ODTÜ’den sonra 2. sıradaydık

İyi Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, HABER’e yaptığı ziyarette kent ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

ODTÜ’den sonra 2. sıradaydık

 Aynı zamanda Gaziantep Üniversitesi’nin de eski rektörü olan Filiz, görevi bıraktığında üniversitenin durumunun iyi olduğunu belirterek, “2003 yılında uluslararası yayın sıralamasında devlet üniversiteleri içerisinde ODTÜ’den sonra 2. sıradaydık" dedi.

İyi Parti Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Filiz, gazeteniz HABER’i ziyaret ederek, İmtiyaz Sahibi Ruhi Aytaç ile bir araya geldi. Hüseyin Filiz, yerel seçimlerden ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krize, sağlıktan eğitime, sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. Filiz, yerel seçimler öncesinde İYİ Parti ile CHP arasında bir ittifakın konuşulmadığını söyledi. Filiz, “Halk, belirli bölgelerde kendi ittifakını yapabilir” dedi.

MİLLETVEKİLİ FİLİZ NASIL SİYASET ARENASINA KATILDI?

1 Kasım 2017’de yaş hallinden dolayı emekli olduğunu anlatan Milletvekili Filiz, Meral Akşener’in isteği ile siyaset arenasına atıldığını kaydetti: “1 Kasım 2017’de de yaş hallinden emekli oldum. Otururken birden bire siyasetin içine girdik. Ben başvurmadım. Meral Akşener’in isteğiyle aday oldum. ‘Hocam illa aday ol’ dediler.”

AKADEMİDE MOTİVASYON ÖNEMLİ

Aynı zamanda Gaziantep Üniversitesi’nde de bir zamanlar rektörlük yapan Filiz, görevi bıraktığında üniversitenin durumunun iyi olduğunu anlattı. Filiz, “Ben rektörlüğü bıraktığımda durum iyiydi. 2003 yılında uluslararası yayın sıralamasında devlet üniversiteleri içerisinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)’nden sonra 2. sıradaydık. Vakıf üniversiteleri ile birlikte 5. sıradaydık. Bir önceki yıl da Hacettepe ile ikinciliği paylaşmıştık. Bizim hep böyle yükselen trendimiz vardı. 11, 12, 7, 6. sıralardaydık. Tabi bu rektörün yaptığı bir iş değil. Akademik personelin yaptığı. Motivasyon önemli. Biz o motivasyonu o zamanlar iyi sağladık” diye konuştu.

EĞİTİM SİSTEMİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Türkiye’deki eğitim sisteminin daha fazla zaman kaybetmeden gözden geçirilmesi gerektiğini de belirten Filiz, açıklamasını şöyle tamamladı: ”Eğitim sistemi yeniden gözden geçirilmeli ve ilkokuldan itibaren çocuklarımızın, kendilerini iyi ifade edebilmeleri, okuduklarını anlamaları ve silgi kullanmadan, ilk defa da doğru yapabilme becerilerini kazandıracak şekilde düzenlemeler getirilmelidir. Ülkemizin yaşadığı sorunların temelinde ne yazık ki eğitim sistemimizdeki yanlışlar da var. Bunu düzeltmek kesinlikle bizlerin elinde. Mevcut iktidar biran önce eğitim sistemimizi gözden geçirip, gerekli düzenleme ve reformları hayata geçirmelidir. Yapısal ve sistemdeki belirsizliklere bağlı olarak öğrenci, öğretmen ve velilerin bu anlamda yaşadıkları sorunlar giderilmelidir. Özellikle son yıllarda eğitim sisteminde yaşanan karmaşa ve belirsizlikler mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir. Ülkemizde şuan uygulamada olan eğitim sisteminden memnun olanların oranı çok düşük. Eğitimde alınacak mesafe ülkemizi de her alanda ileriye taşıyacaktır.”

25 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz