NAKSAN’da karar günü

Gaziantep'te FETÖ'nün "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'e yönelik 25 sanığın yargılandığı dava bugün devam edecek.

NAKSAN’da karar günü

 2 yıldır davaya bakan 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Murat Çolak Bursa Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atanırken, davanın iddianamesini hazırlayan Savcı Cem Saklıca da Nazilli Cumhuriyet Savcılığı görevine atanmıştı. Bugünkü duruşmada yeni mahkeme heyetinin karar vermesi bekleniyor.

MAHKEME HEYETİNDE KİMLER VAR

Mahkemeye Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliğinden 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanan Adnan Yılmaz başkanlık edecek. 9. Ağır cezaya ayrıca hakim Tuğba Apaydın Aksoy ve hakim Gökhan Özgan üye olarak atandı.

4’Ü TUTUKLU 25 SANIK DİNLENECEK

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada, yaklaşık iki yıl önce kayyum atanan Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 25 sanık bir kez daha hakim karşısına çıkacak.

DAVA SABAH SAAT 10:00’DA BAŞLAYACAK

Sanıklar, "Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarından yargılanacak. Daha önce 5. kez hakim karşısına çıkan sanıklar, bugün 12. kez hakim karşısında olacak. 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava saat 10:00’da başlayacak.

İDDİANAMEDEN

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan 628 sayfalık iddianamede, Naksan Holding bünyesinde 51 şirketin bulunduğu, yapılan inceleme sonucunda bu şirketlerin FETÖ/PDY terör örgütünün sermayesi ile ticari alanda faaliyette bulunmak üzere kurulduğu ve örgüte ait bir iktisadi işletme olduğu belirtildi. Nakıboğlu ailesinin, şehrin çeşitli yerlerindeki iş yeri, konut, iş hanı gibi taşınmazları satarak yaklaşık 2 milyon lirayı başka bir hesaba aktardığına işaret edilen iddianamede, kayyum atanmasından önce de holdingin içinin boşaltıldığı bilgisine yer verildi. İddianamede ayrıca, holdingin yöneticilerinden tutuklu sanık Taner Nakıboğlu'nun, örgütün sözde "bölge abisi" firari sanık Mehmet Kocatürk ile sık sık toplantılar yaptığı ve il mütevelli heyetinde bulunduğu aktarıldı.

8 Kasım 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz