet eylemleri yaparak, konunun ciddiyetine dikkat çekmeye çalıştık, çözüm önerileri sunduk. Sağlıkta yapısal sorunlarla birlikte büyüyen şiddetin katlanılmaz boyutlarda olduğunu, önleyiciliği olan bir Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını ve sağlıkta yapısal sorunların çözülmesini talep ettik. Ayrıca bu konuda çözüm ortağı olma yönünde irade ortaya koyduk” diye konuştu.

HASTA İLE HEKİM KARŞI KARŞIYA

Sürücü, şöyle devam etti: “Bir kez daha ifade etmek isterim ki; Sağlıkta şiddet iktidarın biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını yok sayan, değersizleştiren, sağlığın alt yapı sorunlarını çözmeyen, etkin, önleyiciliği olan bir şiddet yasası talebimizi duymazdan gelen, halkımıza nitelikli bir sağlık hizmeti vermemizi sağlamayan popülist politikalarının sonucudur. Halkın sağlığını ve biz sağlık çalışanlarını kendi siyasi rantları bir araç olarak görmektedirler. Hasta ile hekimi karşı karşıya getirmek, bu toplum için yapılabilecek en büyük kötülüktür.”

YASAL DÜZENLEMELER YAPILSIN

Sürücü, bir an önce gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: Üzülerek ifade ediyorum ki, iktidar halkın sağlığına ve hekimlere olan bu düşmanca tavrından vaz geçmelidir. Bir an öce gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirmelidir.  Duyarlı halkımıza sesleniyorum, ‘Bugün yine bıçaklandık ey halkım doktoruna sahip çık’. Böyle devam ederse çok yakında hastalandığınızda şifa arayacağınız hekim kalmayacak. Medyaya sesleniyorum ‘Sağlıkla ilgili haberlerinizde kullandığınız olumsuz dilden ve hedef gösterici üslubunuzdan vazgeçin’ Meslektaşlarımıza sesleniyorum, ‘Bu saldırılar hekimliğe ve onurumuza yapılmaktadır.  Onurunuza sahip çıkın’.  Bugünkü geçmiş olsun ziyaretinde yaralanan meslektaşımın ve kendisi de hekim olan eşinin ruhlarında incinmeyi ve acıyı hissetmiş bir hekim olarak, varlığına kutsallık atfedilen, temelinde merhamet ve özveri olan hekimlik mesleğine ve hayatlarını insan yaşamına adamış biz hekimlere karşı yapılan bu çirkin saldırıları nefretle kınıyor ve bir kez daha geçmiş olsun diyorum.”

7 Ağustos 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz