Parasını yönetebilen hayatını da yönetir

Türkiye’de İnsan Yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN’ün İnsan Yönetimi Zirvesi, Edenred sponsorluğunda Gaziantep’te düzenlendi.

Parasını yönetebilen hayatını da yönetir

Zirvede Edenred’in konuğu olarak bir konuşma yapan Tasarruf Danışmanı Özlem Denizmen, Gaziantepli firmalara bütçe yönetimi ve tasarruf konusunda önerilerde bulundu.

Ticket Restaurant markası ile dünyada yemek çeklerinin kurucusu Edenred sponsorluğunda düzenlenen PERYÖN İnsan Yönetimi Zirvesi, 12 Ekim’de Gaziantep’te yapıldı. Gaziantepli firmaları buluşturan zirvede tasarruf, bütçe yönetimi ve verimliliği artırma konusunda önemli tavsiyelerde bulunan Tasarruf Danışmanı Özlem Denizmen, gelir ve giderlerin yönetilebilir olduğuna ve bilinçli para harcamanın önemine işaret etti.

“İstek mi ihtiyaç mı?”

Herkese bireysel olarak “Parasını yöneten hayatını yönetir” mottosuyla hareket etmeyi öneren Denizmen, “Nakit akışı çok önemlidir. Bu akışı doğru yönetmek ise çok daha önemli bir başarıdır. Bütçe hesaplamaları zordur çünkü piyasalar ve gündemler sizi hem evinizde hem de işinizde hazırlıksız yakalayabilir. Bu nedenle gelir-gider dengesini sağlamak gerekir. Tasarruf edilecekse de doğru kalemlerden tasarruf etmek gerekir. Harcama yapmanız gereken kalem gerçekten bir ihtiyaç mı yoksa isteğiniz mi ya da sizin için gerçekten değerli mi? Bu soruların yanıtına göre harcamalarımızı yönetmemiz verimliliği artırır.” dedi.

“Ölçmediğimiz şeyi yönetemeyiz”

Konuşmasında bilmediğimiz şeyi ölçemediğimize, ölçemediğimizi de yönetemeyeceğimize dikkat çeken Denizmen, gelirine göre harcama yapmak için bütçe yapmanın önemine işaret etti; “Bütçe yapmak harcamaları kontrol altına alma fırsatını sunar. Ancak bütçe yapmak sadece kısıtlama yapmak değildir. Aksine, gider olarak görünen kalemlerin asıl maliyetini hesaplamak ve gerçekten değip değmediği sorgulamaktır. Örneğin, çalışanlar için yapılan harcamalar da ne yazık ki çoğunlukla gider olarak yansıtılır. Oysa ki çalışanlarının sağlığını, yemek ihtiyacını, mutluluğunu düşünen firmalar, performansını da artırır.” diye konuştu.

17 Ekim 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz