OMURİLİK FELCİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzm. Dr. Meliha Hafız Parapleji (omurilik felci) hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

OMURİLİK FELCİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Parapleji, iki bacakta ve genellikle alt gövdede (mide bölgesi ve bel) hareket ve/veya hisyeteneğinin kaybıdır. Parapleji sebepleri genelde motorlu araç ya da motosiklet kazaları, kurşun yaraları ve düşmelerden kaynaklanan omurga hasarı sebebiyle oluşur. Parapleji ayrıca, omurga tümörleri, skolyoz ve spina bifida gibi travmatik olmayan faktörler sonucunda da oluşabilir. Skolyoz, spina bifida bazen parapleji sebebi olabilir.

Belirtiler nelerdir?

Omurilikhasarını hemen arkasında, hasarın olduğu bölgenin aşağısında hareket, his ve refleks kaybı oluşabilir. Hasarın nerede ve ne derecedeoluştuğuna bağlı olarak cinsel işlev bozukluğu, bağırsak ve mesane kontrolü kaybı da görülebilir.Omuriliğin tamamen hasar görmesi kısmen hasar görmesinden dahakötüdür. Omurilik tamamen zarar gördüğünde, hasarın olduğu bölgenin aşağısında artık hiçbir hareket ve his olmaz. Omurilikkısmen parçalandığındaysa, bu bölgede biraz hareket ve his görülebilir. Kısmi omurilik hasarlarında, sfinkterlerin kontrolü çoğunlukla bozulmamıştır. Her yıl yaklaşık11.000kişide, paraplejiyle sonuçlanan omurilik hasarı görülür.Omurilik hasarı olan kişiler ortalama yaklaşık31-40 yaş aralığındadır. Ancak, omurilik hasarı herhangi bir yaşta görülebilir.

Tedavi

Daha fazla ve kalıcı omurga hasarını önlemek için kaza yerinde paraplejili kişi özel bir tür tahtaya bağlanır. Omurgaya da beynebaskınınortadan kaldırılması gerekir. Omurganın ameliyat aracılığıyla doğru şekline tekrar kavuşması vekişininmümkün olduğu kadar kısa sürede bir rehabilitasyon programına başlaması tedavinin bir başka hedefidir. Zayıfkaslardandolayıkarınve bel bölgesine destek sağlamak için karnın etrafına bir bandaj sarılır.Sırtüstü yatma pozisyonundan tekerlekli sandalyede oturmapozisyonunageçildiğinde, tansiyonunanormal derecede düşük olmamasına dikkat etmesi önemlidir. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaynaklanan baskıdanoluşanyaraların da önlenmesigerekir. Kabızlığın önlenmesi için, paraplejili kişilere fazla kaloriden oluşan bir beslenme ve ayrıca ilaç verilebilir.

Medical Park Gaziantep Hastanesi,Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzm. Dr. Meliha Hafız rehabilitasyonprogramındanbahsetti:

‘’Rehabilitasyona alınan hastalara öncelikle pozisyon verilmelidir. Kontraktürler önlenmeli, sağlam olan kaslara güçlendirme yapılmalı.Hastaların durumuna uygun olan tilt table, yatak içi egzersizleri ve parallel barda çalışma programı ayarlanır.Transfer aktivitelerinin kazandırması önemlidir.Yardımcı cihazlarla ayakta durma ve yürüme çalışılır.Rehabilitasyona zamanında, geciktirmeden,kontraktürler oluşmadan başlamak gerekmektedir.Daha önemlisi tedaviden, parapleji gibi omurga felçleri basit kurallara uyarak önlemek mümkündür.Bu konuda yapılan halk salığı çalışmalara daha çok ihtiyacımız var.’’dedi.

13 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz