Metro HORECA Günleri Gaziantep buluşması gerçekleşti

Metro Toptancı Market’in gastronomi profesyonelleri ile sektördeki yenilikleri, yeme-içme alışkanlıklarındaki eğilimleri, Türk mutfağının yerel değerlerini konuştuğu HORECA Günleri dördüncü yılını kutluyor.

Metro HORECA Günleri Gaziantep buluşması gerçekleşti

25 Nisan’da İstanbul’da başlayan HORECA Günleri, Türkiye’nin farklı noktalarını ziyaret ediyor.

Metro Toptancı Market’in, Türkiye’nin yerel değerlerine sahip çıkmak ve “profesyonellerin güçlü iş ortağı olmak” hedefiyle gerçekleştirdiği etkinliklerden biri olan HORECA Günleri başladı. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen HORECA Günleri, İstanbul, Ankara’dan sonra Gaziantep’te devam eden etkinlik toplamda 5 Metro mağazasını dolaştıktan sonra 11 Mayıs’ta Mersin’de sona erecek.

Türk mutfağını ve değerlerini hak ettiği noktaya ulaştırma hedefiyle çalışan Metro Toptancı Market bu yıl, HORECA Günleri’nde Türkiye yeme içme alışkanlıkları neler, coğrafi değerlerimize nasıl sahip çıkarız, sektör profesyonelleri iş yaşamlarını dijital araçlarla nasıl kolaylaştırıyor gibi birçok önemli soruya cevap aramak için yola çıktı. Gaziantep Metro mağazasında gerçekleşen etkinlik boyunca profesyonel şefler yerel ürünlerin hikayelerini anlatırken, Şef Eyüp Kemal Sevinç ve ekibi “Ramazan’da Türk Mutfağı” konulu lezzetli ikramlarıyla katılımcıların beğenisini topladı. 

Gaziantep’in ardından Metro HORECA Günleri; 10 Mayıs’ta Adana’da ve 11 Mayıs’ta Mersin’de olmak üzere toplam 5 farklı noktada gerçekleştirilecek.

9 Mayıs 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz