RAMAZANDA MENÜNÜZ NASIL OLMALI?

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Beslenme ve Diyet Uzmanı Leyla Kandemir Ramazanda düzenli ve sağlıklı beslenme konusunda öneride bulundu.

RAMAZANDA MENÜNÜZ NASIL OLMALI?

Ramazan'da sıkça yapılan beslenme hatalar oruç tutan kişiler; aşırı kilo artışı, tansiyon, ülser, reflü, gastrit ve kabızlık çeşitli problemlerle karşı karşıya gelebiliyor.
Sahurdan iftara doğru düşen kan şekeri bir an önce yemek yeme isteği duymanıza neden olabilir. Ancak, hızlı yemek yemek şekerinizin bir anda yükselmesine, iftar sonrasında aniden uyuma isteği ve baş ağrısına neden olur. Bununla birlikte, lokmaları yeterince çiğnemeden yuttuğunuzda vücut tarafından tokluk hormonu üretilmesini beklememiş olacağınızdan renkli ve lezzetli yemeklere hayır diyemeyecek, ihtiyacınızdan fazlasını tüketeceksiniz. Ramazan’da kabızlık sorunuyla karşılaşmamak için sıvı alımını arttırmalıyız. Beslenme saatlerinin değişmesi ve hareketsizlik, metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Kabızlığın önüne geçebilmek için iftar ve sahurda meyve, sebze, kuru meyve ve baklagiller, bulgur ile kuru yemişler yenilmelidir. Özellikle hareket etmek ve öğünler arasında bol sıvı alınması kabızlığı önleyecektir. Yetersiz sıvı alımına bağlı olarak tansiyon düşüklüğü ve halsizlik söz konusu olabilmektedir. Günlük 2,5-3 litre sıvı alması önemlidir.

Ramazan’da sağlıklı kalmak için

Ağır ve yağlı yiyecekler, kızartmalar: Hazmedilmesi zor besinler
İftar ve sahur sofralarında tuzdan kaçının. Tuz, tansiyonu yükseltebilir, susuzluk hissini arttırır.

Hazır paket gıdalar, şarküteri ürünler (salam, sosis, sucuk vs): içeriğindeki yoğun tuz ve katkı maddeleri açısından oldukça zararlı, tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

Kan şekerinizi ani yükselten besinlerden uzak durun

Gazlı içecekler tüketilmemeli
Şerbetli tatlılar: kan şekerini birden yükselttiği için bunların yerine haftada en fazla 1-2 kez sütlü tatlı tüketebilirsiniz.

Yeterli ve düzenli beslenerek kilonuzu koruyabilirsiniz.

İftar sonrası hemen dinlenmeye geçmeyin. 1-2 saat bekleyerek kısa yürüyüşler yapın. Sahurdan sonra ise hemen yatmayın. 

15 Mayıs 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz