KIRMIZI ALARM

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ‘kırmızı etiketli’ asansörlere binmeyin uyarısında bulundu.

KIRMIZI ALARM

Bakanlık, yılsonuna kadar yaklaşık 390 bin asansörün periyodik kontrolünü yaparak ülke genelinde kayıtlı asansörlerin yüzde 82'sinin denetimini gerçekleştirmeyi hedefliyor. 10 bine yakın asansörün bulunduğu Gaziantep’te de yılsonuna kadar denetimlerin tamamlanması bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yurt genelinde denetimlerini sıklaştırdı. Can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini artıran bakanlık, vatandaşların günlük hayatta en fazla kullandığı ürünlerden asansörleri, Asansör Takip Sistemi (ATS) ile yoğun şekilde izliyor.

DENETİMLER ARTTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, 2015 yılından bu yana asansörlere uygulanan periyodik kontrol sayısı yüzde 80 artış gösterdi. Bakanlıkça yetkilendirilen 30 A tipi muayene kuruluşu tarafından bu yıl eylül ayı itibarıyla 283 bin 846 asansörün periyodik kontrolü yapıldığı öğrenildi.

KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖR SAYISI AZALDI

Bakanlığın en çok üzerinde durduğu konu ise kırmızı etiketli asansörler. Bu yönde denetimlerin artmasıyla güvensiz olarak nitelendirilen kırmızı etiketli asansör sayısında önemli bir azalış görüldü. Türkiye genelinde 2015'te yüzde 57,8 olan kırmızı etiketli asansör oranı bu yıl eylül ayı itibarıyla yüzde 25,4 seviyesine kadar düştü. Eylül ayı itibarıyla kusursuz olarak tanımlanan yeşil etiketli asansörlerin oranı yüzde 29,3, hafif kusurlu mavi etiket sahibi asansörlerin oranı yüzde 43,8, kusurlu olarak tanımlanan sarı etiketli asansörlerin oranı ise yüzde 1,5 oldu. Bakanlık, yılsonuna kadar yaklaşık 390 bin asansörün periyodik kontrolünü yaparak ülke genelinde kayıtlı asansörlerin yüzde 82'sinin denetimini gerçekleştirme hedefiyle denetimleri yoğunlaştırdı.

GAZİANTEP’TE DURUM NE?

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden Gaziantep’te ise yaklaşık 10 bin civarında asansör bulunuyor. Kentte kırmızı etiketli asansör sayısının ortalamanın üzerinde olduğu tahmin edilirken, denetimler bakanlığın harekete geçmesiyle artacak. Kırmızı etiketli asansörlerin kullanımının vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attığına dikkati çeken yetkililer, kırmızı etiketli asansörün kullanıldığını gören vatandaşların ALO 130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı ve CİMER aracılığı ile Bakanlığa başvurabileceklerini bildirdi.

MEVZUATA UYMAYANLARA ANINDA CEZA

Öte yandan denetimlerde mevzuatın gerekliliğini karşılamayan firmaların da gözünün yaşına bakılmayacak. Kentte can güvenliği açısından riskli olan kırmızı etiketli asansörler, böylece tarihe karışacak. Ayrıca şu ana kadar, periyodik kontrollerin yanı sıra Bakanlıkça, bu yıl eylül itibarıyla bin 288 asansöre piyasa gözetimi ve denetimi yapılarak ilgili mevzuatın gereklerini karşılamayan 734 asansör için montaj firmalarına 2 milyon 769 bin lira idari para cezası uygulandı. Denetimler kapsamında, asansör bakım faaliyeti yürüten firmalara yönelik hizmet kontrolleri sonucunda ise 739 bin lira ceza kesildi.

25 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz