FELÇ KALMAKTAN KORKUYORUM

NAKSAN Davasının 2. gününde tanık beyanlarının ardından Taner ve Cahit Nakıboğlu'na söz verildi. Her iki sanıkta tahliye ve beraatlarını talep etti. Cahit Nakıboğlu, 14 çeşit rahatsızlığı bulunduğunu felç olmaktan korktuğunu ifade ederek beratını ist

FELÇ KALMAKTAN KORKUYORUM

Duruşma savcısı zanlıların tutukluluk hallerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti birazdan kararını açıklayacak.

Gaziantep’te Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “para kasası” olduğu iddia edilen Naksan Holding’in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu’nun da aralarında bulunduğu 25 sanığın yargılanmasına devam edildi.

9.Ağır Caza Mahkemesi’nde görülen dünkü davada Mahkeme Başkanı Murat Çolak’ın rahatsızlığı nedeniyle yarıda kalan duruşmaya 7. Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak’ın başkanlık etti.

Başkan Kumhak, tanıkların Cahit ve Taner Nakıboğlu’nu, “Bey” diye hitap etmeleri üzerine uyarıda bulunarak, “ Burada beyleri yargılamıyoruz. Soyadlarıyla hitap edin” dedi.

Mahkemede tanık olarak dinlenen Ramazan A, Naksan Holding'e bağlı şirkette çalıştığını ifade etti.

İşçilere dağıtılan gayri resmi maaştan "yardımlaşma" adı altında para kesildiğini anlatan Aktaş, "Bu para ihtiyaç sahiplerine borç karşılığı veriliyordu. Bunun takibini personel müdürü yapıyordu. 'Şu anda o paralar nerede' diye sorduğumuzda yanıt vermiyor ve kendisinin de bilmediğini söylüyor. 2006 yılında takiben ev almamıza yardımcı olmuşlardı, bunun karşılığında personel müdürü açık senet imzalattı, onların da kendisinde olmadığını söylüyor. Kendisini mahkemeye verdiğimde, beni odaya çağırıp işten atma ve iftira atma şeklinde tehdit etti. Bu senetlerin bulunmasını ve paranın nereye gittiğinin açıklanmasını istiyoruz. Personel müdürü olan kişi, ucuz bir arabaya binerken şimdi lüks otomobile biniyor." diye konuştu.

"NE BİLİYORSAN ANLAT"

Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak'ın "Bu davayla ilgili ne biliyorsun onu anlat" uyarısı üzerine tanık Ramazan A, sanıkların terör örgütüne üye olup olmadığını bilmediğini söyledi. Bunun üzerine Kumhak, soruşturma esnasında "paranın himmet adı altında toplandığı ve Gülen cemaatine gittiği" şeklinde ifade verdiğini hatırlattı.

Ramazan A, "Fabrikada sorunlar yaşanmaya başlandığı sırada Osman Nakıboğlu'nun (firari sanık) 'bekleyin, sabredin 7. ya da 8. ayda her şey düzelecek sıkıntılar bitecek' demesini, darbe girişiminin yaşanmasından sonra darbe girişiminden haberinin olduğu düşündük." diye konuştu.

Tanık Mehmet A. da Emre Nakıboğlu'nun (tutuksuz sanık) yanında çalıştığını anımsatarak, "Nakıboğlu'ndan 3 kez poşet içerisinde para alarak, kayınbabasına götürdüm. Paranın ne kadar olduğunu bilmiyorum." dedi.

Tanık İsrafil Ç. ise Taner Takıboğlu ile 2007 yılında yapının içerisindeyken tanıştığını belirterek, "Vakıf mütevellisinde beraber olduk. Zirve Üniversitesi (KHK ile kapatılan) yapıldı ancak iyi gelirler elde edemedik, 2012 yılında menkuller satıldı. Naksan Holding'in FETÖ'nün 'para kasası' olduğunu duymadım. Kasa, il imamıydı." dedi.

Tutuklu Taner Nakıboğlu'nun tanığa müdahale etmek istemesi üzerine Başkan Kumhak tarafından uyarıldı.

Tanıkların dinlenmesinin ardından mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Cem Saklıca, henüz dinlenmeyen tanıkların bir sonraki celsede hazır edilmesi ve eksiklerin giderilmesi için tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Savunmasını yapan Cahit Nakıboğlu, savunmasında FETÖ ile bağı olmadığını ve FETÖ'nün para kasası olmadıklarını tam tersine babadan, dededen kalan arsaları satıp şirkete finans desteği sağladıklarını söyledi. Cahit Nakıboğlu, "14 çeşit hastalığım var. Damarlarım tıkalı. By-Pass olmam gerekiyor. Ölmekten değil felç olmaktan korkuyorum. Büyük oranda felç riskim var" dedi.

Taner Nakıboğlu ise savunmasında, tanık ifadeleri ile FETÖ bağının olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Taner Nakıboğlu, "İl mütevellisinde yer alan İsrafil Çalışkan tanık olarak ifade verdi. Benim İl Mütevellisinde olmadığımı söyledi. Hakkımda ve hakkımızdaki iddialar tamamen belgesiz ve tanık ifadesi olmayan iddialardır. Bu nedenle tahliyemi ve beraatımı istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Cahit ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun mevcut delil durumunu dikkate alarak tutukluluğunun devamına karar verip eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

21 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz