Mayıs’ta en çok Dolar kazandırdı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Finansal Yatırım Araçları Reel Getiri Oranları Mayıs ayı sonuçları değerlendirildi.

Mayıs’ta en çok Dolar kazandırdı

Finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek getirinin Amerikan Dolarında gerçekleştiği bildirildi.

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %2,38, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %4,12 oranlarıyla Amerikan Doları'nda gerçekleşti.

Euro ve altın da kazandırdı

Aylıkta Dolardan sonra külçe altın ve Euro yatırımcısına en fazla kazandırdı. Yüzde 9,02 oranı ile en çok BIST 100 (borsa), sonra ise %2,98 oranında Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yine Dolar olurken borsa yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değerlendirmeye göre ise altın yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde borsa en çok kaybettirdi.

Yıllıkta da şampiyon Dolar

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Yıllık en yüksek reel getirinin Dolarda gerçekleştiği belirtildi. Diğer taraftan borsa, yıllıkta yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

10 Haziran 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz