SAHTEKÂRLIĞA SON!

Motorinde kullanılan tenekeler zeytinyağında da kullanılıyor

SAHTEKÂRLIĞA SON!

Yıllık 14 bin ton zeytinyağının üretildiği Gaziantep’te, dolum tesislerinin birçoğunda kanserojen madde içeren motorinde kullanılan tenekelerin kullanılması İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, artık zeytinyağında tek kullanımlık kapak ve etiketli tenekelerin zorunlu hale geldiğini belirterek, “Zeytinyağında bir karışım var mı, sahte mi, katkısı var mı yok mu kimse bilmiyor. Bunun önüne geçeceğiz” dedi.

Gaziantep’te zeytinyağı sahtekârlığının önüne geçiliyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün başlattığı uygulama ile zeytinyağı dolum tesislerinde tek kullanımlık kapak ve etiketli teneke dönemi başlıyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, zeytinyağında taklit ve tağşişin önlenmesi konusunda, İl Müdürlüğü’nce yapılan rutin kontrollerde, zeytinyağı adı altında piyasaya sürülen Türk Gıda Kodeksine uygun olmayan etiketsiz, çoğunlukla içi baskılı, laksız ambalajlara rastlandığını söyledi.  Karayılan, “Zeytinyağı ile ilgili Gaziantep’te sıkıntılar görüyoruz. Elde edilen zeytinyağının tenekeleri etiketsiz. Nerede dolum yapıldığı bilinmeyen ve bu şekliyle satılan tenekeler var” diye konuştu.

YILLIK 14 BİN TON ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ

Karayılan, ilde yıllık zeytinyağı üretiminin 14 bin ton civarında olduğunu, ilde orta ve küçük ölçekte çok sayıda zeytinyağı üretim tesisinin bulunduğunu söyledi. Kentte ciddi anlamda zeytin alanı olduğunu aktaran Karayılan, Türkiye’de ciddi bir üretiminin de Gaziantep’te gerçekleştiğini kaydetti. Karayılan, “Teneke fiyatlarına baktığımızda 16-17 litre olduğu söylenen ancak bunun tartısı yapılmayan ve 16-17 litre olup olmadığını bilmediğimiz halde en az 300 liraya almış olduğumuz bir teneke. Bunun da zeytinyağının gerçekten sahte mi değil mi bir karışım var mı taklit ürünü mü bunları da tespit edebilmemiz için bizim laboratuvarlarımıza 150 TL de para yatırılması gerek ki tahlili yapılsın. Dolayısıyla vatandaşın bunu tespit edebilmesi mümkün olmaz” şeklinde konuştu.

NEREDE NASIL DOLDURULUYOR BELLİ DEĞİL

“Gaziantep’te zeytinyağının kimler tarafından doldurulduğu belli değil” diyen Karayılan, şunları kaydetti: “Gaziantep’te şu ana kadar 60’a yakın dolum tesisi var. Bu dolum tesisleri şu anda zeytinyağı dönemi başlıyor. Biz burada bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Zeytinyağı tenekelerine bu şekilde müsaade etmeyeceğiz: Tek kullanımlık kapak olacak ve üzerinde mutlaka etiket bilgileri olacak. Kim tarafından doldurulduğu ve kaç litre olduğu yazacak. Etiket bilgisi üzerinden gittiğimizde hangi firmada doldurulduysa orada bir sıkıntı varsa dolumu yapan firmaya gerekli cezayı yazıp orayı kapatacağız.”

FİRMALAR YAYGARA KOPARIYOR

Kentte bulunan dolum tesislerinin uygulamadan dolayı yaygara kopardığını dile getiren Karayılan, şunları söyledi:  Burada şimdi yaygara koparan 60 tane firma var. Bu 60 tane firma kendi çıkarını düşündüğü için bu şekilde yapıyor. Aslında biz burada üreten insanlara destek çıkıyoruz. Yani işini düzgün yapanlar açısından zaten bir problem yok ki. Ama insanlar oradan aldığında endişe duyuyorlar. Acaba gerçekten bir karışım var mı yoksa sahte mi katkısı var mı yok mu bilmiyorlar. Bu 1. aşama.”

MOTORİNDE KULLANILAN TENEKELER ZEYTİNYAĞINDA KULLANILIYOR

Karayılan uygulamada 2. aşamayı ise şu sözlerle anlattı: “2. aşamada şu anda çok ilginç bir şeydir. Kullanılan tenekelerin bazıları ya da birçoğu bizim motorinde kullandığımız yağlardan boşa çıkan tenekelerin içinin dışa, dışının içe getirilerek yapılan tenekeler. Bu tenekelerin maliyetleri 0 teneke alırsa 4,50 lira. Bizim tek kullanımlık etiketli teneke alırsa 5,50 TL. Ancak kullanılmış teneke alırsa 3 liraya falan mal ediyor. Yani bir zeytinyağı tenekesinden 250-300 lira kar eden firmalar 1-1,50 lira daha az vermek kaydıyla bu şekilde bir sahtekârlığa yöneliyor. Ve bu da kanserojen madde içeriyor. Dıştan baktığınızda ter temiz.”

ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Sağlı açısından güvenilir olmayan tenekelerin yasaklandığının altını çizen Karayılan, tek kullanımlık kapak ve etiketli tenekelerin artık zorunlu olduğunu bildirdi: “Tek kullanım kapaklı ambalajlar tüm zeytinyağı işletmelerinde zorunlu hale getirilmiştir ve buna uymayan üreticilere gerekli işlemler yapılacaktır.”

HER TESİSE BİR GIDA MÜHENDİSİ

Bunun da önüne geçebilmek için mutlaka tek kullanımlık kapak ve etiketli tenekelere dönülmesi gerektiğini işaret eden Karayılan, müdürlük tarafından birer tane gıda mühendisinin 60 tesiste, bekleyeceğini söyledi. Bu işlemin günlük olarak gerçekleşeceğini vurgulayan Karayılan, tesislere uyarılarda da bulundu: Kesinlikle buna müsaade etmeyeceğimizi, ifade ediyoruz. Gerekli yasal işlemleri başlatırız. Tenekeleri imha ederiz.”

TÜKETİCİLERE DE SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Zeytinyağında taklit ve tağşişin önüne geçebilmek için tüketicilere de sorumluluk düştüğünü dile getiren Karayılan, “tüketicilerimizin de aldıkları ürünlerde mutlaka etiket bilgisinin olup olmadığına ve ambalajın kapağının herhangi bir müdahaleye uğrayıp uğramadığına bakarak ürün satın almalarını, uygunsuzluk durumunda mutlaka müdürlüğümüzün alo 174 ve 530 843 5252 no’lu WhatsApp ihbar hattına şikayette bulunmaları gerekiyor” açıklamasında bulundu.

50 KURUŞLUK SU DA BİLE ETİKET VAR

Karayılan, şöyle konuştu: “İlimizdeki zeytinyağı üreticilerinde farkındalık oluşturmak amacıyla, afiş, liflet, bilgi notları gibi basılı ve görsel yayınlar hazırlanıp üreticilere dağıtıldı. Güvenilir gıdanın ancak güvenilir ambalajlarla piyasaya sunulur. Zeytinyağlarının mutlaka tek kullanımlık ambalajlarda piyasa sunulması gerekiyor. Örneğin 50 kuruşa aldığımız suda bile ambalajının açılıp açılmadığına dikkat ederken, 350 TL civarında satın aldığımız 16-17 litrelik zeytinyağı tenekelerinin çok kalitesiz ve kapağı kolayca değiştirilebilen ambalajlarda satılması yanlış.”

SEZON GELMEDEN ŞİMDİDEN SÖYLÜYORUZ

Zeytinyağı sezonunun başlamasına kısa bir süre kaldığına dikkat çeken Karayılan,  “Sezon gelmeden şimdiden söylüyoruz ki ona göre çalışmalarını yapsınlar. Tek kullanımlık kapağın bir işletmeye maliyeti 5-6 bin lira” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİNİN ÜRÜNE NE OLACAK?

Karayılan, sözlerini şöyle sürdürdü: “En büyük sıkıntı şu. “Çiftçinin mallarına ne yapacağız?” Hayır. Çiftçinin malı ile bir alakamız yok. Tenekeyi kim doldurduysa o tenekeyi dolduran kişi kapağını vuracak. Çiftçiye teslim edecek. Çiftçi gitsin istediği kadar evinde saklasın. Ne zaman satmak istiyorsa satsın. Biz buna karışmıyoruz. Ama bizim çiftçinin bunu kimden doldurduğunu bilmemiz lazım. Yarın öbür gün bunu biz yapmadık dememeleri lazım.”

UYGULAMA GEÇ KALDI

Uygulamanın belki de Türkiye’de ilk olarak Gaziantep’te hayata geçirildiğine değinen Karayılan, aynı zamanda çok geç kalındığını da ifade etti: “Bu uygulama tüm Türkiye’de geç kaldı. Şu anda kimse bunu yapmadı. Belki de Türkiye’de ilk olarak biz böyle bir uygulama yapıyoruz.  Şu anda baktığınızda bakkalda, kasapta zeytinyağı tenekesi satılıyor. Kim tarafından getirildi, kim satıyor belli değil. Böyle bir şey mümkün değil. Bunun önüne geçeceğiz.”

9 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz