Mimarlardan saldırıya tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı şehit cenazesi sırasında uğradığı saldırı üzerine TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı H. Özgür Girişken, tarafından basın açıklaması yapıldı.

Mimarlardan saldırıya tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'nın Çubuk İlçesinde katıldığı şehit cenazesi sırasında uğradığı saldırı üzerine TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı H. Özgür Girişken, tarafından basın açıklaması yapıldı.

Girişken, “Mimarlar Odası olarak; baskı ve saldırılar karşısında insanlığın ve Cumhuriyetin kuruluş değerleri olan demokrasi, temel insan hak ve özgürlüklerini engelleyen hiçbir ayrım ve kısıtlamanın yaşanmadığı bir gelecek için mücadele ve çabalarımızı dayanışma içinde sürdüreceğimizi vurguluyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı asker cenazesinde saldırıya uğramasına ilişkin tepkiler devam ediyor. Çirkin saldırıya TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nden de tepki geldi. Oda adına açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı H. Özgür Girişken, şu ifadeleri kullandı: “ 19 Nisan 2019 Cuma günü Hakkâri İli Irak sınırındaki Çukurca İlçesi’nde askeri üs bölgesine yapılan silahlı saldırı sonucu dört askerimiz şehit olmuştur. Yaşanan saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlilerinin ailelerine, yakınlarına ve bütün yurttaşlarımıza başsağlığı diliyor, saldırıya uğrayanlara ve yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşam hakkına kast eden insanlık suçu tüm saldırıları kınıyor; bölge coğrafyasında kaygıyla izlediğimiz terör, şiddet ve çatışma süreçlerinin; toplumsal birlikteliği güçlendirecek barışçıl ve akılcı politikalar yoluyla aşılabileceği umudu ve inancımızı vurguluyoruz. 21 Nisan 2019 Pazar günü ise, Hakkâri’de şehit olan Yener Kırıkçı'nın Ankara İli Çubuk İlçesi’ndeki cenaze törenine katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı düzenlenmiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü koşullarda; anayasal, demokratik yapıların baskı ve saldırılar yoluyla sindirilmeye çalışılmasını reddediyor; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve barış gibi evrensel ilkeler ekseninde oluşan toplumsal birlikteliği ve beraberliği değerli buluyor; bu birlikteliğin sürdürülmesi için çaba gösterilmesini önemsiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı şahsında; toplumsal barışa ve birlikteliğe, ülkemizin geleceğine karşı yapılan baskı ve saldırıları kınıyor; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Mimarlar Odası olarak; baskı ve saldırılar karşısında insanlığın ve Cumhuriyetin kuruluş değerleri olan demokrasi, temel insan hak ve özgürlüklerini engelleyen hiçbir ayrım ve kısıtlamanın yaşanmadığı bir gelecek için mücadele ve çabalarımızı dayanışma içinde sürdüreceğimizi vurguluyoruz.”

22 Nisan 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz