Kılıçdaroğlu istedi Peri aday oldu

CHP 37. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinden aday olan Ali Peri, aldığı yüksek oya rağmen kadın ve gençlik kotasına takılarak meclise giremedi.

Kılıçdaroğlu istedi Peri aday oldu

Kılıçdaroğlu’nun teklifiyle aday olan Peri, kurultaya son birkaç saat kala dostlarının ve gençlerin vermiş olduğu destek ve çalışmalarla yüksek bir oy aldığını kaydetti. Peri, Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı manifestonun da CHP’yi iktidara taşıyacağına inandığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 37. Olağan Kurultayı hafta sonu tamamlandı. Cumartesi sabahı başlayan CHP 37. Olağan Kurultayı’nda pazar günü gece Parti Meclisi, Bilim, Kültür ve Sanat Platformu ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimlerinin tamamlanmasıyla sona erdi.

PERİ DE ADAY OLDU

CHP 37. Olağan Kurultayın Parti Meclisi seçimlerinde Gaziantep örgütünün önde gelen isimlerinden Ali Peri de aday oldu. Aynı zamanda CHP il eski Başkanı olan Peri’nin adaylığı kurultaya saatler kala CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinden seçime girdi.

KADIN VE GENÇLİK KOTASINA TAKILDI

Peri, seçimde yarım günlük çalışmaya rağmen yüzlerce delegenin oyunu almayı başardı. Ancak, kadın ve gençlik kotasına takıldığı için Parti Meclisi’ne giremedi. CHP Tüzüğü’nün 56. maddesi gereği Parti Meclisi’ne seçilecek adaylara yüzde 33 cinsiyet kotası, yüzde 20 de gençlik kotası uygulanıyor.

KEMAL KILIÇDAOĞLU ONURE ETTİ

CHP Gaziantep’in sevilen isimlerinden Peri, seçim sürecini değerlendirdi. Seçim gününün sabahında CHP Genel Merkezi tarafından aradığını kaydeden Peri, “Genel Merkez tarafından arandığımda bana Genel Başkanımız sizinle çalışmak istiyor” denildi. Bu davet beni ziyadesiyle onure etti. Biz de kabul ettik. Seçimlere hazırlanmak için çok fazla zamanımız olmadı. Yarım günlük çalışmayla, çok yüksek oy aldık. Kadın ve gençlik kotasından dolayı parti meclisine giremedik ama birkaç günlük bir zamanımız olsaydı daha yüksek bir oyla meclise girebilirdim. Ama bunun artık bir önemi yok. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak partimize katkı sunmaya devam edeceğiz. Kurultay sürecinde yanımızda olan bize destek veren, partimiz adına canla başla çalışan tüm dostlara özellikle son anda adaylığımdan haberdar olup var güçleriyle çalışan sevgili gençlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIYACAK MANİFESTO

Peri, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayda açıkladığı manifestoya da tam destek verdiğini açıkladı.  Manifestonun, ülkenin sorunlara çözüm olduğunu ve CHP’yi iktidara taşıyacağını belirten Peri, “Cumhuriyeti yeni bir yüzyıla taşırken yapılan bu kurultay son derece önemli. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçiş çok önemli bir saptama. Eskiyi yeniden anmak değil, güçlendirerek eksiklerini tamamlayarak yeniden getirmek” yorumunu yaptı.

Peri, Millet İttifakı ile geçmiş seçimlerde başarılı sonuçlar aldıklarını da ifade ederek, 2. yüzyıl çağrı beyannamesi,  aile sigortası ve millet ittifakının genişleterek toplumun her kesimini kapsamasıyla Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde güzel şeyler yapılacağını da sözlerine ekleyerek, şunları kaydetti: “Bu ülke bizim hepimizin güneyden kuzeye doğudan batıya hepimizin.”

28 Temmuz 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz