Özkeçeci’ye sitem

AK Parti Gaziantep teşkilatında bir süredir devam eden istifa furyası gündemdeki canlılığını koruyor.

Özkeçeci’ye sitem

Geçtiğimiz günlerde Ali Babacan’ın partisine katılacağı gerekçesiyle partinin genç isimlerinden Tarık Güneş’in istifasının ardından bu kez de 15 yıldır AK Parti çatısı altında siyaset yapan Necati Binici’nin de istifa aşamasında olduğu öğrenildi. HABER’e konuşan Binici, partisinde eski sistem ve yapının deva ettiğinden yakındı. İl Başkanı Eyup Özkeçeci’ye fikirlerine önem vermediği için sitem eden Binici, olası bir istifanın ardından yeni kurulacak partilere katılacağının da sinyalini verdi.

AK Parti Gaziantep Teşikatı’nda 15 yıldır siyaset yapan deneyimli siyasetçi Necati Binici, partiden istifa edeceğine dair iddialara ilişkin HABER’e açıklamalarda bulundu. Partiden henüz istifa etmediği söyleyen Binici, henüz düşünme aşamasında olduğunu kaydetti. Oldukça sitemkar açıklamalarda bulunan Binici, “AK Parti’de yeniden yapılanma var. Ama maalesef yapılanma istediğimiz gibi gerçekleşmiyor. Eski sistem, eski yapı devam ediyor. Bu yapı değişmeli ki AK Parti’ye biraz heyecan gelsin. Biraz silkelensin istiyoruz. Ama maalesef böyle bir şey şu anda gözükmüyor.”

AK PARTİ GAZİANTEP TEŞKİLATI TALİMATLARA UYMUYOR MU?

Mevcut AK Parti Gaziantep İl Yönetimi’nin tavrını eleştiren Binici, fikirlerine önem verilmediği söyledi. Binici, “Birçok AK Parti’ye gönül vermiş fakat şu anda darılmış, kırılmış insanlar var.  Benimki kırılma değil, şu andaki yönetimdeki arkadaşlar bütün marifetleri kendilerinde görüp dışarıdaki insanları hesaba almıyorlar. Fikirlerine önem vermiyorlar. Dolayısıyla fikirlerinizin öneminin olmadığı bir yerde doğal olarak sıkıntı yaşarsınız. Sayın Cumhurbaşkanımızın şu anda vermiş olduğu bir talimat var: ‘Ne kadar küskün, dargın varsa toparlanın, birleşin, bütünleşin.’ Ama Gaziantep teşkilatında bu yok ne yazık ki.”

TALİMATLARA UYULSUN

AK Parti Gaziantep il teşkilatının cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatlara uyulmasını istediğini belirten Binici, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın verdiği talimatlara uyulmasını istiyoruz. Başka bir şey yok. Bugün İstanbul seçimi bir kırılma noktasıdır. Birlik olacağız, dirlik olacağız, başaracağız. Bu yapılmazsa üye olarak oturup tekrar düşüneceğiz. Çünkü yukarıdan gelen bir talimat var. O talimata teşkilat uymuyorsa, benim sorunum değil. O İl Başkanı’nın sorunu.”

GÖREV VERMEYE NİYETLERİ YOK

Partide aktif olarak bir görevi olmadığını söyleyen Binici, şunları kaydetti: “ Zaten görev verme niyetleri de yok. Farklı bir yapı var, o yapıyı devam ettirmek istiyorlar. Onu çözemiyorum. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı büyük bir çaba sarf ediyor. Tekrar partiyi toparlamak istiyor. Şu anda herkes Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptıklarıyla geçinmek ve hayatlarını sürdürmek istiyor. Bu olmaz. Teşkilat da Sayın Cumhurbaşkanı’na destek vermek zorunda.”

YENİ PARTİLERE Mİ KATILACAK?

Binici, istifasının ardından yeni kurulacak partilerde yer alacağına ilişkin iddialara şöyle yanıt verdi: “Eğer bu dediklerimiz gerçekleşmezse oturup tekrar düşüneceğiz. Ama bugünden yarına verilmiş bir kararımız yok. Her şey olabilir. Siyaset durağan değildir. Siyaset hareketlidir. Hele hele bizim gibi 30 yıldır siyasette yer alan insanlar bu 30 yıllık birikimini mutlaka bir yerlerde ortaya koyacaktır. Niçin? Şehir ve ülke için.”

ASIM GÜZELBEY’İN ETKİSİ OLMADI

Binici, Gaziantep Büyükşehir Belediye eski Başkanı Asım Güzelbey’in istifa kararında etkisi olmadığını da kaydetti. Binici, “Asım Güzelbey ile 30 yıllık bir arkadaşlığımız var. O benim bütün fikirlerime saygı duyar. Ben de onun fikirlerine saygı duyarım ama o Sayın Asım Güzelbey’dir ben Necati Binici. Bizim müşterek konularımız her zaman olacaktır. Ama bu hiçbir zaman birbirimiz etkileme anlamında değil, ortak fikirler noktasında her zaman buluşabiliriz. Her zaman istişareye açık insanlarız. Bugün asım Güzelbey’e istişareye açık olduğum kadar, İl Başkanı’na da istişareye açığım. Merkez sağdaki siyasetçiler buna özen göstermeli. Şu ana kadar istişare yapmadım. Bu tamamen kendi fikrimdir. Kararı da verecek olan benim. Bende biat kültürü yoktur. İstişare kültürü vardır. Bu yaştan sonra ortak noktamız ülkemiz, şehrimiz. Şehri ve ülkeyi yönetenlerle birlikte olmak, fikirlerimizi paylaşmak boynumuzun borcudur. Tabi talep gelir ise” ifadelerini kulandı.

29 Aralık 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz