Neden başvurdular?

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, sığınmacıların kendi ülkelerine geçerek orada teröre karşı yürütülen mücadeleye katılmalarının önünde bir engel bulunmazken neden askerlik şubelerine başvurduklarını Başbakan’a sordu.

Neden başvurdular?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Salı günü partisinin grup toplantısında, kimi Suriyelilerin, Suriye'de yürütülen operasyonlara katılmak üzere askerlik şubelerine başvuru yaptıklarına değinerek onlara teşekkür etmesi, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Askerlik şubelerinin yetki ve sorumlulukları ilgili kanun ve diğer mevzuat düzenlemeleriyle belirlenmişken, sığınmacıların başvuruları hakkında nasıl bir işlem yapıldığı, sığınmacıların kendi ülkelerine geçerek orada teröre karşı yürütülen mücadeleye katılmalarının önünde hiçbir engel bulunmazken neden askerlik şubelerine başvuru yapıldığı soruları gündeme geldi.

MERAK KONUSU

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, verdiği bir önergeyle konuyu Meclis gündemine taşıdı. Önergesinde, “ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerden askerlik çağına gelmiş, eli silah tutabilecek olan 500 bin civarındaki Suriyeli erkeğin neden ülkelerinin savunmasına katılmadıkları kamuoyunda her zaman merak konusu olmuştur” diyen Ekici, bu merakın özellikle Mehmetçiğin Zeytin Dalı operasyonunda kahramanca mücadelesiyle birlikte daha da arttığını kaydetti.

1 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz