Öğrenciler sınava hazır mı?

Erdem Koleji Rehberlik zümresi başkanı Kürşat Eroğlu ile sınav öncesi gerçekleştirilen röportaj ile sınav esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler alındı.

Öğrenciler sınava hazır mı?

YKS ÖNCESİNDE VE YKS ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

-Öğrenciler sınava 1 – 2 gün kaldığında artık ders çalışmayı bırakmalı ve psikolojik olarak sınava hazırlanılmalıdır. Psikolojik olarak hassas olunan sınav öncesinde özellikle zor bir konuya çalışmak kafanızın iyice karışmasına ve moralinizin bozulmasına sebep olabilir. Sınavdan önce sakatlanmayla sonuçlanabilecek bazı sportif aktivitelerden, özellikle futbol ve basketbol maçlarından uzak durulmalı. Sizi sinirlendirecek ve moralinizi bozacak olaylardan uzak durmanız çok önemlidir. Sınavı bir ölüm – kalım meselesi gibi gören aşırı panik arkadaşlarınızın tesirinde kalmamalısınız. Psikolojinizi olumsuz etkileyen bu arkadaşlarınızın yerine, pozitif enerji aldığınız kişilerle vakit geçirmeniz sizi dinlendirecektir. Sınav akşamı belgelerinizi mutlaka hazırlamalısınız.

Sınava gireceğiniz binayı ve salonu önceden görmelisiniz. Sınavın başlamasına en az 1 saat kala sınavın yapılacağı binada olmalısınız. Bazı evhamlı öğrenciler sınavdan yaklaşık 2 saat önce sınav yerinde hazır bulunurlar ki, bu durum onların stresini arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Sınavda rahat edebileceğiniz bir kıyafeti tercih edin.

SINAV ESNASINDA ÖĞRENCİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

-Sınavın ilk 15 dakikasında heyecanlanmanız normaldir. Bunun bir zaaf olmadığını ve hemen herkesin az ya da çok bu heyecanı yaşadığını bilmeniz sizi rahatlatacaktır. Sınavın hemen öncesinde sanki bütün bildiklerinizi unutmuş gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Bu durum karşısında telaşa kapılmayın. Bunun gerçek olmadığını ve o an ki sınav psikolojisinden kaynaklandığını bilmelisiniz.

ÖĞRENCİLER SORULARI ÇÖZERKEN NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

-Üniversite sınavında % 20 oranında zor ve %10 oranında da çok zor sorulmaktadır. Bunlar öğrencilerin yavaşlamasına neden olan sorulardır. Bu sorular testin hemen ilk sayfasında karşınıza çıkabileceği gibi son kısımdaki sorulara da denk gelebilir. Dolayısıyla henüz ilk sorularda zorlanınca asla motivasyonunuzu kaybetmemeli ve fazla oyalanmadan sonraki sorulara geçmelisiniz. Eğer sınavdan koptuğunuzu fark ederseniz birkaç saniye zihninizi dinlenmeye ihtiyacı vardır demektir. Kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın, alnınızı ve şakaklarınızı ovarak veya sizi rahatlatacak başka bir dinlenme egzersizi yaparak 10-15 saniye gibi bir süreyi bu amaçla kullanınız. Dinlendiğiniz bu süreyi kayıp olarak düşünmeyin. Sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar dileriz.

28 Haziran 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz