MARKETLERDE YENİ DÖNEM

Gaziantep İl Pandemir Kurulu Vali Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda birçok yeni karar alındı.

MARKETLERDE YENİ DÖNEM

Buna göre artık alışveriş merkezleri ve marketlerde, kişilerin içeri girerken otomatik sayaçla sayılarak girişin dış kısmı ile içeride muhtelif yerlere yerleştirilecek skorboardlarda ziyaretçi ve çalışan sayısı rakam olarak gösterilecek. Uygulama, bütün iş yerleri için geçerli olacak.

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu Toplantısı’ndan önemli kararlar alındı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanlar başta olmak üzere tüm vatandaşların maske takması sağlanacak.

İŞTE O KARARLAR

Müftülüğün iftar, mevlit gibi salgının yayılmasına ortam hazırlayarak toplum sağlığını tehlikeye sokacak etkinlikler kapsamında alınacak tedbirler konusunda uyarılması. Cenaze olan mahallelerde denetimlerin arttırılarak takibin yapılması, cenaze ve taziye evlerinde toplu bulunmaların önüne geçilmesi.  Mevlithanların takibe alınması. Mevlithanlık yapabilmek için kişilerin İl Müftülüğünce eğitime tabii tutulması ve sertifikalandırılarak mevlithanlık müessesinin kayıt altına alınması, yapılacak mevlitler için önceden İl Müftülüğünün bilgilendirilerek önlem alınması yönünde karar alındı.

BERBERLER İÇİN SİPERLİK

Arefe ve bayram günü (toprak günü) mezarlık ziyaretlerinin yapılmasının önlenmesi, konu hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi de toplantıda görüşüldü. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, bayram nedeniyle oluşabilecek yoğunluk nedeniyle önleyici tedbirler alınacak  ve söz konusu işletmeler için siperlik temin edilecek. Berberler, kuaförler ve güzellik salonlarında randevu sistemi ile çalışma esasına uyulması noktasında denetim merci olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek yazılım bir an önce faaliyete geçirilecek. 

MARKETLERDE YENİ DÖNEM

Bayram alışverişi nedeniyle oluşabilecek yoğunluğu önleyici tedbirler de alınacak. Alışveriş Merkezleri ve marketlerde, kişilerin içeri girerken otomatik sayaçla sayılarak girişin dış kısmı ile içeride muhtelif yerlere yerleştirilecek skorboardlarda ziyaretçi ve çalışan sayısının rakam olarak gösterilecek. Uygulama bütün iş yerleri için geçerli olacak. Alışveriş Merkezlerinin girişinde takip sisteminin etkin rol oynayarak özellikle 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı çocukların tespit edilecek. Mahallelerde konuyla ilgili bilgilendirmenin yapılarak kurallara riayet edilmesinin sağlanacak.  Özellikle taşra mahallelerde vatandaşlar yönelik anons geçilerek uyarılarda bulunulacak.

FAHRİ SAĞLIK ELÇİLERİ EKİBİ OLUŞTURULACAK

Bağ evleri, özellikle site şeklindeki bağ evlerinin denetlenecek. Muhtarlar tarafından mahallelerde 8-10 kişiden oluşan Fahri Sağlık Elçileri Ekibi oluşturularak bilgi akışı ve geri dönüşlerin iletişim kanalıyla toplanması, yapılacak bir yazılımla hangi yerlerin denetleneceği veya taranacağı noktasında planlamanın olacağı bir modelin oluşturulması kararı da alındı.

KAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ DÜZENLEME

Valilik açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: “Belli sayıda işçi çalıştıran fabrikalarda iş sağlığı ve güvenliği açısından iş güvenliği uzmanı çalıştırmak, bu uzmanların Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık İl Müdürlüğü tarafından pandemi için neler yapıldığı, eylem planlarının ne olduğu, salgının bulaş riskini azaltmak için ne gibi tedbirler alındığı hususunda yol gösterici mahiyette eğitimsel denetimlerin yapılmasının sağlanarak iş güvenliği uzmanlarının veya OSGB hizmet vericilerinin fabrikalardaki bulaş riskini azaltmak için devreye sokulması.  Kızılay gibi kan bağışı alınan yerlerde bağışçının yani donörün bulaşıcı hastalıklar riski yönünden taranırken Korona Virüsü yönünden de taranması. Kan bağışı yapılan sedyeler arası mesafenin kurallara uygun gerekirse aralarında paravan olacak şekilde düzenlenmesi.

EV HANIMLARININ BİR ARAYA GELMESİ YASAKLANACAK

Ramazan Bayramı öncesinde özellikle ev hanımlarının yuvalama ve kurabiye yapmak için bir araya gelmelerinin önüne geçilmesi noktasında sosyal medya ve basın kullanılarak uyarılarda bulunulması, toplu yapımın yasaklanması.  Yaz aylarının gelmesi ile birlikte dondurmaya olan rağbetin  artması sebebiyle açıkta külah dondurma satışının yapıldığı işletme-seyyar satıcıların Tarım İl Müdürlüğü tarafından denetimlerinin yapılarak takip edilmesi. “

 

 

20 Mayıs 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz