KİŞİYE ÖZEL DOĞALGAZ

Şehitkamil İlçesi’ne bağlı 400 haneli Büyükpınar Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar yıllardır doğalgaz aboneliği alabilmek için mücadele ediyor.

KİŞİYE ÖZEL DOĞALGAZ

Mahallede sadece 20’ye yakın kişiye abonelik verildi. Vatandaşlar yıllardır verdikleri mücadeleye rağmen bir türlü evlerine gaz bağlatamadılar. Zorlu Enerji tarafından çeşitli iddialarla taleplerinin reddedildiğini söyleyen vatandaşlar, mahallede kişiye göre abonelik verildiğini söylüyor.

Gaziantep’in Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Büyükpınar Mahallesi’nde yıllardır doğalgaz mağduriyeti yaşayan vatandaşlarda Murat Böcükcü ve Halil Terlemez, evlerine doğalgaz bağlatmak için mücadele ediyor.  Komşularının doğalgazdan faydalandığını ancak 4 yıldır tüm girişimlerine rağmen Zorlu Enerji tarafından bir türlü doğalgaz verilmediğini söylediler.

“4 YILDIR UĞRAŞIYORUZ”

4 yıldır mağduriyet yaşayan vatandaşlardan Halil Terlemez, “Aynı ada ve pafta içerisinde yer almamıza rağmen alanlar oldu ama biz alamadık” dedi. 1994 yılından beri Büyükpınar Mahallesi 128026 Nolu sokakta bulunan evinde yaşadığını kaydeden Terlemez, mahallede 20’ye yakın kişiye doğalgaz bağlandığını ifade etti: “Su, elektrik aboneliğimiz var ama doğalgaz aboneliğini bir türlü alamıyoruz. 2 yıldır doğalgazla uğraşıyoruz. Mahallemizde 18 kişi aldı. Kimi işletmelere özel hat çekildi. Ama biz özel bir şey istemiyoruz. Yapılıyorsa herkese yapılsın. Ya da kimseye yapılmasın.”

“YOL RESMİ DEĞİL YANITI VERDİLER”

Zorlu Enerji’ye yaptığı başvurularda “Yol resmi değil” yanıtı aldığını kaydeden Terlemez, Zorlu Enerji tarafından çifte standart uygulandığını iddia ederek, “51 yaşındayım, evimin önündeki yol hep vardı. Yaptığımız başvurularda, “yol resmi değil” dediler. Birileri doğalgazdan faydalansın diye hattın yeri değiştirildi. Sağımda, dolumda yer alan komşularım aboneli aldı ama ben bir türlü alamadım” dedi.

2017’DEN BERİ DOĞALGAZ MÜCADELESİ VERİYOR

Mağdur bir diğer vatandaş Murat Böcükcü ise mahalleye 2014 yılında doğalgaz hattı çekildiğini anımsattı. 2016 yılından beri evine doğalgaz bağlatmak için uğraştığını söyleyen Göcükçü, şunları anlattı: “2016’dasözlü olarak bakacağız” yanıtı aldık. 2017’de “bu yıl kutu bağlaması yok” dediler. 2018’de uygun olursa 2019’da yatırıma alacaklarını söylediler. Ama yine de gaz vermediler.”

TÜM ŞARTLARI YERİNE GETİRDİ

Evine doğalgaz bağlatabilmek için İmar Barışı’ndan da faydalandığını bildiren Böcükcü, tüm şartları yerine getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “30 bin TL yatırdım. Yapı Kayıt Belgem de var. Ama tüm bunlara rağmen neden doğalgazdan faydalanamadığımı anlayamadım.  Aynı sokak üzerinde abonelik alanlar var ama biz alamıyoruz. Hak neyse o olsun.”

“AYNI SOKAKTAKİLER ALDI AMA BEN ALAMADIM”

Evinin önünden hat geçmesine rağmen hanesine doğalgaz verilmediği söyleyen Böcükcü, “Metrelerce ötedeki evler faydalandı ama bize vermediler. Aynı sokakta 7 ayrı ev abonelik aldı. Son olarak 2019’da Ocak ayında yazılı olarak neden doğalgaz verilmediğini tarafıma bildirmeleri istedim. Buna rağmen talebime herhangi bir karşılık verilmedi. Ama 2019 Aralık ayında aynı sokak üzerinde bulunan kişiye doğalgaz verildi. Bu durumu bir türlü anlayamadım. Bölge Müdürüne bu durumu sorduğumda bana “Haberim yok” yanıtı verdi.

ŞARTLAR UYGUN MU?

Böcükcü, yıllardır Zorlu Enerji tarafından taleplerinin çeşitli iddialarla reddedildiğini, 40’a yakın kişinin de mağduriyet yaşadığını dile getirdi. Mahkeme sürecini başlatmaya hazır olduklarını söyleyen Böcükcü, verilen 20’ye yakın aboneliğin verildiği tarihlerde şartların uygun olup olmadığını incelenmesini istedi.

14 Ekim 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz