RAYLARA 1,1 MİLYAR TL

Gaziantep’i şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda çağ atlattıracak projelere dev bütçeler ayrıldı.

RAYLARA 1,1 MİLYAR TL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Gaziantep’i doğrudan ilgilendiren Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryoluna ayrılan ödenek 650 milyon lira, Gaziray dahil Nurdağı-Başpınar-Gaziantep-Mustafa Yavuz Demiryolu için ise 500 milyon lira yatırım öngörüldü. Gaziantep’i ilgilendiren ulaşım projelerine toplamda 1 milyar 150 milyon liralık bütçe ayrıldı.

2020 Yılı Yatırım Programı’na göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ödeneklerinin yüzde 42,43'ü demir yolu yatırımlarına harcanacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolu İşletmesine (TCDD) 8 milyar 452 milyon lira, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca gerçekleştirilecek diğer demir yolu projelerine 1,6 milyar lira, TCDD Taşımacılık AŞ'ye 600 milyon lira olmak üzere toplam 10,7 milyar liralık yatırım öngörülüyor.

HIZLI TREN PROJELERİNE 4,9 MİLYAR YATIRIM

TCDD'ye ayrılan yatırım bütçesinin önemli bir bölümü yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine gidecek. Bu projelere yaklaşık 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak. Bir başka ifadeyle TCDD'nin yatırım ödeneğinin yüzde 45,8'i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak. Söz konusu projeler içinde en fazla ödenek, geçen yıl olduğu gibi Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı. Bu YHT hattında, 2 milyar 550 milyon lira yatırım yapılması öngörülüyor.

GAZİANTEP’E 1 MİLYAR 150 MİLYON TL

Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu'na ayrılan ödenek 650 milyon lira olurken Ankara-İstanbul Hızlı Tren için yaklaşık 629 milyon lira, Topkale-Bahçe, Nurdağı-Başpınar-Gaziantep-Mustafa Yavuz Demiryolu (Gaziray dahil) için 500 milyon lira yatırım öngörüldü. Demir yolu ulaştırmasının çeşitli illerdeki projeler için 17 hızlı tren seti, kontrollük, müşavirlik ve 1 simülatör için 1 milyar 358 milyon lira ödenek ayrıldı.

19 Şubat 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz