ÖDÜL VE CEZA

FETÖ ile mücadelede başına gelmeyen kalmadı...

ÖDÜL VE CEZA

 Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Bay, 15 Temmuz Hain Darbe Kalkışması’ndan sonra FETÖ ile verdiği mücadelede hep cezalandırılan taraf oldu. FETÖ ile iltisaklı olduğunu iddia ettiği kişiler ödüllendirilirken, Erdal Bay’a kademe durdurmadan tutun maaş kesme cezasına kadar çeşitli cezalar verildi. Bay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tanıdığınız FETÖ’cüleri ifşa edin” çağrısıyla,  FETÖ’cü oldukları yönünde onlarca iddia bulunan isimleri CİMER’e şikayet etti. Bu şikayetlerde, şikayete konu olan isimler hakkında hiçbir işlem yapılmadı. GAÜN Rektörlüğü, iddiaları araştırmak ve soruşturmak yerine iddia sahibi Erdal Bay’ı cezalandırdı. Erdal Bay, FETÖ ile iltisaklı kişileri ihbarda bulunmaktan dolayı üniversite yönetimi tarafından hakkında beş soruşturma açıldı.  Kademe durdurma cezası verilerek, profesör olmasının yolu kapatıldı. Defaten maaş kesme cezaları aldı.

Gaziantep Üniversitesi’nde FETÖ ile mücadele eden Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdal Bay, verdiği mücadeleden dolayı Rektörlük tarafından çeşitli ceza ve mobbinglere uğradı.

HİLMİ BAYRAKTAR’IN SKANDAL GÖRÜNTÜLERİ

Ali Gür’ün Gaziantep Üniversitesi’ne Rektör olarak atanmasından sonra Prof. Dr. Hilmi Bayraktar, Rektör Yardımcılığı görevine getirildi. Bayraktar’ın, Türk Ocakları’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan açıklamalarının görüntüleri ortaya çıktı. Rektör Yardımcısı Hilmi Bayraktar, bu görüntülerden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla görevden alındı. Bu görüntüleri sızdıran kişinin Doç. Dr. Erdal Bay olduğu öne sürülerek, Türk Ocakları’ndan ihraç edildi.

FETÖ YAFTASI ELLERİNDE PATLADI

Üniversite camiasında vatansever ve milliyetçi kişiliğiyle tanınan Doç. Dr. Erdal Bay, hakkında FETÖ iftirası atıldı. Bay, bu iftiralar karşısında, Cumhuriyet Savcılığı’na hiçbir çağrı gelmeden bizzat kendisi başvurdu. Bay, savcılıkla yaptığı görüşmede; “Ömrüm boyunca FETÖ ile PKK’yı aynı kulvarda gördüm.  Bana ha FETÖ’cü demişler ha PKK’lı demişler. Bu iftirayı atanlardan ben davacıyım. Ben, vatanını ve milletin seven bir akademisyenim. FETÖ ile 15 Temmuz’dan öncede mücadele eden biriyim. Bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.

Hakkında yapılan iftiraların gerçeklik payı olmadığı anlaşılması üzerine Erdal Bay hakkında mobbing ve baskılar üniversite içinde devam etti.

FATİH ÖZMANTAR DEKAN YAPILDI, ERDAL BAY CEZALANDIRILDI

Rektör Ali Gür’ün göreve gelmesinden sonra üniversite yönetiminde bazı isimler hakkında FETÖ iltisakları olduğu iddiaları ortaya atıldı. FETÖ’den ihraç edilen, yargılanan, tutuklanan ve KHK veya OHAL Komisyonu kararlarıyla görevlerine geri dönen isimler, Ali Gür’ün himayesindeki isimlere ifadelerinde yer verdiler. Bu kişiler, FETÖ sohbetlerine katıldıklarını itiraf ederlerken, bu sohbetlerin Rektör Ali Gür ve Öğretim Üyesi Fatih Özmantar’ın organizasyonundan yapıldığını öne sürdüler. Son olarak Ömer Faruk Vural, Fatih Özmantar’ın FETÖ ile iltisaklı olduğu konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Doç.Dr. Erdal Bay, Ömer Faruk’un ifadeleri doğrultusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ayrıca CİMER’e ihbarda bulundu.

ÖDÜL BEKLEMEDİ CEZALANDIRILDI

Doç. Dr. Erdal Bay, yaptığı bu suç duyuru ve ihbarlarından dolayı üniversite yönetimi tarafından çeşitli cezalara çarptırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tanıdığınız FETÖ’cüleri ifşa edin” çağrısı üzerine şikayet ve ihbarlardan bulunan Doç.Dr. Bay’a mobbing uygulanmaya ve çeşitli cezalar verilmeye başlandı.

PROFESÖRLÜĞÜNÜN ÖNÜ KESİLDİ

Doç.Dr. Erdal Bay, bu yaptığı ihbar ve şikayetlerden dolayı Rektörlük tarafından soruşturmalar açıldı, hakkında 5 değişik ceza verildi. Rektör Ali Gür’ü tehdit ettiği iddiasıyla 3 yıl kademe durdurma cezası verildi. Bu ceza daha sonra 1 yıla indirildi. İki yıllık ceza ise maaş kesme cezasına çevrildi. Rektör Ali Gür ile İngiltere’de birlikte görev alan ve hakkında FETÖ iddiaları bulunan Fatih Özmantar, hakkında iddialara rağmen dekan yaptırıldı.

TEKLİFLER ENGELLENDİ

Gaziantep eski milletvekili Şamil Tayyar televizyon programında açıkça Fatih Özmantar ismini vererek,  “sohbetleri organize eden kişi enstitü müdürü yapılıyor ama sohbetlere götürdüğü kişi ihraç ediliyor” diyerek Gaziantep Üniversitesindeki FETÖ mücadelesinin yanlış yürütüldüğünü iddia etmişti. İddia sahiplerinden biri olan Erdal Bay’a ise defaten maaş kesme cezaları verildi. Erdal Bay’a bazı üniversitelerden teklifler gelmesine rağmen Rektör Ali Gür’ün bu teklifleri engellediği ve Erdal Bay’ı göndermediği öne sürüldü.

MOBBİNG VE CEZADA SON PERDE

Erdal Bay, Fatih Özmantar’ın FETÖ iltisakları iddiasını Cumhuriyet Savcılığı ve CİMER’e taşımıştı. CİMER’e yaptığı şikayetten dolayı Fatih Özmantar'ın Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatı ve iltisaklı olduğuna yönelik iddialarının; asılsız, mesnetsiz ve iftira içeren beyanlar olduğu iddia edilerek hakkında disiplin soruşturması açıldı. Yapılan soruşturma sonucunda maaş kesme cezası verildi. Doç. Dr. Erdal Bay, hakkında FETÖ’cü olduğu iddiaları bulunan ve yine hakkından savcılığa suç duyurusunda bulunulan isimlerin halen görevde olmasını CİMER’e şikayet etti. Ceza gibi bir ödül ile karşılaştı. Bay, hakkında Gaziantep Üniversitesi’nde 5. kez soruşturma açıldı.

ŞİKAYET HAKKI ENGELLENDİ

 Hakkında FETÖ’cü olduğu iddiasında bulunduğu Fatih Özmantar’ı CİMER’e şikayet eden Bay, ciddiye alınacak bilgi ve iddialarda bulundu. CİMER’e yaptığı şikayette gizlilik ihlal edilerek Erdal Bay’ın şikayeti Rektörlük makamına iletildi. Anayasa ile güvence altına alınan dilekçe hakkının ve CİMER'e şikayet etme hakkının engellenmeye çalışıldığı gerçeğini ortaya çıkardı.

ŞİKAYET ALİ GÜR’E NASIL OLUŞTU?

Bay, CİMER başvurusunun rektörlüğün eline nasıl geçtiği ile ilgili gerekli yasal girişimlerde bulundu. CİMER başvurusunun esas ilgili kişisi Rektör Ali Gür olmasına rağmen CİMER başvuruları kurum amiri ile ilgili ise bir üst kuruma gitmesi gerekiyordu. Bu durumda başvurunun kendisi hakkında şikayet bulunan kişiye teslim edilmesi endişeye sevk etti.

ÖZMANTAR HAKKINDA NEDEN İŞLEM YAPILMADI?

Ömer Faruk Vural tarafından verilen yazılı ifadenin neden dikkate alınmadığını sorgulayan Bay, Ömer Faruk Vural tarafından verilen bu savunmada da eğitim fakültesinde sohbetlere katılan 5 kişiden birinin Fatih Özmantar olduğunu belirttiğini öne sürdü. Ömer Faruk Vural tarafından verilen bu yazılı ifade dikkate alınmadı. Kim veya kimler tarafından örtbas edildi. Bu komisyon bazen sadece bir nedenden dolayı onlarca kişiyi ihraç etmesine rağmen biri hakkında açıkça “bizi sohbetlere götüren kişi Fatih Özmantar’dı” denmesine rağmen neden işlem yapılmadı.

YAVUZ COŞKUN’UN BİLGİSİ NEDEN ALINMADI?

15 Temmuz sonrası ihraç edilen bir isim tarafından eski Rektör M. Yavuz Coşkun’a Fatih Özmantar’ın FETÖ’cü olduğu söylendiği ifade edildi. Yavuz Coşkun’un bu konuda bilgisine ve ifadesine başvurulmadığı öğrenildi. Erdal Bay’a açılan bu son soruşturmanın kasıtlı olarak yapıldığı öne sürüldü.

FATİH ÖZMANTAR HAKKINDA İLGİNÇ DETAYLAR

Gaziantep Üniversitesinde FETÖ’den ihraç edilen biri ile tek yayını olduğu için ihraç edilen kişiler de oldu, Fatih Özmantar’ın ortak çalışmalar yaptığı arkadaşlarının neredeyse tamamı ihraç edildi ve birçoğu görevine iade edildi. Bu kişiler içerisinde sadece Fatih Özmantar hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Kişinin web sayfalarında yayınladığı özgeçmişlerinde de bu durum açıkça görüldü.  https://scholar.google.com.tr/   bu siteye giriş yapılarak şu anahtar kelimelerle arama yapılınca yayın yaptığı isimler çıkmaktadır. Fatih Özmantar Erhan Bingölbali / Fatih Özmantar Servet Demir. Fatih Özmantar Ali Bozkurt / Fatih Özmantar Yılmaz Sağlam Fatih Özmantar /Yusuf Koç.

 

Soldan sağa: Servet Demir(İhraç) Fatih Özmantar, Yılmaz Sağlam(İhraç-İade Edildi)  Erhan Bingölbali (İhraç-İade Edildi) Ali Bozkurt (Açığa Alındı/ Geri Döndü) Yusuf KOÇ (İhraç Edildi/İade Edildi)

O ÇALIŞMALAR NELER?

Fatih Özmantar birçok projede görev aldı. Bunlardan bazıları ile ilgili bilgiler şunlar; Fatih Özmantar TÜBİTAK tarafından “İlköğretim Öğretmenlerinin Fen Ve Matematik Alanlarında Mesleki Gelişim Modeli Ve Bu Modelin Yaygınlaştırılması” başlıklı 108K330 numaralı projede yer aldı. Bu projeyi ilginç kılan noktalardan biri projenin TÜBİTAK tarafından SOBAG kapsamında desteklenen en yüksek bütçeli proje olmasıdır. Diğer en önemli nokta ise projede Fatih Özmantar haricinde tüm proje ekibinin  (EB, YS, SD, AB, YK) ihraç edilmesi veya açığa alınması oldu.  Fatih Özmantar’ın içinde yer aldığı bir diğer proje “Matematik Öğretmen Adaylarına Teknolojiye Yönelik Pedagojik Alan Bilgisi Kazandırma Amaçlı bir Program Geliştirme” adlı projedir. Hatice Akkoç (Marmara Üniversitesi) tarafından yürütülen bu projede yine bir önceki projede yer alan isimler bulunmaktadır. Fatih Özmantar FETÖ’nün hakim olduğu FATİH projesinde yukarıda belirtilen isimlerle (SD, EB) birlikte görev almıştır. Bu görevde neler yaptığını ve aynı üniversiteden aynı fakülteden 3-4 kişinin aynı projeye nasıl alındığını açıklamalıdır.”

ÖDÜL VE CEZA

15 Temmuz’dan önce üniversitede FETÖ sohbetleri yapan, Van depreminde himmet adı altında para topladığı iddia edilen, FETÖ’cülerle çeşitli yayın ve projelerde yer alan Fatih Özmantar, hakkında bulunan iddialara rağmen Rektör Ali Gür tarafından dekan yapılarak ödüllendirildi. Bu iddiaların peşini bırakmayan Doç. Dr. Erdal Bay ise mobbing ve baskılarla cezalandıran akademisyen oldu.

 

 

28 Temmuz 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
Doğrudan Cumhurbaşkanlığı teftiş kurulu görevlendirilip derinlemesine soruşturma açılmalı. Sayın Valimiz konuyu yakından takip etmeli. 15 Temmuzdan önce feto vardı,hala var. Gaziantep'in fetonun üyelerinin sinme merkezi olduğunu düşünüyorum. Gaziantepteki bütün teşkilatların,başkanların devlet memurlarının iş adamlarının çok detaylı sicil taraması yine Cumhurbaşkanlığı müfettişlerince kontrol edilmelidir. Tabi buna rağmen fetocuların şehrimizden tamamen silineceğine inanmıyorum. Hoca gibi daha pek çok masumun haksız muamele gördüğü gibi pek çok fetocuda dışarda kamufle olmak için kurban arıyor. İlimizde aksini iddia edenler de fetocudur. Son söz;FETOCULARIN AZILILARI HALA DIŞARDA,BİRBİRİNİ KOLLAYARAK YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR,DEVLETİMİZİN GÜCÜ YETMİYOR, ZAVALLI ŞEHRİM.
Mevlüt Ceyhun30 Tem 2019 13:48:35
Habire yazıyorsunuz, ortada hiçbir şey yok, kimsenin kulağı duymuyor, adama bir şey olduğu yok, boşuna uğraşmayın olacağı da yok.
Hepsi laf30 Tem 2019 10:20:25